Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ministr kultury Martin Baxa se ujal úřadu

  Premiér Petr Fiala včera uvedl do úřadu ministra kultury Martina Baxu. Mezi priority nového ministra kultury patří udržení otevřené kultury a s tím související proticovidová opatření, propojení kultury a vzdělávání nebo podpora mecenášství.

  Nový ministr kultury Martin Baxa. Foto: archiv MKČR

  Čeká nás na ministerstvu hodně práce v době, která není pro kulturu vůbec lehká. V první řadě budeme usilovat o to, aby kultura zůstala v maximální možné míře otevřená; zaměříme se tedy na racionální proticovidová opatření, která kulturní sféru postihnou co nejméně. Dále je třeba zmínit velké kulturní zákony, jejichž příprava bude středobodem celého funkčního období, jako jsou veřejné kulturní instituce a novela autorského zákona. Mezi nimi figurují i mediální zákon, jejichž novelizace je potom, co jsme v posledních letech zažili, opravdu nezbytná, řekl ministr kultury Martin Baxa.

  Martina Baxu uvedl do úřadu premiér Petr Fiala. Foto: archiv MKČR

  Rozpočet ministerstva kultury by se pak podle plánů nové vlády měl přiblížit jednomu procentu státního rozpočtu. Klíčová je také dlouhodobá finanční stabilizace resortu kultury, tedy abychom mířili k 1 % výdajů státního rozpočtu, dodal ministr. Zásadní bude podle nově jmenovaného ministra kultury také rychlá příprava kulturní části Národního plánu obnovy, tedy využití prostředků z evropského fondu obnovy a rychlá příprava nového návrhu rozpočtu.

  Velkým úkolem ministra kultury je také neustálá obhajoba místa kultury ve společnosti. Kultura je naopak tmelem společnosti, a tím, co nás spojuje napříč národem, je ale i mostem s našimi předky a zároveň i budoucími generacemi, uvedl Baxa. V této souvislosti ministr kultury vnímá jako klíčové, aby rezort stál v čele připomínek velkých historických výročí a osobností. V nadcházejícím roce tak půjde například o 80. výročí operace Anthropoid či připomenutí prvních transportů do Osvětimi. V neposlední řadě se ministr Baxa zaměří na to, aby česká kultura byla náležitě vidět během našeho předsednictví v EU.

  Uvedení nového ministra do úřadu připadlo na den připomínky desátého výročí úmrtí prezidenta Václava Havla. První akcí ve funkci ministra kultury tak pro Martina Baxu bude čtení textů Václava Havla v Plzni.

  • Autor:
  • Publikováno: 19. prosince 2021

  Komentáře k článku: Ministr kultury Martin Baxa se ujal úřadu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,