Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Live streaming Dalibora!

  Live streaming představení Dalibor se uskuteční 12. 3. 2020 na platformě ARTE Opera Season a na náměstí Václava Havla. Po úspěšném streamingu Smetanovy Libuše v režii Jana Buriana v minulé sezoně ND pro druhý přenos vybralo další Smetanovo dílo. Tentokrát se diváci mohou těšit na inscenaci Dalibora, kterou na konci minulé sezony zrežíroval Jiří Nekvasil a scénicky připravil Daniel Dvořák. Live streaming představení proběhne ve čtvrtek  od 19.00 na platformě ARTE Opera Season a bude i tentokrát přenášen na projekční plátno umístěné přímo na náměstí Václava Havla.

  Dalibor v Národním divadle. Foto: archiv divadla.

  Titulní roli rytíře Dalibora ztvární slovenský tenorista Peter Berger, coby Vladislav, král český, vystoupí sólista Vídeňské opery Adam Plachetka a roli Milady zazpívá sopranistka Dana Burešová. Další postavy romantické tragédie ztvární Alžběta Poláčková (Jitka), Jaroslav Březina (Vítek), Jiří Brückler (Budivoj) a Jiří Sulženko (Beneš) za doprovodu Orchestru Národního divadla pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka, hudebního ředitele Opery Národního divadla.

  Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele na jedné straně a následně Miladina snaha o pomstu bratra na druhé. Nevraživost vystřídá stejně prudká vzájemná milostná vášeň. Tu však zastaví meče, které proti sobě Dalibor původně poštval.

  Na náměstí Václava Havla bude kromě přenosu Dalibora připraveno občerstvení a doprovodný program. Vstup na náměstí je zdarma. Přenos je také možný sledovat na platformě ARTE Opera Season na tomto odkazu.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. března 2020

  Komentáře k článku: Live streaming Dalibora!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,