Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Plácido Domingo oslaví Mozartovy narozeniny

  Národní divadlo připravuje tradiční koncert Mozartovy narozeniny ve spolupráci se spolkem Domingo-Mozart-Prague. Ve Stavovském divadle úzce spojeném s legendárním skladatelem W. A. Mozartem zazní v den jeho narození, které připadá na 27. ledna, melodické tóny jeho hudby v podání Orchestru Národního divadla a pod taktovkou výjimečného operního pěvce a dirigenta Plácida Dominga. Vystoupí čtyři vynikající sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková, Petr Nekoranec a Simone Alberghini.

  Orchestr Národního divadla bude dirigovat výjimečný operní pěvec a dirigent Plácido Domingo. Foto ND

  Na 27. ledna připadá den narození skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Národní divadlo si každoročně připomíná velkého hudebního génia uvedením koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle. Magický večer naplněný klasickou hudbou tentokrát ovládne dirigent a operní pěvec světového významu – Maestro Plácido Domingo. Do Prahy se vrací po necelém roce a půl, kdy se českému publiku představil jako dirigent Dona Giovanniho Václava Kašlíka, a to také ve Stavovském divadle.

  Maestro Plácido Domingo: Těším se, že se tentokrát vrátím do Prahy u příležitosti výročí Mozartových narozenin. Nemůžu se dočkat, že budu dirigovat výběr Mozartových nejlepších skladeb v podání brilantních sólistů – vítězů Operalie a českých pěvců.

  Domingo, který má na kontě mimo jiné dirigování v newyorské Metropolitní opeře, za svůj život nastudoval přes stovku oper a ztvárnil téměř 150 rolí. Díky spolupráci Národního divadla se spolkem Domingo-Mozart-Prague se daří tuto osobnost prezentovat i v Praze. Ředitel Národního divadla prof. MgA. Jan Burian se netají radostí, že se podařilo pro spolupráci opakovaně získat hvězdu světového formátu. Vážíme si toho, že Národní divadlo získává pro spolupráci prvotřídní hvězdy.

  V rámci večera vystoupí např. rumunská sopranistka a vítězka Operalie Adela Zaharia, oslavovaná jako pěvecké „zjevení“. Foto ND

  Vedení Opery ND a SO tak pokračuje v trendu vytyčeném současnou ředitelkou Silvií Hroncovou, na jejíž pozvání zde pravidelně účinkují skvělí světoví interpreti. Brzy se na jevišti první české scény představí například brazilsko-německý tenorista Martin Muehle (Carmen, 1. 12. 2018 a Andrea Chénier, 2019) nebo jeden z nejlepších wagnerovských tenoristů současnosti Andreas Schager (Lohengrin, 22. a 24. 2. 2019).

  Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová dodala: Hostování maestra Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny v pozici dirigenta vnímáme jako obrovskou čest. Věříme, že v tento jedinečný večer s dlouholetou tradicí divákům zprostředkujeme nezapomenutelný zážitek a že mozartovská tradice Stavovského divadla tak bude velkolepě oslavena.

  Vítězem Operalie je i italský basbaryton Simone Alberghini, českému publiku známý jako Don Giovanni. Foto ND

  Ve Stavovském divadle zazní na oslavu výročí Mozartových narozenin árie a dueta z mozartovského repertoáru v podání čtyř vynikajících sólistů. Adela Zaharia oslavovaná jako pěvecké „zjevení“ je rumunská sopranistka. Zvítězila v soutěži Operalia v roce 2017. Vítězem Operalie je i italský basbaryton Simone Alberghini, který v roce 1993 debutoval v Teatro Regio v Turíně a od té doby se objevil na jevištích mnoha významných operních domů. Čeští diváci si ho pamatují jako Dona Giovanniho, když v loňském roce vystoupil pod taktovkou Plácida Dominga ve Stavovském divadle. Vedle zahraničních účinkujících se představí dva mladí čeští úspěšní sólisté Štěpánka Pučálková a Petr Nekoranec. Krásná mezzosopranistka absolvovala s nejvyšším vyznamenáním magisterské studium v oboru opera na Universität Mozarteum v Salcburku. Od sezony 2018/2019 je sólistkou a členkou ansámblu Semperoper v Drážďanech. Tenorista Petr Nekoranec je jednou z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře, a to jako první Čech, který byl do tohoto významného dvouletého projektu přijat. V letošním roce se také účastnil soutěže Operalia, která se konala v Lisabonu.

  Vstupenky jsou k dispozici na pokladnách ND i online.

  • Autor:
  • Publikováno: 20. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Plácido Domingo oslaví Mozartovy narozeniny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,