Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  MK osloví na funkci ředitele ND vybrané adepty

  Při hledání nového ředitele Národního divadla v Praze nevyhlásí ministerstvo kultury otevřené výběrové řízení. Osloví nejvhodnější adepty na tuto funkci a z nich bude poté vybrán nejideálnější kandidát. Na čtvrteční pracovní schůzce s vedením ministerstva 6. prosince se na tom shodla skupina expertů, jejíž členové připravují koncepci budoucího směřování transformované první scény.

  Z prvního setkání členů expertní komise, na němž byla i ministryně kultury. FOTO archiv MK

  Termín zatím není určen, ale předpokládám, že by se tento proces měl uskutečnit do konce února, řekl děkan Divadelní fakulty Akademie múzických umění a předseda komise Jan Hančil. Jejími dalšími členy jsou Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša.
  Skupina expertů předložila vedení ministerstva nástin nejdůležitějších kroků, které mají stabilizovat situaci v Národním divadle. Podle internetových stránek Ministerstva kultury z 6. 12. (viz Expertní tým k otázkám Národního divadla dnes jednal s vedením ministerstva kultury) by měl mít nový ředitel větší kompetence a neměl by být příliš svazován ministerstvem jako zřizovatelem. To má divadlu umožnit vytvářet co nejkvalitnější výsledky a mít k nim ty nejlepší možné podmínky.
  Stát by měl definovat a určit, jakou podobu by jeho první scéna měla mít a následně jí vytvořit patřičné ekonomické zázemí, uvádí se stránkách MK. Návrh počítá s tím, že jednotlivé umělecké soubory budou mít větší autonomii, ruku v ruce s větší samostatností však půjde i větší odpovědnost za řízení i financování.
  Jednotlivé složky divadla budou zároveň svázány s určitými budovami – mělo by tedy dojít k větší správní i provozní provázanosti. Základní podmínkou nově nastartovaných změn je právě co nejrychlejší volba nového ředitele české první scény.

  Na své minulé schůzce koncem listopadu komise doporučila novou právní subjektivitu Národního divadla, které je dnes, stejně jako více než dvě desítky dalších státních kulturních institucí, příspěvkovou organizací MK. Situace, kdy jedna organizace sdružuje čtyři veliké jednotky, je neudržitelná. Současná právní subjektivita je nejhorší možná, a proto komise doporučuje jinou, řekla tehdy mluvčí MK Markéta Ševčíková. O nové formě této organizace se pracovně mluví jako o holdingu.

  Předseda expertní komise, děkan DAMU Jan Hančil. FOTO archiv

  Další kolo jednání expertního týmu je naplánováno na polovinu ledna.

  ///

  Zpráva Ministerstva kultury Expertni tým k otázkám Národního divadla dnes jednal s vedením ministerstva kultury

  Členové skupiny expertů, kteří připravují koncepci budoucího směřování transformovaného Národního divadla se dnes sešli s vedením ministerstva kultury. 

  Prostřednictvím předsedy komise doc. Jana Hančila předložili vedení resortu nástin nejdůležitějších kroků, které by měly situaci na naší první scéně stabilizovat. Členové týmu se shodli na 3 základních pilířích, od nichž by se měla další cesta reformovaného ND odvíjet: v budoucnu by mělo být dosaženo modelu řízení tzv. „na délku paže“, nový ředitel by měl mít větší kompetence, zároveň by neměl být příliš svazován zřizovatelem. ND by mělo mít zároveň možnost předvést co nejkvalitnější výkon, k čemuž mu musí být ze strany zřizovatele – tedy státu – vytvořeny co nejlepší podmínky. Stát by měl definovat a určit, jakou podobu by jeho první scéna měla mít a následně jí vytvořit patřičné ekonomické zázemí. Jednotlivé soubory ND by měly mít větší autonomii, ruku v ruce s větší samostatností však půjde i větší odpovědnost za řízení i financování. V rámci vedení celého ND by mělo být přihlédnuto ke specifickým nárokům na řízení jednotlivých složek. Ty by zároveň měly být svázány s určitými budovami – mělo by dojít k větší správní i provozní provázanosti. Základní podmínkou nově nastartovaných změn je co nejrychlejší volba nového ředitele ND. Nebude vyhlášeno otevřené výběrové řízení – MK osloví nejvhodnější adepty na tuto funkci a z nich bude poté vybrán nejideálnější kandidát. Další kolo jednání expertního týmu je naplánováno na polovinu ledna.

  MK 6. 12. 2012

  ///

  Na i-DN jsme o této problematice psali zde:

  20. 10. 2012: MK jmenovalo expertní komisi pro řešení problematiky ND

  9. 11. 2012: Komise MK vytváří soubor zásad

  /Ve spolupráci s Divadlo.cz pro i-DN připravil hul/

   

  • Autor:
  • Publikováno: 8. prosince 2012

  Komentáře k článku: MK osloví na funkci ředitele ND vybrané adepty

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,