Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Komise MK vytváří soubor zásad

  Ve středu 7. listopadu se podruhé na Ministerstvu kultury ČR sešel tým expertů, který má pomoci vyřešit složitou situaci kolem Národního divadla.

  Snímek z úvodního jednání expertní komise. FOTO archiv MK

  Členové komise (ve složení předseda komise Jan Hančil, místopředseda Jiří Šesták, Milan Uhde, Václav Riedlbauch, Bohumil Nekolný a Stanislav Moša) se dohodli, že vypracují soubor hlavních zásad, které by měly směřovat k vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele ND. Do příštího jednání chtějí experti také blíže specifikovat podmínky výběrového řízení a zpracovat návrh struktury ND v nové podobě. Na jednání komise byl přizván i někdejší šéf ND Jiří Srstka, s nímž členové expertního týmu řešili otázky, směřující k optimální právní subjektivitě naší první scény. Ta by měla zajistit plynulý chod divadla a zároveň větší míru vnitřní autonomie jednotlivých složek.

  Členové týmu také posuzovali materiály, které si vyžádali od Ministerstva kultury. Jednalo se především o výsledky auditu ND, který prováděla firma BDO. Další jednání expertní komise pro řešení problematiky Národního divadla je naplánováno na 27. listopadu.

  ///

  Dokument z jednání naleznete zde: Druhé jednání expertní komise pro řešení problematiky ND

  Tiskovou zprávu o ustanovení týmu expertů Ministerstva kultury ČR včetně diskuse nad tímto tématem na i-DN najdete zde: MK jmenovalo expertní komisi pro řešení problematiky ND

  • Autor:
  • Publikováno: 9. listopadu 2012

  Komentáře k článku: Komise MK vytváří soubor zásad

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Jak jsem byl předpověděl,
   komise zůstala v nestandardně sudém počtu šesti, JUDr. Srstka se jejím členem nestal.

   09.11.2012 (17.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Na serveru Divadlo.cz
   se můžete dozvědět o něco detailnější zprávy z jednání expertní komise: http://www.divadlo.cz/soubory-nd-by-mohly-mit-podle-odborniku-vetsi-samo

   Zajímavé
   jsou především informace, že komise bude připravovat návrhy na to, jak by mohly jednotlivé soubory existovat samostatněji, a že řešila možnosti jiné právní subjektivity divadla, než je jeho současná pozice příspěvkové organizace.
   Mluvil jsem o tom v sobotu s Milanem Uhdem a řekl mi, že se o to skutečně pokoušejí, ale že v současné právní situaci to není možné. Je prý připravena zákonná úprava, ale zatím neprošla do závěrečných kol parlamentních a sněmovních jednání. Pravděpodobně se tak stane až po volbách.

   13.11.2012 (0.59), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,