Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Martin Huba čestným doktorem AMU

  V pátek 22. 10. 2021 předala Akademie múzických umění v Praze čestný titul doctor honoris causa herci, režisérovi a vysokoškolskému pedagogovi profesoru Martinu Hubovi. Titul obdržel na návrh Divadelní fakulty, která tímto ocenila jeho mistrovství v oboru činoherního herectví, režie a pedagogiky herectví. Martin Huba se tak zařadil mezi sedmnáct dalších významných osobností, jež AMU v minulosti čestným doktorátem ocenila.

  Foto: Zuzana Lazarová

  Slavnostní ceremoniál se uskutečnil v Sále Martinů Hudební a taneční fakulty AMU za účasti rektorky AMU, prorektorů, děkana Divadelní fakulty AMU, proděkanů a bývalé děkanky Doubravky Svobodové. Mezi čestnými hosty byli také rektoři českých vysokých škol a jejich zástupci, slovenský velvyslanec Rastislav Káčer, ředitelka Slovenského divadelního institutu Ľubica Krénová a zástupci bratislavské Vysoké školy múzických umení, kde Martin Huba dlouhá léta vyučoval.

  Foto: Zuzana Lazarová

  Laudatio pronesl po zaznění české a slovenské hymny (na varhany je zahrála Ivana Michalovičová z Hudební a taneční fakulty AMU) významný český dramatik, teoretik, režisér, dramaturg a pedagog Divadelní fakulty AMU (DAMU) profesor Jaroslav Vostrý. Připomněl v něm nejen zásadní působení Martina Huby v generačním bratislavském Divadle na korze, jehož estetiku utvářel společně se svými souputníky Milanem Lasicou, Júliem Satinským, Mariánem Labudou či Magdou Vašáryovou. Věnoval se také analýze jeho živelného a intelektuálního hereckého stylu, díky němuž se Huba stal nezapomenutelným i pro české divadelní a filmové publikum. Naši studenti a studentky si hledají vzory a škola by jim měla ukázat příklady. Martin Huba nikdy nechtěl sloužit. Domnívám se, že by odmítl sloužit také jako vzor. Ale s tím, že může fungovat jako příklad, se bude muset smířit. Právě na něho můžeme totiž poukázat jako na možný příklad s nejlepším svědomím, zdůvodnil návrh Martina Huby na ocenění profesor Jaroslav Vostrý.

  Foto: Zuzana Lazarová

  Sám Martin Huba pak svůj děkovný projev adresoval nejen univerzitě, ale celé české odborné divadelní obci, díky které se mu této pocty ve formě ocenění čestným doktorem dostalo. Přítomné publikum seznámil i se svým životní příběhem, který s humorem nazval pohádkami svého života: Právě to nejintimnější, nejsoukromější a nejosobnější umí velmi často vypovídat o době, epoše či celospolečenských dějinných makroposunech a zákonitostech nejvýstižněji a paradoxně nejobjektivněji, řekl Huba. Hlavním tématem jeho řeči se nakonec stala spontánnost, která ho v konfrontaci s ratiem vždy doprovázela na všech životních i divadelních cestách.

  ///

  Laudatio Jaroslava Vostrého a doktorská řeč Martina Huby ZDE.

  • Autor:
  • Publikováno: 27. října 2021

  Komentáře k článku: Martin Huba čestným doktorem AMU

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,