Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Komise MK vytváří soubor zásad

  Ve středu 7. listopadu se podruhé na Ministerstvu kultury ČR sešel tým expertů, který má pomoci vyřešit složitou situaci kolem Národního divadla.

  Snímek z úvodního jednání expertní komise. FOTO archiv MK

  Členové komise (ve složení předseda komise Jan Hančil, místopředseda Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša) se dohodli, že vypracují soubor hlavních zásad, které by měly směřovat k vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele ND. Do příštího jednání chtějí experti také blíže specifikovat podmínky výběrového řízení a zpracovat návrh struktury ND v nové podobě. Na jednání komise byl přizván i někdejší šéf ND Jiří Srstka, s nímž členové expertního týmu řešili otázky, směřující k optimální právní subjektivitě naší první scény. Ta by měla zajistit plynulý chod divadla a zároveň větší míru vnitřní autonomie jednotlivých složek.

  Členové týmu také posuzovali materiály, které si vyžádali od Ministerstva kultury. Jednalo se především o výsledky auditu ND, který prováděla firma BDO. Další jednání expertní komise pro řešení problematiky Národního divadla je naplánováno na 27. listopadu.

  ///

  Dokument z jednání naleznete zde: Druhé jednání expertní komise pro řešení problematiky ND

  Tiskovou zprávu o ustanovení týmu expertů Ministerstva kultury ČR včetně diskuse nad tímto tématem na i-DN najdete zde: MK jmenovalo expertní komisi pro řešení problematiky ND

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Komise MK vytváří soubor zásad

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Jak jsem byl předpověděl,
   komise zůstala v nestandardně sudém počtu šesti, JUDr. Srstka se jejím členem nestal.

   09.11.2012 (17.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Na serveru Divadlo.cz
   se můžete dozvědět o něco detailnější zprávy z jednání expertní komise: http://www.divadlo.cz/soubory-nd-by-mohly-mit-podle-odborniku-vetsi-samo

   Zajímavé
   jsou především informace, že komise bude připravovat návrhy na to, jak by mohly jednotlivé soubory existovat samostatněji, a že řešila možnosti jiné právní subjektivity divadla, než je jeho současná pozice příspěvkové organizace.
   Mluvil jsem o tom v sobotu s Milanem Uhdem a řekl mi, že se o to skutečně pokoušejí, ale že v současné právní situaci to není možné. Je prý připravena zákonná úprava, ale zatím neprošla do závěrečných kol parlamentních a sněmovních jednání. Pravděpodobně se tak stane až po volbách.

   13.11.2012 (0.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,