Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 377)

  Září je měsícem krásných barev raného podzimu. Lidem narozeným v jeho znamení naděluje dar uměleckého talentu. Jedním z nich je herec na odpočinku Mojmír Heger. Včera mu bylo devadesát. To přece stojí za připomenutí.

  Mojmír Heger (druhý zleva) v dramatizaci Čapkových pohádek Kouzelník a detektývové aneb Velká pohádka kočičí a taky psí a tulácká a kdoví jaká ještě (r. Josef Henke, prem. 22. 5. 1962, Divadlo Julia Fučíka / Divadlo na Výstavišti, Brno). Foto Miloš Budík

  Neměl jednoduchý život. Narodil se 21. 9. 1928 v Jaroslavicích, kousek od moravského Zábřehu, chudobné mamince, paní Kožouškové. Tatínek se mu dlouho vyhýbal.

  Když se naplnil čas, vydal se do Prahy na studia herectví. Bylo po válce a nic nebylo jednoduché. Vytáhlý chlapík se živil všelijak. V jednom hotýlku dělal posluhu, přespával v divadelních šatnách, okukoval kumšt mistrů herců a naslouchal půtkám politických rivalů. Onemocněl plicní chorobou a jen díky pomoci profesora Karla Högera, který pro něj zařídil nedostupný streptomycin, mu byl zachráněn život. Tehdy se v Mojmírovi zrodil naplno vzdor proti nerovnostem světa bohatství a chudoby.

  Měl dobrou paměť a vlohy pro recitaci veršů. První angažmá nastoupil v Plzni. Zamiloval se do mladinké herečky Olgy a oba přesídlili do Brna. Divadlo mladých Julia Fučíka jim poskytlo dostatek hereckých příležitostí. Byli jeho oporami. Po zániku divadla na Výstavišti se stali členy Divadla bratří Mrštíků.

  Zleva Stanislav Zindulka (Listonoš), Mojmír Heger (Mydlář), Karel Adam (Hrobař) a Karel Fajt (Hostinský) v inscenaci hry Františka Bohdala Zakutálená jablka (r. Pavel Rímský, prem. 28. 6. 1975, Divadlo bratří Mrštíků Brno). Foto Miloš Chmelař

  Mojmír vynikal zejména v rolích českého klasického repertoáru. Byl protagonistou her Josefa Kajetána Tyla, Aloise Jiráska, Ladislava Stroupežnického. Znamenitě hrál i vysloužilého vojáka Martina Kabáta v pohádce Hrátky s čertem Jana Drdy. Spolupracoval s významnými režiséry – Ladislavem Smočkem, Zdeňkem Kaločem, Aloisem Hajdou, Františkem Čechem, Milanem Páskem, Pavlem Rímským a dalšími. Často vystupoval v pořadech České televize a hostoval v dabingových studiích.

  V jeho životě bylo cosi buřičského, nespokojeného. Mnohdy vybočoval z řady. Pamatuji na jeho sklon k poťouchlostem. Měl skrytou touhu: vést divadlo, být uměleckým šéfem.

  V době, kdy nedostával dostatečné herecké úkoly, založil a mnoho let úspěšně vedl Vesnické divadlo. Princip funkčnosti vzdoropodniku byl prostý. Vybraní herci ve svém volnu nastudovali s režisérem Pavlem Rímským hry, které si sami vybrali, do podob vyhovujících rozměrům malých scén. Dopravu do míst produkcí zajišťovali hrající aktéři. Honoráře a autorské poplatky platily hostitelské štace. Herci byli šťastní. Hráli rádi a svého pana principála si vážili. Představení Vesnického divadla byla kvalitní a žádaná. Například inscenace Nezvalovy Manon Lescaut dosáhla sta repríz…

  V roce 1991 Mojmír Heger odešel do důchodu. Žije v Řečkovicích v rohové vilce v ulici Marie Hübnerové a vzdoruje zubu času.

  Řekl mi: Je to těžké, kolegové i přátelé odcházejí víc a častěji. Nic není, jak bývalo.

  Milý Mojmíre, ještě mnoga ljeta…

  Brno – Komín, 4. 9. 2018


  Komentáře k článku: Mudrování (nejen) nad divadlem (No. 377)

  1. Zdeněk Pololáník

   Profilový obrázek

   Milá vzpomínka
   na vzácného herce, pedagoga a člověka, upozornění na jeho vzácné jubileum je velmi cenné.
   Díky, že na takové osobnosti Mistr Tuček pamatuje a připomene

   23.09.2018 (18.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,