Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Laureáti Státních cen a Cen MK pro rok 2015

  Ministerstvo kultury vyhlásilo laureáty Státních cen a Cen Ministerstva kultury pro rok 2015

  Státní ceny jsou udělovány za literaturu a za překladatelské dílo, Ceny Ministerstva kultury pak za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury a za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Ceny jsou spojeny s odměnou 300 tisíc korun.

  FOTO archiv MK

  FOTO archiv MK

  Státní cena za literaturu pro rok 2015 byla udělena Pavlu Šrutovi za dosavadní dílo.

  Státní cena za překladatelské dílo pro rok 2015 byla udělena Hanuši Karlachovi za dosavadní dílo.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla byla udělena Jaroslavu Vostrému za celoživotní přínos k rozvoji divadelního umění, metodiky a teorie, zejména s přihlédnutím k působení v Činoherním klubu ve druhé polovině šedesátých let a k pedagogické a vědecké činnosti na pražské Divadelní fakultě Akademie múzických umění

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby byla udělena Ivaně Loudové za kompoziční mistrovství, reprezentaci české hudby v zahraničí a výchovu mladé skladatelské generace

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění byla udělena Ludvíku Hlaváčkovi za dlouhodobé neochvějné občanské postoje, soustředěnou teoretickou a kurátorskou činnost a stále aktuální podnětné působení na české i mezinárodní scéně současného výtvarného umění

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury byla udělena Otakaru Kučovi za celoživotní jedinečné dílo v krajinářské architektuře a citlivou kontextuální kultivaci veřejného prostoru.

  Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize byla udělena Miroslavu Ondříčkovi, in memoriam, a Drahomíře Vihanové.

  Slavnostní vyhlášení zahájila náměstkyně člena vlády Anna Matoušková, smysl a význam Státních cen a Cen Ministerstva kultury shrnula náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová. Jednotlivé Státní ceny vyhlásili členové odborných porot.

  Slavnostní večer u příležitosti udílení Státní ceny za literaturu, Státní ceny za překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury se konal v pondělí 26. října 2015 v Anežském klášteře v Praze.

  Slavnostní večer u příležitosti udílení Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize se uskuteční ve čtvrtek 29. 10. 2015 v kině Ponrepo od 20:00.

  ministerstvo-kultury

  Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR 

  ///

  Státní ceny slaví výročí

  Ministerstvo kultury vydalo publikaci s medailony laureátů a o diskusích a polemikách, které kolem nich i kolem samotné ceny zazněly. Právě před dvaceti lety, v roce 1995, začala nová etapa státních cen – udílených znovu za literaturu a za překladatelské dílo, nikoli za loajalitu režimu a poplatnost jeho ideologii. Bylo tak navázáno na dlouhou tradici založenou už v roce 1920 a přervanou po únoru 1948. Právě z toho důvodu je letošní ročník státních cen i cen ministerstva kultury do jisté míry výjimečný a vybízí k ohlédnutí, vzkázal účastníkům setkání ministr kultury Daniel Herman, který je nyní na zahraniční služební cestě v Izraeli.

  ///

  Dokumenty ke stažení

  • Autor:
  • Publikováno: 27. října 2015

  Komentáře k článku: Laureáti Státních cen a Cen MK pro rok 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,