Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Městské divadlo Kladno obnovuje tradice

  Od dubna probíhá v Městském divadle Kladno prodej předplatného na sezonu 2019/20. Ta bude již 105. sezonou profesionálního souboru v kladenském divadle. V rámci tohoto jubilea bude vedení divadla navazovat na linii, kterou si před třemi lety (při znovuotevření budovy) vytyčilo, ale také obnoví některé dřívější tradice.

  V rekonstruovaném divadle jsme před třemi lety vybudovali soubor v novém složení, přišel nový umělecký šéf i další zaměstnanci a diváci si zvykali na nové prostředí i na jiné pojetí divadla, než jaké zažívali po dobu rekonstrukce, kdy hrála činohra v Divadle Lampion. Za tři uplynulé sezony se nám podařilo umělecký provoz rozjet naplno. Mám velkou radost, že se předplatitelské řady každým rokem rozšiřují a diváků celkově přibývá. (Jan Krafka, jednatel společnosti Divadla Kladno s.r.o)

  V repertoáru nechybí muzikálové tituly (vzhledem k velkému hudebnímu potenciálu souboru), klasická díla světové dramatiky ani autorský projekt. V celé sezoně samozřejmě diváky čeká několik překvapení včetně pestré nabídky doprovodných akcí. (Jaroslav Slánský, umělecký šéf MDK)

  Dramaturgický plán na sezonu 2019/20

  Jubilejní sezonu zahájí kladenské divadlo komediálním muzikálem legendární britské skupiny Monty Python – Monty Python´s Spamalot (premiéra 19. října 2019). Po mnoha letech se do něj vrátí symfonický orchestr. V režii člena uměleckého souboru Jiřího Š. Hájka se představí prakticky kompletní herecký ansámbl. Pro velký úspěch v minulých letech se v listopadu na kladenské jeviště vrátí kultovní inscenace tvůrčího tandemu režiséra Petra Svojtky a dramaturga Jiřího Janků České Vánoce (obnovená premiéra: 24. listopadu 2019). Rok 2019 zakončí česká premiéra jedné z nejslavnějších detektivek na světě. 14. prosince 2019 je ve velkém sále naplánována premiéra divadelní adaptace knihy Agathy Christie Vražda v Orient Expresu. Režie se ujme umělecký šéf Městského divadla Mladá Boleslav a držitel Ceny Thálie Petr Mikeska, jenž si tímto titulem odbyde kladenský režijní debut.

  První premiérou nového kalendářního roku bude drama Jeana Geneta Služky. Herecký koncert pro tři herečky pod taktovkou Jiřího Bábka (který s MDK spolupracuje pravidelně) se odehraje 24. a 25. ledna 2020 na malém sále. Následovat bude komorní muzikál Joe DiPetra a Jimmy Robertse Miluji tě, ale… (premiéra 22. února 2020). Hudební komedii pro čtyři herce (kteří ztvárňují nespočet rolí) a tři muzikanty (kteří budou hrát živě na jevišti) zrežíruje umělecký šéf souboru Jaroslav Slánský. V předchozích dvou sezonách režíroval divácky úspěšné inscenace Brouk v hlavě a Hra, která se zvrtla.

  V březnu se premiéry (21. března 2020) dočká další celosouborová inscenace. Molièrova nadčasová komedie Tartuffe doplní repertoár MDK vhodný pro studentské či školní publikum. Režírovat bude Petr Svojtka, který se loni do MDK vrátil po řadě let oceňovanou inscenací Petrolejové lampy. Poslední premiérou v sezoně bude inscenace „hry na objednávku“, kterou pro kladenské divadlo píše věhlasná autorka, překladatelka a básnířka Renata Putzlacher. V originálním jevištním tvaru (bude se hrát v komorní úpravě velkého sálu, tedy s diváky na jevišti) si připomene sedmdesáté výročí od popravy Milady Horákové a pokusí se přinést neotřelý pohled na tuto historickou událost. Pracovní název inscenace zní Milada a Ludmila (premiéra 23. května 2020).

  Městské divadlo Kladno plánuje i v příští sezoně navázat na bohatý doprovodný program. Na podzim to bude především tradiční Noc divadel, na jaře Den otevřených dveří, chybět nebudou ani pravidelné večery v Divadelní kavárně (literární a poetické večery, koncerty, scénická čtení a jiná tematická setkání).

  Nadále se zde bude reprízovat inscenace aktovek Václava Havla Audience & Protest a novou premiérou na této „nejmenší scéně divadla“ bude současné monodrama autora Duncana Macmillana Všechny báječný věci. Slavnostní zakončení sezony proběhne tradičně v podobě Malých kladenských Dionýsií.

  Jubilejní sezonu se MDK rozhodlo oslavit také novou foto(grafickou) tváří divadla. Autory nové vizuální koncepce jsou výtvarník Jozef Hugo Čačko a grafik a fotograf Tomáš Glasberger. Prezentace proběhne v rámci vernisáže, která se uskuteční 11. září při slavnostním zahájení sezony 2019/20. Kromě nových portrétů členů uměleckého souboru se změna dotkne například podoby divadelních plakátů, webové stránky předplatného a dalších propagačních materiálů. Logo divadla zůstává víceméně stejné.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. dubna 2019

  Komentáře k článku: Městské divadlo Kladno obnovuje tradice

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,