Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 409)

  Mnoho let udržuje v Ořechově tradici sousedského divadla věhlasný principál Vlastimil Peška. Pro ochotné místní, ale i přespolní neúnavně píše, přepisuje, skládá a režíruje divadelní kusy.

  Ořechovské divadlo přivezlo do brněnské Radosti své nejnovější představení Naši vaši furianti Ladislava Stroupežnického a Vlastimila Pešky. Bylo vyprodáno. Usedl jsem na čestné místo v první řadě. Třásly se mi ruce a chvíli trvalo, než jsem rozmrzl.

  Na jevišti stála kašírovaná náves. Foto archiv OD

  Na jevišti stála kašírovaná náves se stylizovaným rybníčkem. Mezi gumovými pruhy pluly husy, kačeny, káčátka. Také se v něm koupal švec Habršperk. Možná nejstarší ochotník Moravy a okolí, pan Jaroslav Lorenc. Vesničané zpívali, tančili a bubeník bubnoval na buben. Dával na vědomí, že se v obci Honice musí zvolit ponocný, protože ten starý zemřel. Scénou projel na kolečkách zajíc velký jako jehně. Milá, radostná, rozdováděná podívaná.

  Milá, radostná, rozdováděná podívaná. Foto archiv OD

  Bodrý starosta Dubský (Karel Hegner) hrál na housle, rozšafný radní Bušek (Jiří Skovajsa) pytlačil, macatý sedlák Šumbal (Michal Sopuch) oplýval vtípky. Kristýnka Venduly Peškové nebyla hloupá, vyřídilku měla proříznutou a běhala po vsi jako treperenda. Petr Sekanina v roli vysloužilého vojáka Bláhy dbal na čest a držel tempo představení. Šmejkala, pobodaného včeličkami, zastupovala rázná Šmejkalka Jiřina Katvrdová. Urostlý krejčí Fiala, hraný Zdeňkem Havlíkem, by klidně mohl být bodyguardem, nejen ponocným a jeho žena (Anna Aujezká) úspěšnou trhovkyní. Jejich rozjívené děti dováděly jako rarášci. Zamilovaný Václav Dubský (Daniel Konečný) spolu s láskou a vdavkami posedlou Verunkou (Kateřina Chmelová) vytvořili mileneckou dvojici par excellence.

  Ořechovský ženský živel ovládal obec Honice jako fátum. Foto archiv OD

  Některé dějové části představení byly zpívány v podobě operních recitativů. Ořechovský ženský živel ovládal obec Honice jako fátum. A pan principál hrál roli učitele, radního, co rozpoznal rozdíl mezi písmem starodávným, zvaným kurent, a psaním napsaným latinkou…

  Diváci byli nadšeni. Odměňovali herce aplausy „na otevřené scéně“ a jejich závěrečný potlesk nebral konce.

  Diváci byli nadšeni. Foto archiv OD

  Mrazivou ulicí jsem kráčel k tramvaji. Múza Mab mi šeptala: Ořechovští jsou pohodoví, dovedou potěšit. Hrají jednoduše. Je jim rozumět. Koukám, že jste si spravil náladu.

  Řekl jsem: Probudil jsem se.

  Paní v kožichu pravila znalecky: Jejda, jejda, pán jde z hospody a kapánek přebral…

  Brno – Komín, 20. 12. 2018

  Ořechovské divadlo, Ořechov – Ladislav Stroupežnický a Vlastimil Peška: Naši vaši furianti. Režie, hudba, výprava: Vlastimil Peška, pohybová spolupráce: Anna Aujezká, světla a zvuky: Kamil Majda, suflérka: Marta Kubíková. Hráli: Karel Hegner, Veronika Pečírková, Daniel Konečný, Libuše Pehalová, Jiří Skovajsa, Radoslava Hadačová, Kateřina Chmelová, Petr Sekanina, Jaroslav Lorenc, Michal Sopuch, Ivana Černá, Jiřina Kotvrdová, Vlastimil Peška, Zdeněk Havlík, Anna Aujezká, Vendula Pešková, Martin Majda, Daniel Konečný, Lenka Chybová, Zdeněk Novotný, Leo Oliva. Premiéra 30. září 2018. Psáno z reprízy 19. 12. 2018 v Divadle Radost, Brno.


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 409)

  1. Zdeněk Pololáník

   Profilový obrázek

   Vlastimil Peška
   je všestranný umělec s fantazií, vkusem, a uchopí-li se tématu, dá mu jevištní podobu zrovna ve třech oblastech. Dokonale rozumí jevišti i hledišti. Má oddané herce a spolupracovníky, kteří hrají vždy při vyprodaném hledišti, ať jde o jeho domovské divadlo s příznačným názvem RADOST, nebo ořechovské ochotníky, divadla s dlouholetou tradicí Peškova bydliště.
   Pisatel recenze, pan Tuček, dobře ví o úrovni těchto divadel s panem Peškou a neváhá jejich představení navštívit i na jiných místech. Všude stejný zájem, skvělá atmosféra radosti a spokojenosti. Potlesk, který pak nebere konce.

   19.01.2019 (20.18), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,