Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Na londýnské Národní do pražského kina!

  Třetí sezóna projektu NT Live nabídne divákům 4 živé přenosy divadelních inscenací přenášených do českých kin nejen z hlavní budovy londýnského Národního divadla. Všechny čtyři přenosy budou opět obohaceny obrazovým úvodem v nichž se diváci dozví o vzniku a přípravách dané inscenace.

  Letošní dramaturgie přenosů se zaměřila jak na klasickou komedii – adaptace komedie Sluha dvou pánů Carla Goldoniho, Shakespearova Komedie omylů – tak na současné drama (The Kitchen, Collaborators).

  Jako první mohli včera 15. září návštěvníci pražského kina vidět Světozor anglickou verzi Sluhy dvou pánů, světoznámé italské commedie dell‘arte Carla Goldoniho, z pera Richarda Beana, jednoho z nejoblíbenějších současných scénáristů britské divadelní scény. Režie Sluhy dvou pánů se ujme umělecký ředitel NT Nicholas Hytner. Příběh je z 18. století přesunut do Brightonu v letech 1960. V hlavní roli vystoupí James Corden, populární televizní komik, který se proslavil svým vlastním sitcomem Gavin & Stacey, kde vystupuje jako Smithy – veselý a svéhlavý milovník fotbalu a piva. V roli Francise Henshalla se James Corden opět vrací na prkna Národního divadla v Londýně, aby zopakoval úspěch z roku 2004, kdy zde zazářil ve hře Šprti Alana Bennetta.

  V říjnu bude uvedena druhá inscenace The Kitchen, která je dílem dramatika Arnolda Weskera. Hra byla napsána v roce 1957, v poválečné Británii a řadí se mezi dramata „kuchyňského dřezu“ zobrazující malá lidská dramata, naději, zoufalství i agresi člověka prožívajícího každodenní radosti i strasti. Příběh přináší jednodenní pohled do rušné suterénní kuchyně obrovské restaurace ve West Endu, kde mladý německý šéfkuchař Peter prožívá milostnou aférku s vdanou britskou servírkou Monikou. V hlavní roli se představí Tom Brooke, u nás známý především díky roli „tupého“ Kevina z filmu Piráti na vlnách. Do režisérského křesla dosedne Bijan Sheibani, a poprvé ve své kariéře tak bude mít možnost pracovat v divadle Olivier, které je největší scénou Londýnského národního divadla a pojme až 1 160 diváků.

  Třetí inscenací uvedenou v rámci projektu budou Collaborators. Nová hra dvorního scénáristy Dannyho Boyla, Johna Hodge, který má na kontě scénáře k filmům Trainspotting, Mělký hrob či Pláž, se zaměřuje na imaginární setkání Josefa Stalina a prozaika/dramatika Michaila Bulgakova. V roli Stalina se představí Simon Russell Beale, jeden z nejtalentovanějších a nejuznávanějších britských divadelních herců, v roli Bulgakova se objeví Alex Jennings. Děj se odehrává v Moskvě roku 1938, na místě, kde je nebezpečné smát se a cítit svobodně. Michail Bulgakov žije mezi disidenty, je pronásledován policií, a přesto je nezlomný. Nakonec dostane nabídku, která se neodmítá: má napsat hru k oslavě šedesátých narozenin Stalina. Michail se ale do své hry zamotá a nakonec se octne ve svém dramatu sám, a co víc – vytvoří si trochu surealistický, děsivý, znepokojující, ale zábavný vztah s hlavní postavou svého dramatu… se Stalinem.

  Třetí sezóna NT Live se uzavře opět komedií. V rodinné shakespearovské Komedii omylů se hlavní role zhostí oblíbený britský a uznávaný televizní komik Lenny Henry. Držitel ceny Evening Standard Theatre Award for Most Promising Newcomer (2009) za roli Othella ve stejnojmenné tragédii se opět vrací, aby zužitkoval svůj komický um v roli Antifola syrakuského. Uspěchaná komedie plná převleků a záměn točící se kolem dvou dvojic dvojčat se bude odehrávat v moderním světě, režírovat ji bude Dominic Cooke, umělecký ředitel Royal Court.

  Program letošních NT Live přenosů

  Čtvrtek, 15. září 2011 / 19:45hod / kino Světozor

  Richard Bean: Sluha dvou pánů, režie: Nicholas Hytner / UK, 2011

   Čtvrtek, 6. října 2011 / 19:45hod / kino v jednání

  Arnold Wesker: The Kitchen, režie: Bijan Sheibani / UK, 2011

  Čtvrtek, 1. prosince 2011 / 19:45hod / kino Bio Oko

  John Hodge: Collaborators, režie: Nicholas Hytner/ UK, 2011

   Čtvrtek, 1. března 2012 / 19:45hod / kino Aero

  William Shakespeare: Komedie omylů, režie:  Dominic Cooke / UK, 2012

  Přenosy jsou uváděny v originálním anglickém jazyce s českými a anglickými titulky.

  Bližší informace najdete na: www.ntlive.cz

  Eva Petláková (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 16. září 2011

  Komentáře k článku: Na londýnské Národní do pražského kina!

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pro ty,
   kdo sledují tyto stránky i po jejich „zmizení“ z titulní strany i-DN připomínám, že zítra je další díl NT Live – Weskerovo kuchyňské drama The Kitchen od 19:45 hodin v kině Atlas.

   05.10.2011 (11.16), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,