Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 844)

  Je pondělí, a vůbec ne modré. Spíš pošmourné. Od přírody zapařené. Múza tvrdí, že v tomhle parnu vystrkovat hlavu z domu je hloupost… Uznávám, ale musel jsem nakoupit.

  Áno, cekne mim a pokračuje ve zkoušce. Foto Míla Vašíčková

  S báglem na zádech jdete na Serišovo představení?!

  To zvládnu…

  Sprchlo. Do vily vcházím s deštníkem v ruce. Jako bájný skarab stoupám po plošinách zahradních schodů mezi keře a stíny vzrostlých stromů. Šourám se k terase. Podávám si ruku se zkoušejícím Palo Serišem. Mumlám: Někdy je toho moc, mistře, je mi na omdlení.

  Áno, cekne mim a pokračuje ve zkoušce.

  Zavírám deštník a usedám do křesla.

  Múza šeptá: Entré jako ve snu

  Chutilo vám, páni?…, pohybová komedie z podivuhodného světa restaurací a číšníků, ve které hraje Palo Seriš dvacet postav. Foto Míla Vašíčková

  Serišovu tvorbu sleduji mnoho let. Jsem totiž obdivovatelem pantomimy od dob, kdy mě ovládání pohybu hercova těla učila paní profesorka Jiřina Ryšánková.

  Chutilo vám, páni?…, pohybová komedie z podivuhodného světa restaurací a číšníků, ve které hraje Palo Seriš dvacet postav, byla premiérována 19. 11. 2011 v Trenčíně. Režíroval ji Arnošt Goldflam. Slavila úspěch na mnoha festivalech a získala autorovi významná ocenění.

  Usměvavý Palo Seriš spouští vodopád mluvních i pohybových, přesně vypointovaných gagů a vtipností. Foto Míla Vašíčková

  Šeří se. Diváci obsazují tři řady křesel za mými zády, posedávají i na zábradlí historické balustrády. Záře reflektorů probouzí stíny. Mezi stromy poletuje netopýr. Bílá košile s černým motýlkem, džíny a tenisky na hbitých nohou. Usměvavý Palo Seriš spouští vodopád mluvních i pohybových, přesně vypointovaných gagů a vtipností. Jeho slovenština je lahodná, z hercových úst tryská jako mana z nebes. Perlí. Dovede cézurou odsadit jinotaj, pauzou zdůraznit význam, pomlkou počkat na divákovu pomalost myšlení.

  Děj komedie není složitý. Vrchní číšník představuje tým svých kolegů, který obsluhuje hosty restaurace. Foto Míla Vašíčková

  Děj komedie není složitý. Vrchní číšník představuje tým svých kolegů, který obsluhuje hosty restaurace, mezi kterými jsou i prezidenti České a Slovenské republiky.

  Seriš mistrovským způsobem rozlišuje podoby komicky deformovaných postav, vytváří z nich galerii zapamatovatelných figurek. Foto Míla Vašíčková

  Seriš mistrovským způsobem rozlišuje podoby komicky deformovaných postav, vytváří z nich galerii zapamatovatelných figurek. Hugo s předsunutou hlavou nosí pomyslné talíře na zádech, Jožo je slabý, když vane průvan, povlává vzduchem jako fangle, jiný má kozí bradu ve tvaru sekáčku a vrchní je charakterizován kmitavým tikem hlavy spojeným se zvukem čvachtání zobáku kačeny.

  Představení hrané v pekelném tempu se divákům líbí. Časté smíchy a potlesky zdobí jeho průběh. Palo Seriš přidává hříčku na téma „spisovatel vymýšlí hru“.

  Představení se divákům líbí. Foto Míla Vašíčková

  Múza říká: Báječný večer

  Opatrně se šourám ze schodů a mumlám si pro sebe: Léto budiž pochváleno!

  Brno – Komín, 26. 7. 2023 

  Pavol Seriš: Chutilo vám, páni? Režie Arnošt Goldflam, Pavol Seriš. Hraje Pavol Seriš. Premiéra 19. listopadu 2011, Dom Armády, Trenčín. Psáno z uvedení ve vile Engelsmann 24. července 2023 v rámci ProART festivalu Brno 2023.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 844)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,