Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Loutkáři slaví devadesát let existence UNIMA

  První mezinárodní divadelní organizace založená v Praze v roce 1929 letos slaví devadesátí výročí. V rámci oslav existence Mezinárodní loutkářská unie UNIMA se ve dnech od 6. do 8. června 2019 uskuteční mezinárodní konference, která bude akcentovat nejen historii UNIMA, ale i její vize do budoucnosti. Součástí oslav bude diskusní blok o vystavování loutek v rámci PQ Talks, vernisáž výstavy UNI…Co? UNIMA! a UNIMA Soirée v Říši loutek. Do Prahy zavítají významné loutkářské osobnosti, odborníci a představitelé UNIMA.

  Mezinárodní loutkářská unie UNIMA (Union Internationale de la Marionnette) byla jakožto první mezinárodní divadelní organizace založena v roce 1929 v Praze v Říši loutek, kam se po devadesáti letech opět vrací oslavit výročí. UNIMA sehrála důležitou roli v posílení dobré pověsti českého, ale i světového loutkového divadla a pomohla jej povznést na rovnocenný prestižní divadelní druh, říká Nina Malíková, předsedkyně Českého střediska UNIMA. Jedním z největších úspěchů je například pomoc k zápisu českého a slovenského loutkářství na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Svou demokratickou strukturou, promyšlenou propagací loutkářského umění a uměleckými konfrontacemi UNIMA pomohla dostat loutkové divadlo do povědomí široké veřejnosti, dodává Malíková. V politicky rozděleném světě druhé poloviny 20. století byly tyto organizace klíčové, protože podporovaly a umožňovaly mezinárodní kulturní styky a spolupráci nejen v oblasti loutkového divadla, ale kultury vůbec.

  Česká republika je prostřednictvím IDU aktivním členem řady divadelních organizací, drží také prvenství v iniciaci jejich vzniku. UNIMA byla založena v Praze a Praha byla také zvolena jako symbolické místo na švu železné opony při založení Mezinárodního divadelního ústavu v roce 1948, v roce 1969 zde díky Pražskému Quadriennale vznikla organizace scénografů, divadelních architektů a techniků OISTAT a v Praze se ustavila také Asociace divadel pro děti a mládež ASSITEJ, říká Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce IDU.

  U příležitosti oslav devadesátého výročí založení UNIMA se dne 7. června 2019 uskuteční mezinárodní konference s názvem Úloha UNIMA pro uznání a rozvoj a význam loutkářství ve 20. století a její vize pro 21. Století. Konference se bude soustředit na počátky UNIMA v období před druhou světovou válkou a na znovuobnovení činnosti UNIMA po roce 1957, probírat se budou i vize UNIMA pro 21. století. Konference se mimo zahraničních mluvčích například z Japonska, USA, Německa či Francie zúčastníi Michael Meschke, významný světový loutkář, pamětník moderní historie UNIMA a zejména neúnavný bojovník za demokratický charakter této organizace, a Denisa Kirschnerová, ředitelka a dramaturgyně Divadla Spejbla a Hurvínka zastupující mladou generaci, která přebírá rodinnou tradici.

  Program oslav se koná během Pražského Quadriennale, oslavy devadesátého výročí UNIMA proběhnou i vrámci PQ Talks diskusním blokem o problematice vystavování loutek Hanging out (Puppets on Show) 6. června 2019.

  Oslavy budou pokračovat 7. června 2019 v Galerii Českých center vernisáží výstavy UNI…Co? UNIMA! Výstava prezentuje vznik a vývoj UNIMA. Na výstavě budou prezentovány filmové záznamy ukázek o tom, jak se hraje loutkové divadlo po celém světě, důležité dokumenty o loutkářství a fotografie z historie UNIMA. Výstavu připravilo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.

  Večerní komponovaný pořad k devadesátému výročí UNIMA Soirée zahrne divadelní zdravici loutek, které jsou zastoupeny na pamětní desce na budově Říše loutek i řadu zajímavých historických materiálů. Společenskou událost k oslavám výročí UNIMA v Říši loutek v pátek 7. června doplní výstava, projekce a také prohlídka divadla. Zahraniční hosté budou mít možnost načerpat informace o současném českém loutkovém divadle i během přednášky, kterou pořádá IDU, a navštívit loutková představení v rámci programu PQ+ i mimo Prahu.

  Více informací na stránkách UNIMA nebo na stránkách IDU.

  • Autor:
  • Publikováno: 23. května 2019

  Komentáře k článku: Loutkáři slaví devadesát let existence UNIMA

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,