Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Nina Malíková převzala cenu Jalala Sattariho

  Dramaturgyně, expertka na loutkové divadlo a předsedkyně českého střediska mezinárodní loutkářské unie UNIMA Nina Malíková získala 8. prosince 2021 na festivalu Tradičního a rituálního divadla v Teheránu cenu Jalala Sattariho za celoživotní přínos a službu divadlu. Dalšími oceněnými je světoznámá  německo-americká legenda loutkového divadla Peter Schumann a iránský dramatik Jamshid Malekpur.

  Dramaturgyně, expertka na loutkové divadlo a předsedkyně českého střediska mezinárodní loutkářské unie UNIMA Nina Malíková. Foto: Tomáš Vodňanský

  Nina Malíková vystudovala Katedru dějin a teorie divadla na Filozofické fakultě UK v Praze a poté působila jako dramaturgyně v činohře v Hradci Králové a v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). V současnosti působí jako předsedkyně českého střediska mezinárodní loutkářské unie UNIMA, jako pedagožka spolupracuje s Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU a publikuje v řadě odborných časopisů, jako jsou Divadelní noviny, SAD a Divadelní revue.  V letech 2000 až 2015 byla šéfredaktorkou časopisu Loutkář, nejstaršího odborného periodika na světě, se kterým dodnes spolupracuje.

  Nina Malíková se dlouhodobě zasazovala a zasazuje o propagaci dobrého jména českého loutkářství ve světě a o uchování jeho paměti. Opakovaně působila v exekutivních funkcích Mezinárodní loutkářské unie UNIMA i jako prezidentka českého střediska této mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO. Kurátorsky se podílela na řadě výstav věnovaných historii i současnosti českého loutkového divadla a je spolautorkou úspěšné anglickojazyčné publikace Czech Puppet Theatre Yesterday and Today, kterou vydal Institut umění – Divadelní ústav, a řady textů o českém loutkovém divadle publikovaných v zahraničí. V neposlední řadě je Nina Malíková jednou z iniciátorek zápisu českého a slovenského loutkářství na seznam nehmotného dědictví UNESCO v roce 2016.

  Ocenění je pojmenované po Jalalu Sattarim, významném iranologovi, mytologovi a spisovateli, který se celý život zajímal o vliv mýtů na lidskou psychiku. Na téma antropologie, mýtů a psychologie napsal přes 70 knih. V roce 2005 obdržel francouzský Řád čestné legie.

  Cenu Jamala Sattariho založili organizátoři festivalu v roce 2011, aby ocenili významné mezinárodní osobnosti z oblasti kultury za jejich přínos v praktické i teoretické problematice performativních umění. Ocenění české umělkyně je velká pocta nejen pro ni, ale i pro Českou republiku a ukazuje sílu naší loutkařské tradice i přesah české divadelní tvorby ve světě,  vysvětluje tajemnice českého střediska UNIMA Mirka Potůčková.

  Dalšími oceněnými jsou významný německo-americký loutkař Peter Schumann, zakladatel newyorského divadla Bread and Puppets, a iránský dramatik Jamshid Malekpur.

  UNIMA (Union Internationale de la Marionette) je mezinárodní nevládní organizace přidružená k UNESCO sdružující lidi z celého světa, kteří přispívají k rozvoji loutkářského umění a staví toto umění do služeb humánních hodnot, jako jsou mír a vzájemné porozumění mezi národy bez ohledu na rozdílnost jejich ras, politického či náboženského přesvědčení a kultury, v souladu s uznáním základních práv člověka, tak jak jsou definována ve Všeobecné deklaraci lidských práv. Československé středisko bylo zakládajícím členem UNIMA v roce 1929, po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 vzniklo české středisko, jehož administraci zajišťuje Institut umění – Divadelní ústav.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. prosince 2021

  Komentáře k článku: Nina Malíková převzala cenu Jalala Sattariho

  1. Zoja Mikotová

   Avatar

   Drahá Nino!
   velká gratulace a srdečné pozdravy
   Zoja
   PS …v takové krásné společnosti…

   21.12.2021 (10.48), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Iveta Skripkova

   Avatar

   Pripajame sa ku gratulacii.
   Tesime sa z toho. Je to fantasticka a zasluzena pocta.
   Srdecke pf 2022
   Iveta Skripkova bdnr banska bystrica.

   29.12.2021 (8.34), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,