Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Loutkářský slet 2013

  Třiadvacátý ročník tradičního podzimního festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem představí od 1. do 3. listopadu 2013 třináct loutkářských souborů, skupin či sólových interpretů. Stejně jako v posledních letech se bude přehlídka konat ve všech prostorách pražského Divadla Minor.

  přeletPřelet nad loutkářským hnízdem je v kontextu českého divadla výjimečný tím, že umožňuje porovnat umělecké výsledky zástupcům statutárních, nezávislých i amatérských loutkových a alternativních divadel. Poskytuje tak možnost komplexně nahlížet na české loutkářské umění, vnímat jeho vývoj a nabízí inspirativní setkání tvůrců, říká ředitelka přehlídky a předsedkyně Českého střediska UNIMA Nina Malíková.

  Program letošní přehlídky myslí především na děti a přináší zejména inscenace s takzvanou rodinnou adresou. Pro nejmenší bude k vidění vtipný pohádkový triptych Velbloud, ryba, slepice z repertoáru libereckého Naivního divadla, pohádka O dvanácti měsíčkách kladenského Divadla Lampion, Perníková chaloupka pražských Buchet a loutek nebo inscenace romské pohádky Andělé z lesa brněnského Divadla Líšeň. Kromě pohádek pak mohou malí diváci zhlédnout dvě „psí“ inscenace – osobitou variantu Čapkovy Dášeňky v podání brněnské Husy na provázku či dojemný příběh Pes (pří)tulák, který přivezou zahraniční hosté festivalu, Divadlo Piki ze Slovenska.

  FOTO MICHAL DRTINA

  Pohyblivé obrázky Hany Voříškové FOTO MICHAL DRTINA

  Starším dětem jsou určena například představení Pohyblivé obrázky osobité performerky a výtvarnice Hany Voříškové, svěží komedie Carla Gozziho Láska ke třem pomerančům v nastudování souboru Geisslers Hofcomoedianten nebo tragický příběh o Daidalovi a Ikarovi, jak ho vidí královéhradecké Divadlo DRAK.

  Přelet nad loutkářským hnízdem je nejen oborovou konfrontací nejrůznějších podob současného loutkového divadla, ale snaží se představit i práci mladých tvůrců, říká Nina Malíková a dodává: Na Přeletu se proto objeví hned dvě inscenace autorské dvojice Jakub Vašíček-Tomáš Jarkovský, kteří na sebe v minulých letech upozornili inscenacemi Back to Bullerbyn nebo Gagarin, vzniklými pod hlavičkou Divadla Športniki. Tentokrát budou moci diváci posoudit, jak se jim daří ve statutárních profesionálních loutkových divadlech – v Naivním divadle a Divadle DRAK.

  I letos je do festivalové nabídky zařazen oblíbený workshop výroby loutek, letos vedený výtvarnicí Barborou Hubenou, který bude probíhat v neděli od 11 do 17 hodin. Program přehlídky oživí i drobná pouliční (či spíše foyerová) hudební i loutkářská vystoupení.

  Stejně jako v minulých letech bude v rámci Přeletu nad loutkářským hnízdem 2013 udělena putovní cena Erik, která vzejde z výsledku hlasování odborné veřejnosti o nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla za uplynulý rok. Loňským držitelem ceny pojmenované po významné loutkářské osobnosti Eriku Kolárovi se stala inscenace Budulínek v podání libereckého Naivního divadla.

  Více informací a kompletní program naleznete na www.prelet.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 24. října 2013

  Komentáře k článku: Loutkářský slet 2013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,