Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  LSS počtyřiadvacáté

  Letošní ročník Letních shakespearovských slavností, který se od roku 1990 konal nepravidelně, každoročeně pak od od roku 1998 (tedy letos počtyřiadvacáté) nabízí 144 představení na scénách v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. Festival začíná 26. června a potrvá do 7. září. Premiéra Letních shakespearovských slavnosti 2018 je něžně melancholická komedie Dobrý konec všechno spraví v režii Jana Antonína Pitínského.

  Anna Fialová a Ondřej Pavelka. Repro LSS

  Letošní premiéru komedie Dobrý konec všechno spraví režíruje respektovaný režisér Jan Antonín Pitínský. Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale v kariéře této legendy českého divadla jde teprve o druhou shakespearovskou inscenaci. Proč mě Shakespeare míjel, když ho tak miluji? Prostě nevím… Dobrý konec všechno spraví jsem si zvolil sám. Je to hra jemná, dokonce víc jemná než křehká, má v sobě zvláštní stesk a velmi zvláštní temperament, jenž je vyvolán střetem bezbožné (ale náboženské) války a silné prosté touhy, jež je hlubokou láskou,” popisuje Pitínský svůj výběr a práci pro Letní shakespearovské slavnosti, v rámci kterých poprvé režíruje pod širým nebem. Tuto zkušenost zatím nemám a lákalo mě to jako malého chlapce. V srdci mám od dětství Pražský hrad a vše s ním spojené s jakousi něhou a zvláštní magií. Nemohl jsem odmítnout, dodává.

  Komedie Dobrý konec všechno spraví je sice divácky méně známá, mezi Shakespearovými hrami má ale mimořádné postavení. Inscenace o neopětované lásce, v níž hraje důležitou roli tzv. postelový trik, je jedním z autorových loučení se žánrem komedie. Tento titul neohlašuje jen konec shakespearovské komedie, ale i konec dobrých konců, míní překladatel Martin Hilský.

  V hlavní roli Heleny, která je kvůli nešťastné lásce k Bertramovi schopná udělat všechno, se představí herečka současné mladé generace Anna Fialová. Stále hledám, v čem si jsme podobné a co všechno bych v Helenině situaci udělala jinak, jestli vůbec, říká herečka o svém angažmá na shakespearovských slavnostech. V dalších rolích se objeví zvučná jména českého divadla Ondřej Pavelka, Martin Siničák, Marie Durnová, Jan Vlasák, Martin Dejdar, Oldřich Vízner nebo David Novotný. Co se týče obsazení, rozhodoval především můj určitý obdiv k hercům, někdy až bláznivá sympatie, osvětlil Pitínský svůj výběr.

  I další program  Letních shakespearovských slavností stojí za pozornost. Nebude chybět loňská premiéra Hamlet v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem. Zájemci budou moci navštívit také komedie Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela, Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete v režii Jany Kališové s Petrem Stachem, Nelou Boudovou, Monikou Timkovou, Martinem Pechlátem, Václavem Koptou či Milanem Šteindlerem. Malé jubileum oslaví komedie Veselé paničky windsorské v hlavních rolích s Bolkem Polívkou, Simonou Stašovou a Evou Režnarovou. Tento divácký hit Slavností je na jejich reperoáru již desátou sezónu.

  Letos naposledy mohou návštěvníci vidět dvě hojně navštěvovaná inscenace Sen noci svatojánské a Romeo a Julie. Na scénách v Praze nebudou chybět dvě cizojazyčné inscenace Shakespeara: anglicky interpretovaná komedie Measure for Measure v podání Prague Shakespeare Company a slovensky interpretovaná bratislavská inscenace Komédia omylov.

  ///

  Letní shakespearovské slavnosti se konají v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě. V Praze se odehrají na dvou scénách – v Královské zahradě Pražského hradu před Míčovnou a na Letní scéně Hudební a taneční fakulty AMU v Lichtenštejnském paláci na Malostranském náměstí.

  Vstupenky na pražská představení je možné zakoupit na www.shakespeare.cz a v síti Ticketportal. Představení obvykle začínají ve 20:30.

  Kompletní informace o letošním ročníku naleznete na www.shakespeare.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. června 2018

  Komentáře k článku: LSS počtyřiadvacáté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,