Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Mezi oceněnými byl i zlatý retrívr

  Městské divadlo Zlín předalo ceny pro své nejoblíbenější herce a inscenaci minulé sezony. Ve divácké anketě Aplaus diváci ocenili Radovana Krále, který si skleněnou sošku z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka odnesl domů už pošesté, a Hanu Tomáš Briešťanskou. Ta se stala i absolutní vítězkou. Titul Inscenace sezony získal muzikál Řek Zorba v režii Hany Mikoláškové. Vítěze divadelníci vyhlásili v sobotu 21. září po II. premiéře muzikálu Divotvorný hrnec na následujícím slavnostním večeru k zahájení nové 68. sezony.

  Hana Tomas Brestianska. FOTO archiv MD Zlín

  Hana Tomáš Brešťanská. FOTO archiv MD Zlín

  Hana Briešťanská se v minulé sezoně objevila v rolích Vdovy v muzikálu Řek Zorba, Slečny Hany v komedii Vzpoura nevěst a Heleny a Lva v Shakespearovské klasice Sen noci svatojánské. Děkuji všem, to jsem opravdu nečekala, neskrývala oblíbená herečka dojetí. Kromě sošky jí připadla i finanční odměna, kterou absolutnímu vítězi každoročně uděluje Herecká asociace.

  Radovan Král. FOTO archiv MD Zlín

  Radovan Král. FOTO archiv MD Zlín

  Radovan Král sošku doma přidá do sbírky k ostatním. Vzhledem k věku našeho mladšího syna jsou všechny mé ceny pečlivě uschovány na čestném místě ve sklepě. Až přijde jejich čas, zazáří o patro výš. Znamenají pro mě diváckou přízeň, důležitou odezvu pro mou práci, kterou mám moc rád, řekl.

  Anketa Aplaus se letos konala počtrnácté. Pro usnadnění hlasování sestavilo vedení divadla podobně jako loni porotu, která vybrala a nominovala v kategorii ženský a mužský herecký výkon pětici těch nejlepších. Kdo mezi nimi svého favorita nenašel, měl poprvé možnost hlasovat na tzv. divokou kartu. Tak se mezi oceněnými ocitl i zlatý retrívr Merlin, který si v dramatu O myších a lidech získal srdce desítek diváků. Skleněnou sošku sice nedostal, zato mu ale divadlo přispělo na nový pelech.

  Retrívr Merlin v inscenaci O myších a lidech. FOTO archiv MD Zlín

  Retrívr Merlin v inscenaci O myších a lidech. FOTO archiv MD Zlín

  Jsem upřímně překvapená, že dostal tolik hlasů a že si získal tolik lidských srdcí. I když právě upoutat a získat si dospělé i děti na svou stranu mu jde v životě nejlíp. Je to skvělý pes, který si to v divadle pokaždé moc užívá, řekla Merlinova majitelka Gabriela Sluštíková.

  Mám radost, protože v součtu přišlo mnohem více hlasů než v předchozích letech a za vítězi stojí velmi výrazná podpora, netajil radost ředitel divadla Petr Michálek. Že dostal Merlin tolik hlasů nám přišlo jako dobrý fór, tak jsme se rozhodli ocenit i jeho, dodal. Pro nejoblíbenější inscenaci roku mohli diváci hlasovat ve foyer v průběhu roku po každém představení.

  Po tříleté pauze byla vyhlášena také Cena ředitele divadla. Tu se Petr Michálek letos rozhodl udělit manželům Vlastě Romanu Mecnarowským, dlouholetým hereckým oporám zlínského souboru. Skromnost, nadhled, humor. Ani jedna z těch vlastností není samozřejmá a zaslouží ocenění. Zvlášť pokud jde o tak významné osobnosti historie zlínského divadla, vysvětlil Michálek.

  Petra Hřebíčková. FOTO archiv MD Zlín

  Petra Hřebíčková. FOTO archiv MD Zlín

  Slavnostním večerem jako moderátor provázel herec Luděk Randár. Vzácným hostem byla herečka a držitelka Thálie Petra Hřebíčková, která předala jednu z cen a v nové sezoně přijala hlavní roli v divadelníky i diváky vysoce očekávané inscenaci Žítkovské bohyně. Děkuji kolegům za krásný muzikál Divotvorný hrnec. Chvílemi mě opravdu mrzelo, že jsem na jevišti nemohla být s nimi, svěřila se.

  /Z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  Soška Aplaus. FOTO archiv MD Zlín

  Skleněná soška Aplaus z dílny výtvarníka Jiřího Vosmíka. FOTO archiv MD Zlín

  Výsledy ankety Aplaus 2013

  Nejlepší ženský herecký výkon

  1. Hana Tomáš Briešťanská /1700 bodů/

  2. Helena Čermáková /610 bodů/

  3. Jana Tomečková /540 bodů/

  Nejlepší mužský herecký výkon

  1. Radovan Král /1460 bodů/

  2. Pavel Vacek a Marek Příkazký /oba 490 bodů/

  3. Roman Blumaier /480 bodů/

  Nejlepší inscenace sezony: muzikál Řek Zorba v režii Hany Mikoláškové

  Cena ředitele divadla: Vlasta a Roman Mecnarowší

  Vítěz na divokou kartu: zlatý retrívr Merlin za výkon v dramatu O myších a lidech

   

   

  • Autor:
  • Publikováno: 26. září 2013

  Komentáře k článku: Mezi oceněnými byl i zlatý retrívr

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,