Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Meda, Werich… a Marta!

  Tvůrčí tým v čele se scenáristkou a producentkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou připravuje novou inscenaci Marta – divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové v hlavní roli s Berenikou Kohoutovou či Hanou Holišovou. Premiérou 9. června 2022 vstoupí na repertoár Letní scény Musea Kampa další hra věnovaná osobnosti, jejíž životní příběh je dodnes velkou inspirací. V předchozích letech scéna uvedla inscenace věnované Medě Mládkové a Janu Werichovi.

  Hana Holišová jako Marta Kubišová. Foto: Eva Neužilová

  Těším se na připravované letní představení Musea Kampa, které bude volně inspirováno mojí kariérou. Jsem upřímně zvědavá, jak se divadelní soubor vypořádá s výběrem skladeb a s celkovým pojetím. Tak zlomte vaz! vzkazuje tvůrcům Marta Kubišová.

  Inscenace Marta je koncipována jako recitál, jednotlivé obrazy ze života Marty Kubišové se prolnou s živou hudbou. Vedle Bereniky Kohoutové nebo Hany Holišové, které budou alternovat titulní roli legendární zpěvačky, další postavy ztvární například Václav Kopta, Jan Cina nebo Denis Šafařík. Vesměs půjde nejen o výtečné herce, ale také muzikanty, protože na jevišti vytvoří i živé hudební těleso.

  Marta Kubišová s písní Modlitba pro Martu bývá dnes vnímána především jako jeden z nejvýraznějších symbolů sametové revoluce. Ale osudové peripetie této výjimečné ženy jsou mnohem pestřejší, dozajista zaujmou i mladší generaci. Život Marty Kubišové bych přirovnala k její slavné písni Magdalena. Postoj silné svobodné ženy, který provokoval jak svou nespoutaností, tak určitým nadhledem, že zpívání není vše. A že jí ten zákaz nepoloží. A že to často omílané: ´My jen chtěli zpívat, běhat, hrát divadlo…´ není jejím heslem ani omluvou. Přitom, když s paní Martou mluvíte osobně, je tak civilní, že ji nelze než obdivovat. Pro mne osobně jde o splněný sen. Martu Kubišovou miluji od útlého dětství a je mi ctí, že jí můžeme k jejímu budoucímu jubileu dát dárek a vyjádřit tak naši úctu, říká k recitálu Marta jeho autorka a producentka Letní scény Musea Kampa Daniela Sodomová.

  Některé lidi můžete potkat jen jednou a budete na ně vzpomínat celý život. S Martou se cítíte obyčejně, ale po chvíli zjistíte, o jak vzácných a neobyčejných věcech si s ní povídáte. Popřála nám hodně štěstí, a tak trošku jsme si slíbily, že z ní sejmeme břemeno hrdinky, které jí bylo přisouzeno. Její kroky a rozhodnutí vycházely z toho vzácného teď a tady. Co cítila, to i udělala. Ale bojovným vlajkonošem, Johankou z Arku, prý nikdy nebyla. Těším se a doufám v další setkání a je mi ctí být součástí projektu o NÍ, dodává režisérka Adéla Laštovková Stodolová.

  A jak k herecké výzvě, ztvárnit na jevišti Martu Kubišovou, přistupují hlavní protagonistky nové inscenace? Těžko se na toto téma mluví, mediální obrazy jsou vždy nějak zkreslené a já paní Martu Kubišovou neznám osobně, ale vždy jsem ji vnímala jako krásnou ženu, charismatickou, s ojedinělým hlasem, s tajemstvím v očích a zároveň jako člověka, který si zachovává svou tvář a zůstává normální a svůj za všech okolností, které v jejím životě byly tak různé a složité. V tuto chvíli samozřejmě netuším, jaká ´naše Marta´ bude, ale budu to vždycky brát jako poctu této ženě za to, že je jaká je a pro mě je čest a radost u toho v tak milé společnosti být. Viděla jsem na Kampě představení Meda a musela jsem jít znovu, protože svět, který se mi v tom představení odehrával před očima, mi učaroval a mělo to pro mě velkou sílu. Téma, jeho zpracování, výkony a TO místo… Byla jsem okouzlena a v dobrém smyslu slova jsem kamarádům a kolegům záviděla, že u něčeho takového můžou být, odpovídá Hana Holišová.  

  Osobní pohled přidává také Berenika Kohoutová: Během zkoušení inscenace Werich jsme se jednou s naší režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou bavily o našich pracovních a tvůrčích snech a já jsem se při otázce, koho bych si chtěla zahrát, zasnila a odpověděla: ´Martu Kubišovou´. V té chvíli jsem netušila, že je to reálné. A najednou se to děje. Producentka Daniela Sodomová s režisérkou Adélou mě oslovily na tuto krásnou roli a já neváhala ani vteřinu. Paní Marty Kubišové si nesmírně vážím a její ztvárnění je pro mě jednoznačně zatím asi ta největší pracovní výzva. Moc se na tuto práci těším, ale zároveň se také dost bojím. To ovšem k těm velkým výzvám patří.

  O prázdninách se na Letní scénu Musea Kampa vrátí protagonisté diváckého hitu Meda, který vznikl v roce 2019 coby originální dárek ke 100. narozeninám světoznámé sběratelky a mecenášky umění Medy Mládkové. Prostor dostane také další úspěšná inscenace Werich. Diváci si tak opět po roce budou moci vychutnat nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha – herce, komika, klauna, spisovatele, glosátora, ale také rybáře, manžela, otce, dědečka a kamaráda. Součástí programu Letní scény Musea Kampa budou opět také koncerty. Diváci se mohou těšit například na Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers, na Václava Neckáře a další.

  Otčenáš za Sovovy mlýny

  Werich v pohybu

  • Autor:
  • Publikováno: 7. prosince 2021

  Komentáře k článku: Meda, Werich… a Marta!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,