Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zahraničí Zprávy

  Koncert za konec války

  V předvečer výročí ruské invaze na Ukrajinu nastuduje Pražský filharmonický sbor pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka Válečné rekviem britského skladatele Benjamina Brittena. Uvedením monumentálního vokálně-instrumentálního díla s protiválečným vyzněním chce Pražský filharmonický sbor poukázat na stále probíhající vojenský konflikt na Ukrajině. Pod Vasilkovým vedením vystoupí také orchestr PKF – Prague Philharmonia posílený o členy Kyjevského symfonického orchestru a České filharmonie. Sólových partů se ujmou sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven a barytonista Arvid Fagerfjäll. Part chlapeckého sboru nastudují členové Dětského pěveckého sboru Radost Praha.

  Lukáš Vasilek. Foto: archiv projektu

  Koncert za konec války na Ukrajině se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 21. února 2023 od 19.30 hodin. V přímém přenosu jej odvysílá Český rozhlas Vltava a ukrajinské rádio Suspilne.

  Jakmile se usadilo únorové datum koncertu, hned jsme se rozhodli propojit ho se situací na Ukrajině. Všichni máme v živé paměti události loňského roku a mimořádně silnou atmosféru večera, který PFS věnoval Ukrajině bezprostředně po jejím napadení Ruskem. Uvedení Válečného rekviem jsme však začali plánovat dlouho před tím, než se ukázalo, jak symbolické bude jeho vyznění v těchto dnech. Je to ikonické hudební dílo 20. století, memento dvou světových válek, stejně jako všech dalších válečných konfliktů, které si vyžádaly nespočet lidských životů, uvádí ke Koncertu za konec války na Ukrajině ředitel Pražského filharmonického sboru David Mareček.

  Benjamin Britten, jenž proslul především jako operní skladatel, zkombinoval ve svém Válečném rekviem liturgický text s anglickými verši. Ty pocházejí z pera důstojníka britské pěchoty Wilfreda Owena, který padnul na západní frontě jen několik dní před koncem první světové války. Umělecká náročnost a enormní nároky na provozovací aparát jsou důvodem, proč se jedna z Brittenových nejslavnějších skladeb uvádí jen zřídka. Vedle smíšeného pěveckého sboru, velkého orchestru a trojice sólistů obsadil skladatel také chlapecký sbor a komorní orchestr. Premiéra Válečného rekviem proběhla v květnu 1962 u příležitosti vysvěcení znovupostavené katedrály v anglickém Coventry, která byla zcela zničena bombardováním za druhé světové války.

   Brittenova hudba je fantastická, i když velmi náročná. Válečné rekviem není skladba pro každý den, ale rozhodně patří na koncertní pódia a je škoda, že se hraje tak málo. Pražský filharmonický sbor ji několikrát provedl v zahraničí, ale dosud ne v Praze. Je to pro nás velká výzva, ale také mimořádná událost, na kterou se opravdu těším, říká dirigent Lukáš Vasilek.

  Kyjevský symfonický orchestr, který se do provedení v pražském Rudolfinu zapojí, byl po loňské únorové invazi pozván k sérii koncertů v Německu a Polsku, v rámci níž vystoupil například v hamburské Labské filharmonii nebo v sále Berlínské filharmonie. V současnosti orchestr sídlí v německé Geře, odkud vyjíždí na koncerty a turné do dalších evropských zemí.

  • Autor:
  • Publikováno: 15. února 2023

  Komentáře k článku: Koncert za konec války

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,