Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Malá loutková inventura

  Od pátku do neděle 7. – 9. června se v Kuksu odehraje už třetí ročník divadelního festivalu Malá loutková inventura. Přehlídka toho nejlepšího ze současného loutkového divadla, denní i noční prohlídky loutek, ale i otevřené dílny, ateliéry, komentované prohlídky – to vše zažijí návštěvníci Kuksu během tohoto víkendu. Na své si přitom přijdou jak dospělí, tak i děti. Pohádková představení přivezou divadla Musaši Entertainment Company, Fras i běloruští loutkoherci.

  Kateřina Bohadlová. Foto: Ondřej Vraštil

  Loutkové divadlo není jen pro děti. Náš festival, který pořádá Theatrum Kuks v koprodukci s Novou sítí, myslí i na dospělé návštěvníky. Zahajovacím představením bude v pátek 7. 6. v 19 hodin loutková Pitva. Já sama jsem zvědavá, co se skrývá v útrobách loutky, jestli má nějaké orgány a třeba i duši, zve na Malou loutkovou inventuru Kateřina Bohadlová ze spolu Theatrum Kuks.

  Galerie loutek Jiřího Nachlingera, kde se většina představení odehrává, nabídne během víkendu také interaktivní audio-vizuální prohlídky loutek Theatrum mundi Kuks. Loutky inspirované barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna představují místní figurky – šlechtice – suitu hostů hraběte Šporka, trpaslíky z bývalého závodiště u Labe, místní řemeslníky z městečka, hospodské štamgasty, ale i poustevníka, smrťáka nebo ďábla. Jeden – s poťouchlým jménem Fitzli Putzli je také průvodcem po barokních lázních Kuks.
  Dopolední a odpolední prohlídky jsou příležitostí zejména pro rodiny s dětmi. Návštěvníkům, kteří se rádi příjemně bojí i těm, kteří hledají spíše večerní program, se nabízí prohlídky noční. Speciální technologie prostorového – binaurálního zvuku dělá z této prohlídky mimořádně sugestivní zážitek. Kapacita prohlídek je omezená a vstupenky na ně je třeba koupit včas.

  Páteční ranní program startuje pohádkou pro děti Batlejka. V 10 hodin ji sehraje běloruský soubor Dům snů z Minsku, který do Kuksu přiveze tradiční skříňové divadlo s pěticí pohádkových příběhů pro děti od 3 let. Představení bude v česko-běloruské verzi.

  Po odpolední prohlídce loutek začne v 19 hodin divadelní Pitva. Loutkový vstup do těla je inspirován slavnými léčiteli a lékaři. Od 21 hodin se uskuteční první noční prohlídka Theatrum mundi Kuks.

  Sobota dopoledne začne opět interaktivními prohlídkami Theatrum mundi Kuks, po obědě si mohou zájemci přijít vyzkoušet řemeslo řezbáře pod vedením Jiřího Nachlingera – autora loutek inspirovaných sochami Matyáše Bernarda Brauna. V 15 hodin se dětem představí hrdinové lesní pohádky Fabula Sylvestris divadelního souboru Musaši Entertainment Company. Představení o vynalézavosti, píli, lásce k přírodě a domovu je vhodné pro děti od 5 let. Trojitou oslavu narozenin připravilo divadlo Fras. Inscenace Všechno nejlepší se odehraje v zahradě Rentzova muzea barokního tisku. Večer se mohou diváci těšit na Esej o světle: Také představení Esej o světle je určeno spíše mladistvým a dospělým divákům. Protagonistou je totiž světlo, bez kterého by divadlo, ani to loutkové, často nefungovalo nebo nemělo ten správný efekt. Dějiny světla a jeho roli ztvární zkušení loutkáři z Musaši Entertainment Company, zve na představení Bohadlová.

  Sobotní program uzavře noční prohlídka Theatrum mundi Kuks.

  Po celou sobotu bude v Kuksu zároveň probíhat akce Zkus obec Kuks, kterou pořádá Centrála cestovního ruchu královéhradeckého kraje (CCR KHK). Návštěvníkům nabídne otevřené dveře do ateliérů, dílen a prohlídky místních zajímavostí. Otevře i Muzeum veteránů, nová Galerie U Zlatého slunce, Lori café, ale také třeba místní hasiči nebo výrobna ponožek. Všechny tato místa budou otevřena k návštěvě od 10 do 17 hodin.

  V neděli završí svátek loutkového divadla poslední série dopoledních prohlídek v Galerii loutek a ve 14 hodin pohádkové představení Batlejka. Touto příjemnou tečkou se letošní ročník Malé loutkové inventury rozloučí s dětskými i dospělými diváky.

  V sezóně pak bude Galerie loutek Jiřího Nachlingera otevřena od pátku do neděle k prohlídkám loutek a interaktivním zážitkům. Na srpen pak pořadatelé připravují tradiční festival barokního a barokem inspirovaného umění THEATRUM KUKS.

  • Autor:
  • Publikováno: 4. června 2024

  Komentáře k článku: Malá loutková inventura

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,