Divadelní noviny Aktuální vydání 15/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

15/2023

ročník 32
19. 9. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Na dveře dotírá Otrlec!

  Než do našich končin definitivně zavítá jaro, na obzoru se zjeví ještě jeden nanejvýš očekávaný host. Již je nablízku – a pořádně vyhladověn! Ano, dny  6. – 12. března, léta Páně 2023 budou v pražské Mekce filmových divočin, biografu Aero patřit již 18. ročníku Festivalu otrlého diváka.

  Po loňském pocovidovém comebackovém nářezu, jenž se nesl ve znamení psychedelie a přinesl obří dramaturgické perly v podobě rockového sci-fi muzikálu Synové ocele (Sons of Steel, Austrálie 1988), skvostného rodinného čarodějnického body hororu Divoženka (Hellbender, USA 2021) či Argentova mistrovského díla Suspiria (Itálie 1977), hladina šílenosti ani uměleckých kvalit rozhodně neklesá. Ústřední téma plnoleté edice Otrlcovy zásadním způsobem podnítil Mezinárodní den žen. Letošní týden nevšedních filmových zážitků bude zasvěcen mateřství.

  Foto: archiv

  Odšpuntováno bude klasickým slasherem Sesterstvo smrti (The House of Sorority Row, USA 1983), následovaným novinkou Děcka proti emzákům (Kids vs Aliens, USA 2022), kterou lze označit za jako úchylnějšího příbuzného Stranger Things s o poznání sprostějšími protagonisty a výrazně nechutnějšími záporáky.

  Živé dabingy!

  Přímo na MDŽ, tedy ve středu 8. Března, už přívrženkyně a přívržence Otrlcovy čeká první ze čtyř live dabingů. „Díky nezaměnitelnému přednesu i kreativnímu přístupu našich simultánních překladatelů získávají již viděné filmy zcela nový rozměr,“ říká Jiří Flígl, ředitel kina Aero a jeden z organizátorů festivalu. Namísto tiché adorace kinematografického umění tak na festivalu zažijete projekce, kde se sál otřásá salvami smíchu či vyděšeným řevem. Mezi tyto projekce patří filmy: Kdopak to vraždí II (The Unborn II., USA 1994), Toxičtí křižáci (Toxic Crusaders: The Avie, USA 1997), El Santo proti mumiím z Guanajuata (Las momias de Guanajuato, Mexiko 1870) či Hřmot obřího plaza aneb Teď poznáte Hadimršku (Thunder of Gigantic Serpent, Hongkonh ZAO Číny, 1987).

  Na tematický přetřes přijdou experimenty na těhotných ženách, mutanti, mexičtí superhrdinové, či gigantičtí hadi. Z přepestré programové koláže je důležité vypíchnout páteční projekci tyrolské hoblovačky Žhavé Alpy (Alpenglühn im Dirndlrock, Německo 1974), která zahrne i  divácké bingo, které tak naváže na loňskou hravou projekci obskurního revenge flicku Šampíčko a kulky (Champange and The Bullets, USA 1993), sobotní porno klenot zvíci Občana Kanea Rozkvět Misty Beethoven (The Opening of Misty Beethoven, 1976)a nedělní přednášku Antonína Tesaře Filmový hovnocuc: Zázrak zrození. „Tentokrát se s diváky podělím o své oblíbené scény z brakových filmů obsahujících nejbizarnější porody, potraty a další podivnosti spojené se zázrakem zrození,“ zve otrlé diváky průvodce letošním pásmem komentovaných filmových ukázek.

  Festival otrlého diváka v žižkovském Aeru tradičně doprovodí mateřsky vymazlená výzdoba předsálí z dílny Zuzany Blaštíkové, i Aerodrinky plné krve, šlemu, mléka, chlastu a jiných ingrediencí neoddělitelně spojených s mateřstvím.

  Smutnit nemusí ani mimopražští milovníci divokých filmových mlsek, neboť Otrlec se v průběhu jara podívá i do dalších měst, a sice 31. března do brněnského Univerzitní kina Scala a 21. dubna navštíví BIO Central v Hradci Králové.

  Žhavé reporty z průběhu 18. ročníku Festivalu otrlého diváka vás samozřejmě budou čekat na webu Divadelních novin!

  Otrlci zdar!


  Komentáře k článku: Na dveře dotírá Otrlec!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,