Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 819)

  Múza mně oznamuje: Máme duben a není apríl. Divadlo Aldente najdeme v Co.Labsu, tedy tam, co býval a už není Teátr Buran. Brzy budeme mít Velký pátek, otevřou se poklady a my uvidíme Erbenův Štědrý večer.

  Zastavuji u rozvalené zdi, abych se vydýchal.

  Múzě mě poučuje: Erben pocházel z devíti dětí, dospělosti se však dožily jen dvě. Předčasně zemřela jeho žena a tři děti. Krutou baladu Zlatý kolovrat hrálo Divadlo Aldente za svitu luny a pochodní pod pařáty haluzí farské zahrady v temných uličkách u zdí kostela Navštívení Panny Marie v Lechovicích.

  Múzo, byl jsem u toho. Okolo lesa pole lán, hoj, jede z lesa pán…

  Aldente je divadelní soubor, kde se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu. Foto Veronika Bartoňová

  Múza se nedá a pokračuje, jako bych to dávno nevěděl a do svých Mudrování o souboru a jeho vedoucí nepsal: Aldente je divadelní soubor vedený režisérkou Jitkou Vrbkovou, kde se potkávají mladí herci a autoři s Downovým syndromem a profesionální divadelníci bez handicapu.

  Zdolávám schody.

  Co.Labs začínají laděním. Je slyšet komorní á. Herecká tlupa se mísí s houfem diváků. Drnká mandolína, bubínky chřestí, duje kejklířský saxofon.

  Děvčátka hovoří, matička jim zpívá… Foto Veronika Bednářová

  Šouráme se tunýlkem na kopeček. Před námi je palouček. Svítí nad ním divadelní hvězdy. V jejich záři se lesknou čtyři cínové vaničky s nevěstami ve svatebních závojích.

  Múza mne postrkuje: Sedejte, kmete, divukrásná bylina rozkvétá.

  Děvčátka hovoří, matička jim zpívá. Erbenovy verše dostávají podobu oratoria. Nevěsty sní sny o vdavkách se švarnými ženichy. Hudebníci jsou hybateli jevištních dějů. Rozprostřením sítě organtýnu tvoří atmosféru zamrzlého jezera. Sestry Marie a Hana prosekají ledy, aby zvěděly budoucnost. Marie zemře. Saxofon kvílí, herci bodají růže do katafalku. Rozdáním svící dělají z diváků součást rituálu za zesnulou. Pohřební růže mizí. Z pod vaniček vylézají prstíky. Ty mrtvý lež a nevstávej!

  Hudebníci jsou hybateli jevištních dějů. Foto Veronika Bednářová

  Herecká družina hraje Svatební košile. Milý je fešák, žádný umrlec. Jeho hlas je svůdný, krok jaře bujarý.

  Co to máš, má milá, za pasem?
  Růženec sobě vzala jsem

  Matička zpívá, dívka se třese. Kokrhá kohout. Herci zdraví diváky: Dobré ráno, dobrý den.

  Dlouhý potlesk.

  Výtečné představení, dí múza.

  Jsem dojatý.

  Brno Komín, 7. 4. 2023

  Divadlo Aldente, Brno – Karel Jaromír Erben, Jitka Vrbková: Nevěsty. Scénář a režie: Jitka Vrbková, hudba: Jan Kyncl, choreografie: Kristýna Kučerová, scéna: Jitka Vrbková, Kateřina Dvořáková, Alice Šindelářová, kostýmy: Kateřina Dvořáková, Alice Šindelářová. Obsazení – Mužská kapela: saxofon: Jan Kyncl, mandolína: Vít Karlas, baskytara: Vít Kyncl, bicí: Štěpán Kyncl. Zpěváci: Šťastný ženich: Martin Polišenský, Nešťastný ženich: Antonín Měkota, Čekající ženich: Martin Kříž, Nevěsty: Šťastná nevěsta: Eliška Vrbková, Nešťastná nevěsta: Hana Bartoňová, Duchová nevěsta: Monika Pekařová a Kristýna Kučerová, Matka: Zuzana Procházková, Cizinec: David Tchelidze. Premiéra 2. dubna 2023 v Zóně nezávislého umění Co.Labs, Brno.

  ///

  Další Mudrování o Divadle Aldente na i-DN zde:

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 512)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 571)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 584)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 652)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 671)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 687)

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 703)


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 819)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,