Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Blogy

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 513)

  V nedělním dopoledni si dalo Divadlo DNO dostaveníčko s dětmi a jejich rodiči v útulných prostorách Klubu Leitnerova.

  Z Komína je to tramvají chvilka a klub znám z dávnějších dob. Sundal jsem si bundu a zeptal se principála divadelního spolku: Mohl byste mi dát program k inscenaci? Jiří Jelínek se zatvářil rozpačitě. Tohle je chudobný projekt, máme jen jízdenky… A posadil mě do první řady.

  Drobotiny, maminek, tatínků bylo víc než dost. Také dědečky, babičky, ba i divadelníky jsem zahlédl. Šťastný principál organizoval stavění přístavků…

  Vlakem byl stůl, okny víka kufírků a kupé jejich vnitřky. Foto DNO

  Blonďatá bubenice zasedla za bubínek a paličkou začala vyťukávat rytmus lupajících kolejí. Lup, lup, lup. Velká vlaková pohádka vyjela na širokorozchodnou trať.

  Pan principál nosil v ruce maličkou lokomotivu. Vlakem byl stůl, okny víka kufírků a kupé jejich vnitřky. Pán všech drah měl výpravčí plácačku a uměl pískat na píšťalku.

  Cizokrajné princezny cestovaly za poznáním světa. Jmenovaly se Pendolíno, Pantogravka a Šinkanzen. Měly na sobě strakatě komické šaty. První tvrdila, že je nejkrásnější. Druhá byla hubatá a děsně drzá. Zpívala ryčné odvazy a foukala na saxofon. Třetí měla japonské jméno, ale na Japonku nevypadala a byla „fakt hezká“. Tomu se dá věřit, protože to říkal kluk, co seděl vedle mne.

  Z kufříku je záchranná brzda a z kufru jeviště. Foto DNO

  Z kufříku je záchranná brzda a z kufru jeviště. Za brzdu se zatáhne a z princezen jsou loutky. Pan konduktér je také za loutku a hraje si na zachránce. Z kuférku vyčaruje Karkulku, šípkovou Růženku, princeznu s trpaslíky a zachraňuje a zachraňuje.

  Děti se smějí, dospělí též.

  Aktéři bleskově střídají dějové situace. Foto archiv

  Aktéři bleskově střídají dějové situace. Slovní humor prokládají pohybovými gagy. S dětmi si pohrávají, jako by byly jejich vlastní. Herecký ping-pong rozehrává, diriguje a k pointám dovádí režisér, komik, principál Jiří Jelínek.

  Půlhodinka utekla jako voda. Princeznám byly napraveny hlavy a představení končí. Tok divadelního dění přestává v nejlepším.

  Tok divadelního dění přestává v nejlepším. Foto DNO

  Spokojené obecenstvo tleská. Děti dostávají jízdenky na příští putování a nechce se jim do kabátků. Hrají si s loutkami i s kufříky. Nedivím se. Byl to pro ně velký zážitek.

  Po pravdě, ani mně se domů nechtělo. Dobře mi tam bylo.

  Děti dostávají jízdenky na příští putování. Foto DNO

  Děti si před klubem hrály na pohádky. Blondýnka s dlouhými vlasy se chlubila: Jsem princezna Amálka, protože mám na hlavě korunu. Klučina v čepici jí odpověděl: To je toho, tatínek mně dá zítra stokorunu a to potom uvidíš, co budu mít na hlavě já…

  Brno – Komín, 6. 10. 2019

  Leitnerka & Divadlo DNO – Jiří Jelínek a kol.: Velká vlaková pohádka. Režie: Jiří Jelínek, hudba: Zdeněk Král, scénografie-loutky: Bára Čechová. Hrají: Monika Jelínková, Tereza Lexová, Anna Hřebíčková, Sabina Kašparová a Jiří Jelínek. Brněnská premiéra 6. 10. 2019 v Klubu Leitnerova.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 513)

  1. Zdeněk Pololáník

   Avatar

   Je krásné a potřebné
   hledat, nacházet a uskutečňovat setkání dětí a mladých diváků s herci, tak aby si divadlo oblíbily a rády navštěvovaly všechna představení, která se jim v Brně nabízejí. Díky neúnavnému návštěvníku všeho divadelního dění v Brně Jar. Tučkovi lze se dovědět, kde takové možnosti děti mají, i o tom, co by si neměly nechat ujít. Stačí sledovat a číst jeho poutavé recenze, které jsou nedocenitelnými průvodci po všech velkých i malých scénách a jejich dění v celém městě.

   26.12.2019 (19.53), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,