Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Masky, klauni, šílenci

  Po mezinárodním festivalu MIME FEST  v Poličce, který se na pomezí Čech a Moravy koná již pět let, se tato přehlídka pantomimy potřetí představí i v Praze. Proběhne od 31. října do 4. listopadu v Paláci Akropolis.

  mime_logo_barva_RGBTen bude letos ve znamení  mnoha „poprvé“ – v Čechách se poprvé představí legendární mim Michael Aufenfehn a belgičtí OKIDOK s projektem Slips Inside. Proběhnou i dvě premiéry – první české provedení inscenace AnnaBerthaCecilia souboru Krepsko a světovou premiéru zažije i Monstera Deliciosa klaunského tria Squadra Sua.

  Pátý ročník MIME FESTu v Poličce byl věnován památce Borise Hybnera, který by byl určitě šťastný, že jeho odkaz v podobě rozdávání smíchu byl naplněn, a že pokračuje i v Praze, kam přivážíme mistry pohybu a humoru, říká Radim Vizváry, umělecký šéf a dramaturg MIME FESTu.

  Festival zahájí v pondělí 31. října sólové představení Michaela Aufenfehna (pod značkou souboru La Comedie des Masques), který je vynálezcem typu masky Maskenpanoptikums a zakladatelem legendárního německého souboru Habbe & Meik. Právě jeho umělecká a pedagogická činnost podnítila vznik slavné skupiny Familie Flöz, která se tímto typem masky inspirovala a do dnes s ním po světě vystupuje. Aufenfehn přiveze do Čech projekt Boris Bronski, ve kterém nevšedně zrcadlí lidské tváře a z banálních životních situací těží drama i komiku.

  FOTO ARCHIV

  AnnaBerthaCecilia – vizuálně pojaté ženské příběhy FOTO ARCHIV

  Další den svystoupí česko-finský souboru Krepsko, který v rámci programu Letní Letná nedávno uvedl premiéru inscenace Edgar’s Echo. Tentokrát bude v Paláci Akropolis k vidění česká premiéra jejich mezinárodního projektu AnnaBerthaCecilia. Inscenace pojednává o abecedě složené z vizuálně pojatých ženských příběhů, přičemž ty jsou vytvořeny na základě prvních písmen abecedy, které jsou stejné napříč různými jazyky. Nebude chybět ojedinělá atmosféra a obrazy vytvářené s pomocí loutek a divadelních iluzí.

  Třetí den festivalu bude patřit premiéře českého souboru Squadra Sua, jehož členové se věnují hlavně pouličním produkcím. Tentokrát ale diváci zhlédnou kus pro divadelní sál s názvem Monstera Deliciosa – tři klauni se v něm ponoří do nejhlubšího nitra a vytáhnou odtud křehkost i tu nejšílenější bláznivost.

  Čtvrtek bude patřit fanouškům čínské opery, kterou nabídne Northern Kunqu Opera Theatre. Uvedou tradiční, pro nás však velmi exotický příběh o lásce s názvem Pivoňkový pavilon.

  okidok

  OKIDOK představí ztřeštěnou show Slips Inside FOTO ARCHIV

  Festival pak zakončí 4. listopadu cenami ověnčený soubor OKIDOK se svojí ztřeštěnou show Slips Inside. Belgické duo, které si za tuto inscenaci vysloužilo třeba Grand Prix klaunského festivalu v Miláně, dokáže publikum bavit od začátku do konce bez jakýchkoli slov, rekvizit či hudby. Tato dvojka oděná jen do slipů potvrdí myšlenku festivalu, že stačí jen tělo herce, a s tím je možné vytvořit největší drama, stejně jako komedii, na níž dlouho nezapomenete.

  Program MIME FEST Praha

  31.10. / 20:00

  La Comedie des Masques (D): Boris Bronski

  1.11. / 20:00

  Krepsko (CZ_FIN): AnnaBerthaCecilia

  2.11. / 20:00

  Squadra Sua (CZ): Monstera Deliciosa

  3.11. / 20:00

  Northern Kunqu Opera Theatre (CHN): Pivoňkový pavilon

  4.11. / 20:00

  OKIDOK (BE): Slips Inside

   

  • Autor:
  • Publikováno: 24. října 2016

  Komentáře k článku: Masky, klauni, šílenci

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,