Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Na cestě za barokem (No. 0)

  Tu náhle oněmím, když příliš mnoho spatřím, / jak se tu umění s přírodou něžně bratří, napsal o lázních Kuks roku 1722 německý básník Gottfried Benjamin Hancke. Dnes je Kuks poněkud skromnější, než byl v dobách své největší slávy, ovšem umění s přírodou se tu bratří nadále. A nejen to kamenné, které přečkalo působení času a v Kuksu či blízkém okolí je hojně vyhledávané turisty: už několik let se do labského údolí vrací i živá kultura, jaká tu bývala za dob hraběte Šporka. Ve čtvrtek 25. srpna tu začíná již desátý ročník festivalu barokního divadla a hudby Theatrum Kuks – a ve čtyřech dnech nabídne bohatou škálu vjemů pro všechny smysly.

  Geisslers Hofcomoedianten - Kukský orloj

  Z Theatra Kuks 2010 - FOTO: Y. a M. Benčovi

  Již od počátku je s festivalem i s Kuksem spojeno divadelní uskupení Geisslers Hofcomoedianten, které ve své tvorbě hledá spojení mezi barokním a současným divadelním jazykem. (O dráze tohoto souboru se ostatně můžete na iDN dočíst v aktuálním článku Strašlivá hodování Geisslers Hofcomoedianten.) V loňském roce měl na festivalu premiéru jejich projekt Ambrosia určený pro interiér kostelů, který se letos stal vítěznou inscenací Šrámkova Písku a patřil i k vrcholům Jiráskova Hronova – letos jej na Theatru zahrají podruhé, tentokrát v nové, plenérové podobě. Zopakují i některé kratší hříčky, jejich letošní novinkou bude Don Juan aneb Strašlivé hodování na základě východočeské lidové loutkové hry, který měl v červnu premiéru na malé scéně pražského Divadla ABC.

  Bude tu ovšem i řada jiných divadelníků, tanečníků a hudebníků z Česka i zahraničí – třeba Hofmusici s Vivaldiho operou L’Unione della Pace e di Marte, mezinárodní soubor Masks on Stage s Plautovou komedií Casina či Pergolesiho Livietta e Tracollo v nastudování Komorního orchestru plzeňské konzervatoře.

  Program je bohatý, s řadou doprovodných akcí (naučit se můžete třeba i barokní hazardní hru bassettu) – najdete jej na festivalových stránkách. Není těžké si z něj vybrat – tak se nechte inspirovat a vydejte se na cestu za barokem také.

  (Úvodní citát v překladu Stanislava Bohadla.)


  Komentáře k článku: Na cestě za barokem (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,