Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 557)

  Psí život. K holiči nelze. Vlastně lze, ale tabulka Zavřeno do odvolání, mě odradila.

  V noci jsem zhlédl záznam Morávkovy znamenité inscenace Stavrogin je ďábel s vynikajícím Janem Budařem v hlavní roli. Foto archiv DHnP

  V noci jsem zhlédl záznam Morávkovy znamenité inscenace Stavrogin je ďábel s vynikajícím Janem Budařem v hlavní roli. Replika Bolí mě zub mi připomenula můj problém. Získal jsem spojení na zubního lékaře a ze strachu skonu na nějakou banální, statisticky nevýznamnou chorobu, jsem si zajistil ošetření.

  Múza Mab zašeptala: Když nelze cestovat, zavřete oči. Dáme si milé město, vám známé z častých návštěv. A na obrazovku vpustila Spalovače mrtvol, film Juraje Herze s Rudolfem Hrušínským a pompézním pardubickým krematoriem snímaným shora, zdola, z profilu i en face. Uhrančivé podobenství o krutostech lidské zrůdnosti a posledních věcech člověka můj strach před smrtí neumenšilo.

  Múza nabídla senátorskou diskusi na téma koronaviru. Profesor Žaloudík hovoří o tom, jak by vypadalo zpravodajství České televize, pokud by se stejnou hysterií informovalo o rakovině: V České republice je 90 tisíc nových nádorů ročně, 30 tisíc pacientů umírá na rakovinu. My jsme pyšní na těch 60 tisíc, co vyléčíme. Třicet tisíc umírá, to je 80 denně, každých 20 minut máme jedno úmrtí na rakovinu. Představte si zprávy ráno v šest hodin, kdy televize oznámí: ´Vážení spoluobčané, už nám umřelo na rakovinu od půlnoci 18 občanů a čekáme v šest hodin dvacet, že umře další. Teď nám hlásí ze Vsetína, že umřel pan Novák ve Vysokém Mýtě, v osm hodin to bude o dalších šest víc.´ Dovedete si to představit?

  Pane senátore, jsem realista, zklamu vás. Představit si to dokážu. Jsem doma se svými dobře prosperujícími neduhy. Vize, že bych měl být odvezen do nemocnice, je děsivá. Vidět zdravotníky zakuklené v chrastivé skafandry s nadouvajícími rouškami na obličejích, by byla má smrt. Mab, kolem mé hlavy poletují mušky. Že by to už začalo?

  Klid, pane, na krku máte jen jaro a volby. Všechna dění jsou realitou.

  To jsi mě uklidnila, múzo. Bál jsem se, že řekneš, že to je přece normální…

  Nemyslete na nejhorší, smrt je jen součást života těžkého, řekla Mab. Dodal jsem, …a kol hradeb krouží voje krále Fortinbrase.

  Mab pustila záznam provedení Verdiho Rekviem, modlitby za zesnulé, v nastudování Herberta von Karajana. Do posvátných tónů šeptala: Nový den začíná za soumraku toho předchozího…  

  Geniální hudba. Geniální provedení. Nechat si ji zahrát nad rakví celou, to by mě asi pozůstalí prokleli…

  Také si myslím, špitla Mab.

  Po hodině dodala: Proto nesmíte umřít. Rozumíte, nesmíte!

  Brno – Komín, 20. 4. 2020


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 557)

  1. Zdeněk Pololáník

   Profilový obrázek

   Jaroslav Tuček i v této podivné době,
   kdy nikdo nemůže odhadnout, kdy skončí a jak, je stále obdivuhodně aktivní. Ve spoustě programů hledá, hodnotí a rozhoduje, co by tak bylo vhodné předložit čtenářům. Výběr je pestrý. Od filmového hororu přes horory téměř současné a dětskou písničku až po celovečerní oratorium. Znal jsem lidi, které uklidňoval horor, detektivka, drama. Přijdou si na své. Svého času mi dlouho dozníval silný dojem Herzových filmů, nyní mi nejvíce přijde vhod Verdi v jedinečném provedení. Může i doznívat.

   09.05.2020 (16.54), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,