Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Festivaly Zprávy

  Léto na Letné s novým cirkusem

  Mezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté. Vyroste zde pestré festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde si to své najdou jak milovníci skvělých a okouzlujících mezinárodních představení, tak i rodiny s dětmi.

  Mezi hlavní letošní lákadla patří kanadský soubor 7 Fingers, který do České republiky přijede poprvé. Jejich projekt  La Vie kombinuje cirkusové umění – žonglování s diaboly i tyčí, akrobacii ve vzduchu, na lidech, šálách i řetězech, odvážné skoky a neuvěřitelné fyzické schopnosti – s kabaretem, tancem a živou hudbou v podání DJ. Jde o velmi zábavnou, radostnou a dráždivou podívanou, i když je jejím tématem šílenství, smutek, špatné chování, bolest nebo romantická láska, která nedošla naplnění. Je plný neočekávaného, šíleného, nepříčetného a zároveň překvapivě dojemného, líčí Jiří Turek, ředitel festivalu. Prestižní americký deník o divadle The Stage například o La Vie napsal: Umělci s neuvěřitelnými schopnostmi, chytré nápady a choreografie, komedie, napínavá čísla a vynikající hudba.

  Kanadský projekt La Vie. FOTO VLADIMIR LUPOVSKOY

  Z Francie dorazí soubor Cirque Galapiat. Do Letenských sadů přivezou a poté ve svém ve svém barevném šapitu představí projekt Risque ZérO, kde hlavní roli hraje riziko a nebezpečí. A také závrať a úžas, které budete pociťovat při pohledu na to, co šest herců na pódiu dokáže, říká Jiří Turek. Mistrovské žonglování s kužely, noži i sekyrkou, akrobacie na tyči i ve vzduchu a nebezpečné skoky se prolínají s živou hudbou, divadlem a humorem.  Šest členů Cirque Galapiat – doslova uličníků (galapiats) – uskutečňuje s velkou odvahou to, co se zdá jako nemožné… Představení plné radosti, originality a svobody… Napsal o představení časopis Stradda n°14.

  Jedinečný projekt pouze pro letošní Letní Letnou, který se jindy a jinde nebude již opakovat, připravují tři přední evropské novocirkusové soubory – Cirkus Cirkör ze Švédska, Cahin Caha z Francie a Cirk La Putyka z ČR. Kabaret nazvaný Lacrimae je ochutnávkou z připravovaného třídílného projektu, který společně tvoří Tilde Björfors, Daniel Gulko a Rosťa Novák, principálové, režiséři a vůdčí osobnosti dnešního nového cirkusu. Lacrimae Triptych bude mít premiéru příští rok na Letní Letné, ale již letos můžete v magickém prostředí cirkusového šapitó vidět kabaret, kdy každý ze souborů přiveze 25 minut toho nejlepšího. Herce, akrobaty a perfomery ze tří zemí spojí jako režisér Rosťa Nováka, principál Cirku La Putyka.  Lacrimae znamená mnoho slz nebo kapek, které se slévají do jednoho silného proudu. Podobně se spojují naše soubory, které mají odlišné zázemí i styl práce. Výsledkem bude večer, který diváky strhne proudem zážitků, vysvětluje Rosťa Novák.

  Projekt Lacrimae připravují tři novocirkusové soubory. FOTO ARCHIV FESTIVALU

  Letošní ročník zahájí v neděli 19. srpna v 17.00 zdarma přístupné a velice pestré Festivalové entrée, připravené a namíchané z několika uměleckých uskupení (například divadlo V.O.S.A. nebo Orchestrion Petra Píši) i jednotlivců a divadelně cirkusových výstupů v plenéru Letenského parku.

  Kromě již jmenovaných hvězd se návštěvníci mohou těšit například na tři projekty mladých zahraničních akrobatů, kteří spolupracují s Cirkusem Mlejn (Ilona Jäntti – vynikající spojení vzdušné akrobacie na lanech a trapéze s animací, Lucie N’Duhirahe a Francesca Hyde – vzdušná akrobacie na dvojitém laně), a řadu českých souborů – VOSTO5, divadlo Tejp, Cirkus Mlejn nebo Décalages.

  Program Letní Letné oživí také dva unikátní kabarety.  Slowshow Kabaret Le Petit Cheval Vandy Hybnerové vznikne za jeden den pouze pro tuto příležitost a vystoupí v něm kromě samotné Vandy například Kateřina Krobová, Boris Hybner, Saša Rašilov, Jiří Ornest, Michal Pavlata, Jana Stryková, Tatiana Medvecká, Hana Seidlová a řada dalších. Slowshow Kabaret rozhýbe prastarou rodinnou fotografii kabaretních umělců, osvobodí uvězněné emoce, zpřítomní vzpomínky, dohraje zastavená kabaretní čísla…ale velmi velmi pomalu…, uvádí tvůrci. Divadelní kabaret Lidoskop s živou hudbou v režii Martina Kukučky zaujme skvělými akrobatickými výkony (např. v podání dvojice DaeMen) a překvapivými nápady. V roli moderátora vše řídí Tomáš Matonoha.

  Na děti a jejich rodiče čekají pohádky až 5x denně (Teátr Víti Marčíka, Divadlo ANPU, Vojta Vrtek, Václav Strasser, Circus Sacra, Koňmo a další) a na všechny příchozí koncerty, příjemný bar, kavárna, čajovna či výtvarné a cirkusové dílny pod vedením profesionálních lektorů.

  Již potřetí v rámci Letní Letné proběhne letní festivalová škola pro děti od 6 do 15 let nazvaná Letní Letňák. Děti se formou „příměstského tábora“ učí základům herectví, žonglování, výtvarných aktivit, práce s hlasem s nejlepšími odborníky daných profesí – například s divadlem ANPU a Bélou Schenkovou, Vojtou Vrtkem a profesionálních pedagogů cirkusu LeGrando. Na konci pak děti, které se zúčastnily Letního Letňáku více než sedm dní, předvedou veřejnosti představení, které v průběhu aktivit secvičily.

  Více informací na www.letniletna.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 8. srpna 2012

  Komentáře k článku: Léto na Letné s novým cirkusem

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,