Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Na operu do Národního speciální tramvají

  Centrem Prahy ve středu 17. dubna mimořádně projede speciální tramvaj č. 11. Stane se tak jen pár desítek minut před tím, než na jeviště Nové scény Národního divadla vstoupí aktéři opery Tramvestie, která má právě 17. dubna od 20:00 premiéru. Jedenáctka se na svou přibližně dvacetiminutovou okružní jízdu vydá ze zastávky Národní divadlo (u Nové scény, směr Národní třída) v 19:00. Svézt se může každý! Tramvaj Tramvestie určitě nepřehlédnete – ozdobí ji plakáty k inscenaci a navíc v ní bude hrát hudba.

  Speciální tramvaj číslo 11 projede centrem Prahy a pozve do Národního divadla na operu Tramvestie. Foto Národní divadlo

  Opera Tramvestie volně navazuje na stejnojmennou básnickou sbírku a rozhlasovou kompozici. Autor předlohy a libreta Pavel Novotný v původních textech vycházel z nahrávek pořízených v letech 2006 až 2016 ve voze tramvaje č. 11 na trase Liberec – Jablonec nad Nisou. Hlasy, které zde promlouvají, reflektují okolí, popisují cestu, rozkrývají osudy spojené s nejdelší meziměstskou tramvajovou tratí v České republice. Skladatel Petr Wajsar, čerstvý držitel Českého lva za hudbu k romantickému dramatu Hastrman, inspirován Novotného Tramvestií vytvořil unikátní operu, v níž se společně prolnou čtyři z těchto hlasů. V doprovodu Orchestru Státní opery pod taktovkou dirigenta Richarda Heina se v hlavních rolích představí sólisté Lenka Šmídová, Jana Horáková Levicová, Dušan Růžička a Jiří Sulženko.

  Novinka Tramvestie v nastudování režiséra Marka Bureše je dalším počinem v ambici Národního divadla uvádět experimentální projekty, soudobou hudbu a prostřednictvím objednávek u autorů iniciovat vznik nových děl. Rozvoj těchto aktivit je v gesci současného uměleckého ředitele Opery Národního divadla a Státní opery Petra Kofroně. Jedinečnou platformu pro prezentaci nabízí přehlídka současného hudebního divadla Opera Nova, jejíž druhý ročník Národní divadlo pořádá letos v červnu.

  Opera Tramvestie. Čtyři hlasy: čtyři životy: jedna jízda. Zachycení tramvajové trasy mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou. Nová scéna ND, premiéra 17. 4., 20:00, reprízy: 22. 4., 7. a 20. 5., 23. 6. 2019.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. dubna 2019

  Komentáře k článku: Na operu do Národního speciální tramvají

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,