Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Moravské divadlo bude mít novou fasádu

  Během divadelních prázdnin budou v Moravském divadle i letos probíhat opravy a údržbové práce. Nejzásadnější a nejnákladnější bude oprava fasády ze strany Horního náměstí, která zahrnuje i restaurátorské práce.

  Foto: archiv města

  Pokračujeme v revitalizaci svrchního pláště budovy a letos budeme opravovat fasádu a chystat ji na nasvícení. Zároveň s tím se budou dělat restaurátorské práce na kamenných a nekamenných prvcích. Budeme opravovat i nápis, sdělil technický náměstek Moravského divadla Bohuslav Kraus. Vysoutěženým dodavatelem je olomoucká stavební firma HSH Stav. Předpokládané náklady na opravu fasády vč. restaurování figurálních a nefigurálních prvků jsou 2,2 miliony korun vč. DPH. Očekávaná dotace z Ministerstva kultury je 120 tisíc, zbytek vykryje příspěvek zřizovatele.

  Divadlo patří k velice hodnotným budovám na Horním náměstí. Těším se, že fasáda po rekonstrukci prokoukne, a tím oživí prostor mezi radnicí, trojičním sloupem a Arionovou kašnou, na němž se odehrává řada kulturních a společenských akcí, uvedl náměstek primátora pro kulturu a školství Viktor Tichák.

  Termín opravy fasády je plánován od 1. července do 25. srpna. U budovy bude stát lešení, ale žádná omezení pro kolemjdoucí se nechystají. Divadelní ulice zůstane průchozí.

  Budova postavená v roce 1830 patří k nejstarším divadelním objektům v České republice. Pro další a zároveň finální fázi revitalizace svrchního pláště, s předpokladem realizace do roku 2025, se připravuje projekt nového parteru zahrnující rekonstrukci pokladen a divadelní kavárny. Ten je nyní ve stádiu architektonických návrhů, které se konzultují s Národním památkovým ústavem.

  Mimo fasádu se během léta budou opravovat také požární vrata na boční jeviště, světlíky nad atriem a podhled pod krejčovnami. Dále se bude opravovat osvětlení bočního jeviště, forbína a tahy a řešit drobné údržby. Celková předpokládaná hodnota těchto oprav je okolo 1,15 milionů korun.

  Na jaře proběhlo výběrové řízení na dodavatele nového světelného pultu, který se nyní bude instalovat. Jedná se o investici v předpokládané výši 1,42 milionů korun.

  Až do konce roku budou nadále realizována nízkonákladová opatření, která se dotýkají úspor energií – světla, tepla i elektřiny. Namontují se pohybová čidla pro ovládání osvětlení ve společných prostorách. Budou se instalovat termo hlavice, které efektivně regulují teplotu v kancelářích apod.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. července 2023

  Komentáře k článku: Moravské divadlo bude mít novou fasádu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,