Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Komedií roku Zelenkova Dabing Street

  Včera – v pondělí 3. února – během závěrečného Galavečera smíchu, který již podesáté natáčela Česká televize, byly ve Východočeském divadle Pardubice slavnostně rozdány ceny XIV. ročníku GRAND Festivalu smíchu. Galavečer v režii Jana Brichcína uváděly dvojice Jolana Voldánová s Ladislavem Špinerem a Petra Janečková s Tomášem Lněničkou.

  gfs-poster

  Pardubičtí diváci měli během jednoho týdne možnost zhlédnout sedm komedií, které v roce 2013 vznikly na jevištích českých a moravských divadel. Další komediální představení čekala zájemce v doprovodném programu. GRAND Festival smíchu se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž bývá na jiných festivalech opomíjen.

  Mezi nejkvalitnější komediální inscenace předešlého roku byly vybrány drsná komedie ze současnosti Dabing Street pražského Dejvického divadla, satirické podobenství o kapitalismu Všemocný pan Krott Městského divadla Brno, Sluha dvou pánů v podání Moravského divadla Olomouc, černá groteska Lháři plzeňského Divadla J. K. Tyla, klasická britská komedie o vdavkách Soudce v nesnázích sousedního Klicperova divadla Hradec Králové, hravá adaptace známého filmu Jak utopit dr. Mráčka Západočeského divadla v Chebu a bláznivá komedie o adopci s nevyžádanou „pomocí“ A je to v pytli! domácího souboru.

  Patronkou letošního festivalu byla herečka Luba Skořepová, která nechyběla ani na jednom z jeho čtrnácti ročníků. Před čtrnácti lety jsem byla ještě mladice. Říkala jsem si, že myšlenka Grand Festivalu smíchu je tak nádherná, že vydrží tak maximálně dva nebo tři roky. Ale ona ta přehlídka stále trvá a já na ni jezdím každý rok. Už se těším na příští rok. Svět je dnes tak mizerný a nudný, na druhou stranu pak kvete touha po humoru. Trošku už jsem na tom světě pobyla, tak si to mohu dovolit říct, že svět byl dříve lepší, nechala se slyšet. Humor a vtip ten nejlepší bojovník proti horšímu světu, řekla Skořepová na závěr.

  grand-festival-smichu-2014-vcd

  Soutěžní inscenace hodnotila odborná porota, která zasedala ve složení šéfredaktor Divadelních novin Jan Kolář, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režiséři Lída Engelová a Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty byla studentská porota a své hlasy odevzdávali i sami diváci.

  Potřetí v historii festivalu byla vyhlášena Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Předchozí držitelé ceny jsou Jiří Suchý a Lubomír Lipský.

  /Z více zdrojů zpracoval hul/

  GFS-banner

  Výsledky festivalu

  Komedie roku 2013

  Petr Zelenka / Dabing Street

  Režie Petr Zelenka, Dejvické divadlo, Praha

  ///

  Nejlepší ženský herecký výkon festivalu

  Pavlína Štorková v roli Charlotty v komedii Soudce v nesnázích v režii Šimona Dominika

  Klicperovo divadlo Hradec Králové

  ///

  Nejlepší mužský herecký výkon festivalu

  Martin Myšička v roli Michala v komedii Dabing Street v režii Petra Zelenky

  Dejvické divadlo, Praha

  ///

  Cena odborné poroty

  Petr Zelenka / Dabing Street

  Režie Petr Zelenka, Dejvické divadlo, Praha

  ///

  Cena studentské poroty

  Petr Zelenka / Dabing Street

  Režie Petr Zelenka, Dejvické divadlo, Praha

  ///

  Komedie diváků

  Carlo Goldoni / Sluha dvou pánů

  Režie Nikolaj Pavlov Penev, Moravské divadlo Olomouc

  grand-festival-smichu-2014-vcd

  Akademie složená z kritiků, divadelních publicistů a teoretiků udělila

  Cenu Genia smíchu 2014

  Janu Bornovi

  za souvislou řadu režií skvělých představení a scénických kabaretů v Divadle v Dlouhé, s přihlédnutím k poslední inscenaci O líné babičce.

   

  • Autor:
  • Publikováno: 4. února 2014

  Komentáře k článku: Komedií roku Zelenkova Dabing Street

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,