Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly Zprávy

  Liberec ožije loutkovým divadlem

  Ve dnech 13. až 17. června 2023 se do Liberce sjedou profesionální loutkáři nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, aby v rámci festivalu Mateřinka představili výběr toho nejlepšího ze současného loutkového divadla pro děti předškolního věku. Letošního sedmadvacátého ročníku se zúčastní devatenáct divadel a skupin, kromě českých dorazí i soubory z Belgie, Dánska, Německa a Slovenska.

  Kromě Naivního divadla se bude hrát v Divadle F. X. Šaldy, kde vystoupí pražské Divadlo Minor s hudební inscenací Princ na bílém koni. Foto: archiv divadla

  Během pěti festivalových dní čeká diváky více než čtyřicet představení, která se uskuteční na různých místech po celém Liberci. Kromě Naivního divadla se bude hrát v Divadle F. X. Šaldy, kde vystoupí pražské Divadlo Minor s hudební inscenací Princ na bílém koni, nebo v Základní umělecké škole. Několik produkcí včetně dvou workshopů proběhne pod širým nebem v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie Liberec či na náměstí Dr. E. Beneše. O festivalové inscenace nezůstanou ochuzeni ani diváci ve Vratislavicích nad Nisou, Jablonci nad Nisou a Turnově.

  Kromě loutkového divadla se mohou obyvatelé Liberce a okolí těšit na bohatý doprovodný program v podobě koncertů, výstav, filmové projekce, loutkářských workshopů nebo slavnostního průvodu v maskách a kostýmech, kterým pořádající Naivní divadlo festival 13. června v 15:00 hodin zahájí.

  Po celou dobu konání Mateřinky bude na náměstí Dr. E. Beneše možné spatřit sloní vzducholoď ELEFANTELIN, ve které herci z Naivního divadla několikrát denně (od středy do soboty) odehrají své aeronautické představení. Akce je zdarma, avšak pro omezený počet diváků (12 míst). Vstupenky je nutné si předem vyzvednout na pokladně Naivního divadla v Moskevské ulici.

  Na stejném místě se v pátek 16. června v 18:30 hodin mohou diváci těšit na maňáskové hrdiny Punche a jeho ženu Judy, loutkovou grotesku v podání pražského divadla Buchty a loutky.

  U příležitosti festivalu se konají také tři výstavy – ve Foyer Naivního divadla, v Malé výstavní síni a v Severočeském muzeu. K vidění budou knižní ilustrace Matěje Formana, výstava fotografií Josefa Ptáčka a expozice loutek Roberta Smolíka. Všechny výstavy je přitom možné navštívit nejen během konání festivalu, ale rovněž v průběhu letních prázdnin.

  Pro rodiče s dětmi jsou dále připraveny tři workshopy. Pod vedením zkušených výtvarníků Báry Hubené, Eriky Čičmanové a Kamila Bělohlávka si děti vyrobí své vlastní loutky a dřevěné hračky. Tvořit se bude v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie či v Ateliéru Naivního divadla.

  K festivalu neodmyslitelně patří také koncerty. Ve středu 14. června ve 20:00 hodin proběhne v prostorách foyer Naivního divadla elektronický „hand-made“ koncert Solenoid Music v podání Michaela Döhnerta. Soubor Naivního divadla si na čtvrteční večer 15. června připravil k poslechu i tanci Naivní tančírnu.

  Během festivalu Mateřinka proběhne pod záštitou Mezinárodní asociace pro děti a mládež (ASSITEJ) setkání českých a zahraničních pořadatelů festivalů divadla pro děti a mládež.

  Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jeden z mála v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro diváky předškolního věku. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne pětičlenná odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší.

  Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo (střídavě) město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. června 2023

  Komentáře k článku: Liberec ožije loutkovým divadlem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,