Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy Festivaly

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 838)

  Múza umí být vtipná, ptá se: Zvládnete večer Grand Jeté? Myslím finančně…

  Snad ano.

  Tak jdeme.

  Šourám se Redutou k výtahu, múza vysvětluje: Grand jeté neboli velký rozštěp prováděný tanečníkem ve vzduchu patří k nejpůsobivějším virtuózním krokům baletního umění.

  Oddechuji. Vzpomínám na ukopnutý palec při rozcvičování před představením West Side Story.

  Choreografka a performerka Sylvie Gribaudi (uprostřed) s MM Contemporary Dance Company. Foto archiv Silvie Gribaudi

  Doléhá ke mně hlásek múzy:  Grand Jeté je ale také projekt choreografky a performerky Sylvie Gribaudi vzniklý ve spolupráci s MM Contemporary Dance Company. Je inspirován velkými finále v historii baletu a upozorňuje na nejhlubší emoce lidstva, zejména na spojení smrti a znovuzrození.

  Stíny vykřikující taneční výrazy se mění ve formaci tanečníků a tanečnic. Bělostná ohbí bosých nohou, kontrastují s černí jejich upnutých triček. Skupina dupe a křepčí. Její pohyb usměrňuje dáma středního věku Sylvie Gribaudi. Choreografka se stává performerkou, produkce velkolepým happeningem.

  Jevištěm hopsají neladné labutě. Foto FB Tance Praha

  Tanečníci i tanečnice se sladkými úsměvy lákají diváky k tancům. Vytleskávají rytmy, luskají prsty, skáčou, točí těly. Je to bláznivé, zběsilé, strhující. Performerka s tanečníky tvoří před očima diváků podivuhodně komické situace.

  Jevištěm hopsají neladné labutě. Černý labuťák se vypíná na špičkách a mává křídly. Hrudníky jsou obnaženy, prsa cudně zakryta pažemi. Cudná je i obnažená madam.

  Hrudníky obnaženy, prsa cudně zakryta pažemi. Foto FB Tance Praha

  Překvapení na překvapení. Vtípky a gagy jako na Silvestra.

  Tančící labutě gagotají melodii z Labutího jezera.

  Exploze smíchů duní divadlem.

  Performerka vybízí diváky k aktivnímu zapojení do hry. A ejhle, obecenstvo vstává ze sedadel, a přidává se ke zpěvu.

  Stojím, aplauduji a užaslý volám: Bravo!!

  Brno – Komín, 16. 6. 2023 

  Silvia Gribaudi a The MM Contemporary Dance Company, Itálie: Grand Jeté. Autorka: Silvia Gribaudi. Hudba Matteo Franceschini, světelný design Luca Serafini, styling Ettore Lombardi, asistent choreografie Paolo Lauri, coach pohybu Andrea Costanzo Martini, dramaturgický konzultant Annette Van Zwoll, umělecká spolupráce Matteo Maffesanti, technický poradce Leonardo Benetollo, kreativní producent Mauro Danesi. Účinkují: Silvia Gribaudi a the MM Contemporary Dance Company: Emiliana Campo, Lorenzo Fiorito, Mario Genovese, Matilde Gherardi, Fabiana Lonardo, Alice Ruspaggiari, Nicola Stasi, Giuseppe Villarosa, Leonardo Zannella, Rossana Samele. Produkce Associazione Culturale Zebra (IT). Koprodukce: MM Contemporary Dance Company (IT), La Biennale de Lyon (FR), Théâtre de la Ville (FR), Rum för Dans (SE), Národní divadlo Brno v rámci festivalu Divadelní svět Brno (CZ), BPDA – Big Pulse Dance Alliance / Kreativní Evropa: Torinodanza Festival (IT), Mezinárodní festival TANEC PRAHA (CZ), Zodiak – Side Step Festival (FI), Artistic residency Centro di Residenza Emilia-Romagna (L’Arboreto-Teatro Dimora | La Corte Ospitale). Vzniklo s podporou Ministero della Cultura (Ministerstvo kultury, Itálie). Koproducentem představením je Big Pulse Dance Alliance s podporou EU programu Kreativní Evropa. Světová premiéra 7. červen 2023 v Divadle Ponec, Praha v rámci 35. ročníku Mezinárodního festivalu Tanec Praha. Psáno z festivalového provedení DSB 2023 v brněnské Redutě 12. června 2023.

  ///

  Více o inscenaci Grand Jeté na i-DN zde:

  Komunikace Tancem Praha 2023 (No. 1)


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 838)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,