Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  Letní kreativní hub Studia Alta

  Letní sezóna v pražském Studiu Alta byla zahájena. Jejím tématem je živý tvůrčí proces (ALTA LIVE), kterému je vytvořeno provozní i umělecké zázemí. Snahou Alty je nechat umělce, umělkyně i diváky růst, podporovat sdílení myšlenek, nahlédnout do procesu tvorby a vytvořit bezpečné prostředí, kde je potřebné a vítané poskytnout si vzájemnou zpětnou vazbu. Společně pak dochází k vytvoření kreativního hubu.

  Studio Alta podporuje myšlenku rezidencí a v srpnu bude možnost nahlédnout hned na několik výstupů z nich:

  V sobotu 14. 8. proběhne prezentace studentských rezidencí, ukázky tvorby budou doprovázeny diskusí.

  Ve dnech 24. – 26. 8. pak bude k vidění inscenace spojující tanec a multimediální výstavu Effugio volume 2. Připravila ji Natálie Podešvová z Dočasné company, která je rezidentkou Studia Alta. V inscenaci tematizuje sebedestrukci a ptá se: Psychická nepohoda – každý se s ní vyrovnává po svém. Co tak nesnesitelného se v životě člověka musí dít, že si vybere zrovna fyzické sebepoškozování jako cestu, jak psychické nepohodě uniknout?

  Ve čtvrtek 26.8. pak na témata této inscenace proběhne panelová diskuse s umělci i odborníky na danou problematiku.

  Foto webové stránky Alice Minar (zde)

  Součástí podpory živého tvůrčího dění je také nahlédnutí do procesu vzniku díla, work in progress. V sobotu 7. 8. a ve středu 11. 8. představí svoji práci Alica Minar & col., kteří působí na poli tance a ve svém současném projektu Permeance se budu zabývat ekologickou tematikou.

  V pátek 13. 8. se se svým work in progress předvede také švýcarský kolektiv Sijoz pracující se světelnými objekty.

  Živá a ukotvená v přítomnosti je také další událost ze série SPA – Studio Performance Art.

  Srpnová edice, s lehce bizarním názvem Performance a §◜•。◬━〞⦙® bude jemnou provokací a experimentujícím příspěvkem do nekonečné diskuze: Co je divadlo a co je performance?

  Jako vedoucí k růstu a společensky potřebnou vnímá Studio Alta také ekologickou problematiku. Kromě již zmíněných projektů bude na toto téma uvedeno několik událostí v rámci festivalu Bazaar – jako například inscenace Pět knih Iana Mikysky a Venduly Tomšů, kteří za pomoci všeobjímajícího atmosferického zvuku, poezie a knih coby archaických totemů západní společnosti prozkoumávají dimenze věčné a nekonečné přítomnosti a v intimním prostoru si společně kladou otázku, jaká je naše pozice vůči planetě, Slunci nebo vlastnímu dechu.

  VV_openlab

  Součástí festivalu je také dvoudenní program workshopů a diskusí The nature of us opening lab s projektovými umělci, umělkyněmi a středoevropskými vědci a vědkyněmi o přírodě a kultuře. Zahájení The Nature of Us, projektu středoevropských organizací Bazaar Festival (CZ), PlaST (SK), polka dot (PL) a Műhely Alapítvány / Workshop Foundation (HU), se bude konat v neděli 29. 8. Projekt chce dát prostor novým vzorcům v umělecké praxi v kontextu aktuálních vážných změn životního prostředí. Zavazuje se propojit tanečníky a performery s lokálními vědci a ekology, chce je povzbudit, aby společně měnili vnímání středoevropské identity ve vztahu k přírodě.

  Přírodu tematizuje také příměstský tábor Stromy, kytky, plevel, v rámci něhož budou děti zkoumat tenké hranice divokého města a městské divočiny, objevovat a zachycovat místa a jejich obyvatele, o kterých možná ani nevědí.

  Studio Alta tedy po celé léto vítá ve svých vnitřních prostorách i zahradě všechny, kteří se chtějí dotknout procesu tvorby a sdílení.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. července 2021

  Komentáře k článku: Letní kreativní hub Studia Alta

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,