Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2019

ročník 28
26. 11.–9. 12. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Letní slavnosti staré hudby zahájily měsíc oslav

  Už dvacet let každoročně probíhá festival Letní slavnosti staré hudby, který zahájil oslavy jubilea ve čtvrtek 11. července koncertem Jubilate Deo v kostele sv. Šimona a Judy.  Program bude probíhat po celý měsíc, a vyvrcholí 8.srpna v pražském Rudolfinu Večerem pro krále, hudebně-tanečním představením o osudové lásce na motivy francouzských barokních oper.

  Hlavní dramaturgyně Jana Semerádová o festivalu říká: Je to fenomén, o kterém se mluví, přehlídka toho nejlepšího z oblasti staré hudby, jejíž ozvuky doznívají daleko za hranicemi Prahy a České republiky. Letošní ročník je bilanční a výjimečný, ale díky pečlivému důrazu na výběr míst a pestrost repertoáru, je každý ročník sám o sobě svátkem. A ředitelka festivalu Josefína Knoblochová dodává: Letní slavnosti staré hudby jsou festivalem s vlastním přesvědčením, vizemi, vkusem a názorem, festivalem otevřeným novým podnětům a výzvám a nabitým inspirativní energií.

  Balet o kávě představí polský taneční soubor Cracovia Danza Ballet v choreografii Romany Agnel, která ke spolupráci přizvala pražské Collegium Marianum. Foto archiv

  V příštím týdnu, 17.července, se odehraje druhý festivalový večer v divadle ABC. Nabídne taneční projekt Balet o kávě, který je dílem polského tanečního souboru Cracovia Danza Ballet a choreografky Romany Agnel, která ke spolupráci přizvala pražské Collegium Marianum.  Originální choreografie prostřednictvím kostýmů připomene kávový servis, z něhož kdysi možná pil v Café Zimmermann i Johann Sebastian Bach. Právě jeho hudba, včetně Kávové kantáty, zazní v představení, kde se představí sólisté Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

  V programu Rosa Mystica v Klášteře sv. Anežky České vystoupí belgické vokální kvinteto Utopia. Foto archiv

  Program bude 22. července na zámku Troja pokračovat koncertem s převážně španělským repertoárem pod názvem Corazón español. 25. července uvede v Klášteře sv. Anežky České belgické vokální kvinteto Utopia  program Rosa mystica. Další projekt pozve posluchače 29.července opět do Zámku Troja na program z repertoáru francouzského baroka, pod názvem V zahradách múz. Vystoupí pět špičkových francouzských a českých instrumentalistů a francouzská sopranistka Chantal Santon-Jeffery.  31.července v Břevnovském klášteře zazní souzvuk violy da gamba a loutny v podání dvou virtuosů (Due virtuosi), Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy. Závěr jubilejního ročníku 8. srpna bude patřit v Rudolfinu opět francouzské hudbě, ve Večeru pro krále, hudebně-tanečním představení o osudové lásce na motivy francouzských barokních oper. Vokální sólisty Katherine Watson z Velké Británie a Reinouda Van Mechelena z Belgie doprovodí v sestavě nejkrásnějších árií a instrumentálních kusů Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Marii Leclaira a J.-J. Cassanéa de Mondonville, orchestr Collegium Marianum.

  Více informací: www.letnislavnosti.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. července 2019

  Komentáře k článku: Letní slavnosti staré hudby zahájily měsíc oslav

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,