Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Loutky slaví padesátiny

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, které je předním českým loutkářským muzeem a nejstarší institucí svého druhu u nás, oslaví v letošním roce půl století svého trvání. Celoroční oslavy vyvrcholí 2. července 2022 během Loutkářské Chrudimi pouličním festivalem, do něhož se zapojí i místní podniky a regionální umělci.

  Mydlářův dům – Muzeum loutkářských kultur. Foto MLK

  Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, nejstarší a největší specializované loutkářské muzeum v České republice bylo slavnostně otevřeno 2. července 1972 v prostorách historického renesančního Mydlářovského domu. Jeho vznik je přímo spojený s existencí mezinárodní loutkářské organizace UNIMA, založené v Praze v roce 1929 a také s neúnavným úsilím jejího tehdejšího sekretáře Jana Malíka, jehož soukromá sbírka se stala páteří sbírek nově vzniklého muzea. V současnosti muzeum spravuje přes 50 000 sbírkových předmětů, z toho více než 11 000 loutek z celého světa. Hlavním posláním muzea je získávat, uchovávat a široké veřejnosti zpřístupňovat doklady o vývoji českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

  Celoroční oslavy 50. výročí otevření muzea vyvrcholí v sobotu 2. července 2022 během divadelní přehlídky Loutkářská Chrudim, s níž pojí MLK také těsné vazby. Budou mít podobu pouličního festivalu na Resslově náměstí a v přilehlých uličkách a zapojí se do něho množství umělců – hudebníků, herců, tanečníků, básníků, artistů a samozřejmě loutkářů. Aby centrum města u příležitosti oslav ožilo úplně, zapojí se také místní podnikatelé a navzdory víkendu a začátku prázdnin budou mít svoje provozovny otevřené. Přímo v muzeu bude slavnostně zahájena nová reprezentativní výstava nazvaná „Všechno nejlepší! 50 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi“, která návštěvníkům představí ty nejvýznamnější exponáty ze sbírky MLK. Slavnostního křtu se dočká také publikace 50 let Muzea loutkářských kultur v Chrudimi se zbrusu novými fotografiemi loutek ze sbírky a množstvím dosud nezveřejněných poznatků z nedávného archivního bádání z pera vedoucího sbírkového oddělení MLK Richarda Matuly. Oslavit padesátiny MLK přijedou do Chrudimi také významní hosté z České republiky a zahraničí.

  Součástí oslav bude také jednotný vizuální styl, který čerpá z grafických motivů pro Dekorace českých umělců pro rodinná divadla. Grafické motivy připomínající výročí muzea se začnou po celém městě objevovat od 21. března 2022, kdy slavíme Světový den loutkového divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. února 2022

  Komentáře k článku: Loutky slaví padesátiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,