Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Multižánrový festival se ocitne mezi řádky

  M e z i ř á d k y. Tak zní podtitul letošního multižánrového Festivalu Na cestě, který v Opavě pořádají studenti 3. ročníku Kulturní dramaturgie v divadelní praxi Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity Opava. Uskuteční se ve dnech 20. – 22. 10. 2022 v univerzitních prostorách na Hauerově ulici, v Obecním domě, kostele sv. Vojtěcha a Sadech Svobody (v okolí Ptačího vrchu).

  V divadelní části programu pak určitě nejen milovníky černého humoru pobaví autorská inscenace Les Ani Neví havířovské dvojice Tom a Jeff. Foto: archiv souboru

  Definice umění jsou různé a jeho podoby také. Co všechno se vlastně vejde mezi řádky? Myslím, že se tam může skrývat cokoliv. Cokoliv, co nechce stát rovně v řádku, říká koordinátorka festivalu Kateřina Rézi Szopová a dodává: Připravili jsme pro diváky multižánrový festival, který zaplňuje mezery. Mezery mezi řádky. A vytváří cestu, kterou si budou moct diváci společně s umělci projít.

  Organizátoři se tak společně s diváky vydají na dobrodružné objevování netradičního umění, které stojí na pomezí různých žánrů a forem a zároveň je ve svém překračování hranic a hledání nových způsobů i významů podněcující a inspirativní. V rámci slavnostního zahájení program odstartuje taneční představení The Urge, které připravila platforma Move Ostrava ve spolupráci s olomouckým Divadlem na Cucky a plzeňskou Moving Station. Pod vedením německé choreografky Ceren Oran vzniklo dílo, jehož cílem je liberalizovat tanec, dát mu možnost proniknout mezi různorodé publikum a generovat nový druh zážitku, vymykajícího se běžným představám o tanci. V divadelní části programu pak určitě nejen milovníky černého humoru pobaví autorská inscenace Les Ani Neví havířovské dvojice Tom a Jeff. Ta divákům mj. prozradí, kdo může za to, že nejsou šťastní. Minimalismus a improvizaci spojuje autorská inscenace MiNiMPRO:malismus, v níž herci Richard Dobiáš a Tomáš Jelen Frantík spolu s hudebníkem Pavlem Hlaváčkem přímo na scéně vytváří abstraktní divadlo, které v mysli diváků nabývá konkrétních významů.

  Ani letos v rámci Festivalu Na cestě nebude chybět vlastní divadelní tvorba studentů Kulturní dramaturgie, kteří připravili hned dva vlastní projekty. Sedm lidských hříchů – to je název unikátní site-specific procházky, pod jejímž konceptem i realizací jsou podepsáni Kateřina Rézi Szopová a David Zbořil. Dva poslové sesláni na Zem provedou diváky parky mezi Ptačím vrchem a Domem kultury a společně s dalšími herci místo promění ve Svět plný lidí uvězněných nejen ve svých vlastních prohřešcích. 7 performativních zastavení. 7 hříchů. 7 světů. 7 příběhů. V rámci projektu „Není nám to jedno!“, který byl podpořen Divadelním grantem Dilia, studenti představí vlastní nastudování divadelní hry Džejny Hodžić Máma 22. Příběh pojednává o dívce, jejíž sny ji připravují na smrt matky. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude darován nadaci poskytující pomoc rodinám, které přišly o své blízké.

  Diváci se mohou těšit také na program literární a hudební. Tetralog je dialog básníků Michala Škrobánka a Daniely Džorové Waldhans s hudebníky Arpádem Nagym a Janem Zlámalem, kteří společně naplní vzdušný prostor Galerie Eisler Obecního domu v Opavě verši a skladbami o lásce a nenávisti, věrnosti a zradě, víře a beznaději, životě i smrti a mnoha dalších obyčejných věcech. Další nemalá várka poezie v podání autorek Kristýny Svidroňové, Barbory Seberové a Joa Ferfecki se představí během večera s názvem Skrývám se mezi řádky. V kostele sv. Vojtěcha se pak uskuteční koncert Hudbou meziřádky, na kterém zazní různé hudební žánry v interpretaci Komorního pěveckého sboru Slezské univerzity a muzikantů z Janáčkovy konzervatoře v Ostravě a Církevní konzervatoře v Opavě.

  Pro návštěvníky jsou rovněž připraveny přednášky, talk show a chybět nebudou ani tři workshopy. První – zaměřený na současný tanec – povedou tanečníci z představení The Urge, v dalším pak Hana a Tomáš Volkmerovi z Divadla loutek Ostrava uvedou účastníky do základů práce s loutkou. Netradiční zážitky slibuje i workshop Smíchoterapie Marty Szopové. Zájemci o účast se mohou přihlásit prostřednictvím mailu [email protected] nebo facebookového profilu festivalu – https://www.facebook.com/festnaceste.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. října 2022

  Komentáře k článku: Multižánrový festival se ocitne mezi řádky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,