Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ministerstvo pokračuje v úsporných opatřeních

  Z Ministrestva kultury ČR odchází jeho náměstek Radek Zdráhal. Měl na starosti odbor umění, literatury a knihoven a stál za řadou kontroverzních rozhodnutí.

  V pondělí 14. května to oznámila mluvčí MK Markéta Ševčíková. Zdráhal údajně opouští ministerstvo z organizačních důvodů a z důvodů zeštíhlení úřednického aparátu na ministerstvu. Jeho agenda bude sloučena do zvláštního odboru, který povede ředitel s posílenými kompetencemi, uvedla Ševčíková.

  Dnes již bývalý náměstek Ministerstva kultury ČR Radek Zdráhal. FOTO MK ČR

  Radek Zdráhal na ministerstvo přišel jako spolupracovník bývalého šéfa resortu Jiřího Bessera (STAN). K jeho nejvíce kritizovaným rozhodnutím patří zejména sloučení Národního divadla se Státní operou Praha.
  Další kroky a jméno ředitele, který bude mít na starost mimo jiné transformaci Národního divadla v Praze či internetizaci knihoven, oznámí ministerstvo kultury ve středu, oznámila mluvčí. Ministerstvo podle ní dál pokračuje v úsporných opatřeních, které ohlásila po nástupu do funkce loni v prosinci nová ministryně Alena Hanáková (STAN). Po změnách v organizační struktuře, které vedly k úplnému zrušení některých odborů, například tiskového, a eliminaci sboru poradců, se podle Ševčíkové ministryně rozhodla snížit i počet členů nejužšího vedení.

  Krátce po Zdráhalově nástupu bylo vyhlášeno hned několik výběrových řízení na ředitele příspěvkových organizací, například Pražského filharmonického sboru nebo České filharmonie. V období „bezvládí“ v ČF, které trvalo od září 2010 do konce ledna 2011, provizorně filharmonii vedl a de facto jako šéf odboru umění řídil sám sebe. Zdráhal například podpořil i jmenování současného generálního ředitele ČF Davida Marečka, který po úspěchu v konkurzu do ČF nastoupil z Filharmonie Brno, a ovlivnil i výběr nového šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka. V posledních měsících usiloval o navýšení mzdových limitů pro Českou filharmonii a pražské Národní divadlo, které má v nejbližších týdnech schválit ministerstvo financí.

  V médiích kritizovaná byla především Zdráhalova údajná spřízněnost s moravskou uměleckou agenturou C.E.M.A. Ta zastupuje Zdráhalovu manželku, zpěvačku a cimbalistku Zuzanu Lapčíkovou a pořádá evropský kulturní projekt České sny. Ve své gesci měl i výběrové řízení na ředitele Národního divadla, které v dubnu zrušila Hanáková. Nový konkurz zatím MK stále připravuje.

  V současnosti sedmatřicetiletý Zdráhal působil vedle uměleckých aktivit v letech 1996 až 2001 jako obchodní ředitel společnosti Nutrabona. Od roku 2000 provozoval agenturu, která se věnovala uměleckým projektům. V roce 2006 spoluzaložil Slováckou Základní uměleckou školu v Uherském Hradišti, kde zároveň vykonával funkci ředitele.

  /převzato z Divadlo.cz/

  • Autor:
  • Publikováno: 19. května 2012

  Komentáře k článku: Ministerstvo pokračuje v úsporných opatřeních

  1. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Odchod pana náměstka
   mě naplňuje hlubokým uspokojením jako vše, co vynuluje jakékoli aktivity pakulturního ministra Bessera.
   Jak už jsem tu mnohokrát napsal, doufám, že Státní opera nebude sloučena s operou ND, ale bude zrušena, resp. transformována na operu hlavního města Prahy, nejlépe s názvem Opera bratří Škroupů.

   19.05.2012 (23.22), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Marie Reslová

   Profilový obrázek

   Vy jste si pane kolego
   ještě nevšiml, že Státní opera už byla jako příspěvková organizace zrušena před pěti měsíci a de fakto „sloučena“ s ND? Jinými slovy za žádných okolností nemůže být transformována v cokoliv?
   V článku výše je tolik faktických chyb, že se mi ani nechce je vypočítávat – snad jednu zásadní: Radek Zdráhal jako náměstek NEMOHL rozhodnout o sloučení ND a SOP.

   20.05.2012 (0.52), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Pro čtenáře i-DN:
   zprávu vydala 14. 5. ČTK a převzal server Divadlo.cz (viz: http://www.divadlo.cz/z-ministerstva-kultury-odchazi-namestek-radek-zdra), s nímž jsme dlouhodobě domluveni, že jeho zprávy můžeme přebírat. Za pravdivost tedy ručí jiná média.

   20.05.2012 (1.00), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Marie Reslová

   Profilový obrázek

   Chápu,
   bohužel MK má nepořádnou tiskovou mluvčí nebo ČTK nepořádné zpravodajce. Když jsem s mluvčí mluvila, tvrdila mi, že mu ty věci řekla jinak.

   20.05.2012 (1.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Tak jinak:
   S lidmi ze Státní opery nechť si teď opera ND počne co chce, to je její věc.
   Můj návrh a má touha spočívají v tom, aby tu budovu, buď prázdnou nebo pouze s technicko-administrativními pracovníky, získal do držení pražský magistrát a aby v ní zřídil standardní městskou operu, kterou mají i jiná větší města v ČR – Brno, Ostrava, Olomouc, Opava, Liberec, Budějovice, Ústí, Plzeň. Pokud jde o finance, postačí zaslepit několik odstavných tunelů z městského rozpočtu typu Opencard.

   20.05.2012 (1.42), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  6. Vojtěch Varyš

   Vojtěch Varyš

   Je velkým pozitivem,
   že některé návrhy některých lidí mohou zaznívat jen jako bezmocné výkřiky v netových diskusích. Od té doby, co jsme si odsunuli r. 1945 kulturní diváky, je tu operní síť nesmírně předimenzovaná – v celém státě.

   20.05.2012 (18.11), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  7. Petr Pavlovský

   Petr Pavlovský

   Ano, v celém státě.
   S výjimkou Prahy – viz návštěvnost. Třeba za to mohou i ti odsunutí a jejich potomci jako turisté.

   20.05.2012 (18.44), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,