Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Městské divadlo Karlovy Vary

  K slavnostnímu otevření neorokokové budovy Městského divadla v Karlových Varech došlo 15. května 1886. Stavba byla svěřena osvědčenému vídeňskému ateliéru Fellmer a Hellmer. Autorem plastické výzdoby je Theodor Friedl, malovanou oponu vytvořil klasik secesního umění Gustav Klimt spolu se svým bratrem Ernstem a Franzem Matschem. Po roce 1945 v divadle začal působit stálý český soubor. V sedmdesátých letech minulého století byla naplánována dvouetapová rekonstrukce, z finančních důvodů se však uskutečnila pouze její první část. Pro dezolátní stav byla budova po roce 1990 uzavřena. V letech 1994–1999 došlo i díky přispění fondů Evropské unie ke generální opravě: kompletně se vyměnily inženýrské sítě, rekonstruovaly se hlediště, jeviště a foyer.

  V roce 2004 byl stálý soubor zrušen. Nějaký čas mělo budovu pronajatou pražské Divadlo Bez zábradlí, v současnosti je karlovarské divadlo klasickou stagionou. Martin Lenděl z obchodního oddělení divadla k tomu říká: Město Karlovy Vary není tak velké, aby se mu vyplatilo udržovat stálý soubor. Navíc, neustále se proměňující lázeňští hosté jsou zvyklí chodit spíše na zájezdová představení. Od roku 2011 se ale snažíme vytvořit alespoň dva vlastní projekty ročně. Divadlo by však potřebovalo více místností, kde by mohlo umělce najímané na vytváření těchto projektů ubytovat. Stejný problém je se skladovacími a administrativními prostory. Třeba naše kanceláře, kromě té ředitelské, jsou vybudované z bývalých hereckých šaten, podotýká Lenděl. Kapacita hlediště je v současnosti 480 míst.

  Budova divadla FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Základní kámen prvního karlovarského divadla otevřeného v roce 1788 FOTO FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Pracoviště strojního technika FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Technické zařízení točny FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Opona Gustava Klimta FOTO DANA ČECHÁKOVÁ


  Komentáře k článku: Městské divadlo Karlovy Vary

  1. Ivo Šesták

   Profilový obrázek

   Dobrý den přeji,
   zajímalo by mě jméno herečky, která v prvních poválečných letech (1945-47) hrála v pohádkách pro děti. Viděl jsem ji párkrát v roli babičky. Název hry už si nepamatuji.
   Děkuji předem za odpověď.

   23.11.2019 (20.35), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Josef Herman

   Josef Herman

   Dobrý den,
   na Váš dotaz neumím odpovědět. Mohu Vás odkázat na encyllopúedii Česká divadla, heslo o karlovarském divadle najdete zde: http://encyklopedie.idu.cz/index.php/M%C4%9Bstsk%C3%A9_divadlo_Karlovy_Vary
   Možná by bylo dobré zeptat se přímo v karlovarském divadle, i když jeho činnost nebyla kontinuální a nevím o žádném pamětníkovi z té doby.
   Z obecně známějších hereček prošla těsně poválečným karlovarským divadlem Valerie Kaplanová.
   Tak je mi líto, zdravím

   24.11.2019 (12.13), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,