Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Mimové v Praze

  Po prvním úspěšném ročníku Mezinárodního Festivalu MY MIME v Berlíně přichází ve dnech 21. – 24. 5. 2015 festival i do Prahy. Tento mladý a progresivní festival spojující studenty a profesionály nabídne tři špičkové inscenace významných umělců mimického divadla v české premiéře a také studentské projekty ze tří participujících zemí (Německo, Česko, Polsko). Centrem festivalu je HAMU Praha, hrát se bude také v Experimentálním prostoru NOD a Divadle DISK.

  logo_mymimeTento ročník festivalu je věnován významnému výročí mistra pantomimy Milana Sládka – 55 let od uvedení první česko-slovenské pantomimy v Praze v Divadle E. F. Buriana. Oslovil som Eduarda Žlábka, člena tanečnej skupiny Burianovho divadla, aby mi, ako skúsenejší divadelník, pomohol pri dokončení libreta a neskôr, spolu s tanečníkmi a hercami divadla, realizovať ho na Burianovom javisku. 11. marca 1960 mala BOULE (Hrča) v Prahe premiéru. Pre mňa osobne to bol neočakávaný úspech, uvádí mim, režisér a pedagog Milan Sládek, který představí svou inscenaci Antigona. Tento projekt vznikl ve spolupráci se studenty HAMU a bude po úspěchu v Kolíně nad Rýnem uveden v české premiéře. Další vrchol programu je mistrovské dílo – vizuální jevištní báseň – Ombre Claire od Claire Heggen z Theatre du mouvement.

  Po zahajovací ceremonii 21. 5. 2015 pod heslem MY MIME HAPPENING, která se odehraje na HAMU a vyústí do průvodu mimů centrem města, bude festival zahájen představením Agua de Lagrimas skupiny Warsaw Mime Center Company.

  FOTO KATARZYNA CHMURA CEGIELKOWSKA

  Agua de Lagrimas skupiny Warsaw Mime Center Company FOTO KATARZYNA CHMURA CEGIELKOWSKA

  Kromě profesionálních produkcí se na festivalu představí studenti ze tří zemí – Česka, Polska a Německa. Dále přijíždí do Prahy známí umělci, kteří povedou dílny, např. Claire Heggen, Pau Bachero (Theatre du Mouvement), Pablo Gomis (Cirque du Soleil) a Radim Vizvary, od kterých se studenti mohou naučit novým dovednostem a know-how pro budoucí profesi v oblasti pantomimy a fyzického divadla.

  Pořadateli festivalu jsou Hudební a taneční fakulta AMU a Experimentální prostor NOD. Hlavním iniciátorem je Federace Evropského Mimu / FEM, kterou v roce 2013 založili představitelé tří důležitých učilišť pro moderní pantomimu v Evropě – Adam Halaš (HAMU), Nils Zdeněk Kühn (Die Etage/Berlin) a Bartolomiej Ostapczuk (Warsaw Mime Center) jako novou platformu pro inovativní a moderní mimické divadlo. FEM organizuje Festival MY MIME každý rok v jiné členské zemi. Třetí ročník v roce 2016 se bude konat ve Varšavě.

  Festival poskytuje budoucím mimům, hercům a performerům inspiraci, která jim může pomoci v přípravě na jejich profesní dráhu. Nicméně, festival MY MIME je otevřen i širokému publiku, které bude mít možnost připomenout si tradici a zároveň ji konfrontovat s moderními trendy v mimickém divadle. Cílem festivalu MY MIME je navrátit tomuto silnému a přitažlivému umění popularitu.

  Více informací naleznete na stránkách festivalu: www.mymime.eu

  • Autor:
  • Publikováno: 7. května 2015

  Komentáře k článku: Mimové v Praze

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,