Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 468)

  Býval to svátek smíchů, když se na plátně kina objevili pruhovaní méďové a jeden hlasem Rudolfa Deyla šveholil: Pane, pane, pojďte si hrát!

  Vlastimil Peška měl filmová dílka Břetislava Pojara natolik rád, že se rozhodl napsat scénář a na scéně Radosti příběhy plyšových hrdinů inscenovat. Foto DR

  Principál loutkové radosti Vlastimil Peška měl filmová dílka Břetislava Pojara natolik rád, že se rozhodl napsat scénář a na scéně Radosti příběhy plyšových hrdinů inscenovat. A protože múza Mab foukla do mého podzimního oře, ocitl jsem se v úzké uličce hlediště divadla, vprostřed svátečně vyfiknuté drobotiny na premiéře komedie pro loutky a dva muzikanty – Pojďte pane, budeme si hrát.

  Opona šla nahoru. Na výklenku loutkového jevišťátka leželi medvídci. Menší v červeném a ten větší v modrém. Pruhovaná trička jim slušela. Před nimi stojící plakáty hlásaly: Dnes se nehraje. Dvěma pánům ujel vlak. Další jim pojede za dvě hodiny. Co s časem? Před jevišťátkem postává basa a pianino. Pánové jsou asi kouzelníky. Hudbou oživí medvídky a rej loutek se dá do pohybu.

  Povětřím létají labutě, zajíčci stříhají ušima, medvídci jsou supícím vláčkem, Indiány i fakírem a chlapík se zelenými kadeřemi a šálou je zelenou vlnou. Po dálnici se prohánějí autíčka, na udice se loví ryby a medvídci se proměňují ve vrtulníky. Taškařic je jako o pouti.

  Malý méďa se zamiluje do kočičky. Mícu však unesou strašidelné obludy na hrad a hradisko hlídá psisko. Medvědi bojují jako lvi a vítězí… Je to velkolepá podívaná. Zraky mi přecházely a dětem se tajil dech…

  Pestrý děj, nápady a jemný humor. Foto DR

  Pestrý děj, nápady a jemný humor. Nestačil jsem se divit, co divadlo dokáže. Vlnily se vody, koza se vydávala za medvěda, z hrozivého psiska se stalo neškodné štěně a z vajíčka se vylíhl řvoucí trpaslík, kterému rostly nožičky. Zubatý hafan hrál virtuózně na housle a huňatí medvědi zápasili zápasem řecko-římským. Jako v manéži.

  Pan režisér legraci rozumí a jeho herci techniku černého divadla ovládají dokonale. Jsou hbití, pružní, muzikální. Hrají, zpívají a v černých hábitech jsou i neviditelnými. To bylo divení, když sundali z hlav černé kukly a s úsměvy od ucha k uchu se děkovali.

  Loutka je zázrak, když se to s ní umí… Foto DR

  Mab pravila: Moc pěkné, rozkošné představení. Loutka je zázrak, když se to s ní umí…

  Ano. Tempo inscenace bylo pekelné, organizace pohybu zakuklenců dokonalá. Řekl bych, loutkářský sprint…

  Večerní Cejl strašil temnými stíny. Mab mezi nimi zmizela.

  Padalo listí ze stromů, Komínem profukoval podzim.

  A mně se bude zdát o medvědech. Pane, pane, pojďte si hrát…

  Brno – Komín, 6. 10. 2018

  Divadlo Radost, Brno – Břetislav Pojar, Ivan Urban, Vlastimil Peška: Pojďte pane, budeme si hrát. Režie a hudba Vlastimil Peška Výprava: Irena Marečková. Osoby a obsazení: Klavírista — Leoš Peteráč Klarinetista — Pavel J.Riedl Velký medvěd — hlas — Pavel Novák — animace — Jiří Skovajsa Malý medvěd — hlas — Leona Ondráčková — animace — Stanislava Havelková Dále hrají : Kateřina Kocichová, Michaela Danielová, Michaela Rotterová, Barbora Nesvadbová, Barbora DobišarováEva LesákováJiří DanielPetr ŠmiřákJan ŠťavaRadim SasínekVladimír Řezáč, Martin Cenek, Jan Uhřík, Jana Černá, Ivana Maršová. Premiéra 5. 10. 2018.

  /Z nepublikovaných Mudrování (nejen) o divadle Jaroslava Tučka/


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 468)

  1. Zdeněk Pololáník

   Profilový obrázek

   Co vytvoří
   mnohostranný umělec Vlastimil Peška, je vždy plné invence a přitažlivé pro všechny věkové kategorie diváků, od těch nejmenších. Všichni se pobaví a potěší.
   Stejně tak o tomto představení napsal Jaroslav Tuček, dojem z návštěvy podržel ve své představě, aby jej předal ve svém barvitém článku spolu s ilustrativními snímky čtenářům Divadelních listů.

   03.08.2019 (11.38), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,