Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Martin Hilský at fourscore!

  Dnes, 8. dubna 2023, se dožívá osmdesáti let Pan překladatel, anglista a shakespearolog, Prof. PhDr. Martin Hilský, CSc., dr. h. c., MBE.

  Martin Hilský při rozhovoru pro Divadelní noviny 22/2015. Foto Viktor Kronbauer

  Vědecká, publikační, publicistická a především překladatelská a přednášková činnost Martina Hilského je jedinečná svým záběrem a rozsahem i veřejným dosahem. Je obecně známý jako náš přední odborník na Shakespeara, který jeho celé dílo převedl do českého jazyka a propaguje ho neúnavně v médiích a ve svých komponovaných přednáškových cyklech. Mimoto má ovšem za sebou hojnou vědeckou a publicistickou činnost na poli anglické a americké literatury a rozsáhlé působení pedagogické. Jeho propagace humanitních oborů, vědecké činnosti a anglické kultury nemá v českém prostředí obdoby. Spojuje v sobě nejen rozsáhlé zkušenosti a znalosti jazykové, literární a kulturně-historické, ale také jedinečný zápal a vášeň pro téma.

  Martin Hilský, dnes už můžeme říci nestor české anglistiky a shakespearologie, přispěl do české kultury obrovskou mírou. Při příležitosti jeho životního jubilea s ním Český rozhlas 3 Vltava připravil desítidílný pořad v cyklu Osudy. První díl měl premiéru 3. dubna. Všechny denně (vyjma víkendu) vždy v 11:30h postupně premiérově vysílané díly (a o půlnoci poté reprízované) si je pak možno poslechnout i na internetovém portálu této stanice /zde/.

  Jak by se řeklo za Shakespeara, Martin Hilský at fourscore! Long may he live! Vivat!

  Pavel Drábek

  K blahopřání k významnému životnímu jubileu se za celou redakci připojujeme a pro zájemce uvádíme, že s profesorem Hilským jsme v posledním čísle Divadelních novin roku 2015 (DN 22/2015) publikovali velký přílohový rozhovor, který s ním připravila Radmila Hrdinová a který najdete zde: Shakespeare je droga.


  Komentáře k článku: Martin Hilský at fourscore!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,