Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zprávy

  Klasická hudba opanuje Kroměříž

  Klasická hudba už za pár dní dobude Kroměříž. Startuje totiž mezinárodní vzdělávací projekt Letní hudební akademie pro mladé nadané muzikanty a jeho doprovodný festival Hudební Kroměříž s programem pro veřejnost. Slavnostní zahajovací koncert se odehraje v pátek 13. srpna ve skleníku Květné zahrady za účasti dirigenta Tomáše Netopila, houslisty Jiřího Vodičky či Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

  Letní hudební akademie Kroměříž (LHAK) má před sebou svůj čtvrtý ročník. Na vybrané účastníky čekají lekce, na kterých mohou získat znalosti a zkušenosti od špičkových hudebníků a interpretů. Iniciátorem akademie je uznávaný dirigent a zakladatel LHAK, kroměřížský rodák Tomáš Netopil.

  Akademií už za dobu konání prošlo 250 studentů. Ani letos jsme nemohli z kapacitních důvodů přijmout všechny zájemce. Kvalita je na prvním místě. Můžu potvrdit, že mít hodiny s lektory jako je Michaela Fukačová, nebo Kateřina Kněžíková, je opravdu mimořádná zkušenost, uvádí výkonná ředitelka Jana Kubáčová. Celý projekt přitahuje velké osobnosti klasické hudby – dále se představí například houslista Jiří Vodička, cembalistka Barbara Maria Willi či klavírista Ivo Kahánek.

  Na poslední chvíli museli organizátoři hledat náhradu za lektora výuky hry na housle Jana Mráčka Moc nás to mrzí, ale z důvodu náhlé zdravotní indispozice zastoupí Jana Mráčka ve výuce charismatický mladý francouzsko-ruský houslista, špičkový sólista a dirigent, bývalý koncertní mistr Vídeňské filharmonie Fedor Rudin, vysvětlil umělecký ředitel LHAK Tomáš Netopil.

  Francouzsko-ruský houslista a dirigent Fedor Rudin se rychle etabloval jako jeden z nejunikátnějších koncertních umělců současné generace. Je laureátem prestižních soutěží, jako je Premio Paganini v Janově a George Enescu v Bukurešti. V roce 2019 mu byla v Paříži udělena Cena Ivryho Gitlise. V letech 2019 – 2021 byl koncertním mistrem orchestru Vídeňské státní opery / Vídeňské filharmonie. Jeho nejnovější album Reflets bylo nominováno na Mezinárodní ceny klasické hudby. Dřívější sólové debuty ho zavedly do prestižních koncertních síní jako je Stern Auditorium Carnegie Hall v New Yorku, Berlínský Konzerthaus, Pařížská filharmonie, Vídeň Musikverein a Tonhalle Curych. Účinkoval s mnoha světově proslulými orchestry včetně Symfonického orchestru Berlínského rozhlasu (RSB), či Basileje Symphony Orchestra.  Fedor je zakládajícím členem seskupení Fratres Trio, které tisk pro svou neobvyklou kombinaci houslí, saxofonu a klavíru oslavoval jako novou generaci klasické hudby. Fedor Rudin je v současnosti hostujícím dirigentem Gruzínské národní filharmonie.

  Letos se do kurzů Letní hudební akademie přihlásilo opět na šest desítek aktivních účastníků. Její absolventi pak pravidelně vítězí na mezinárodních soutěžích. Těší nás, že se naši studenti prosazují nejen v rámci České republiky, ale i v Evropě. Někteří hrají v uznávaných hudebních tělesech, mají vlastní koncerty. Úspěchy našich absolventů prokazují, že naše práce má smysl a už jsme moc zvědaví, jaké talenty objevíme mezi těmi letošními, říká Jana Kubáčová.

  Umění studentů i lektorů může ocenit také veřejnost, pro kterou je připravený bohatý program ve formě festivalu Hudební Kroměříž. První příležitostí bude v pátek 13. srpna od 19 hodin Slavnostní zahajovací koncert ve skleníku Květné zahrady, kde vystoupí houslista Jiří Vodička, loňský laureát LHAK Roman Červinka a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou Tomáše Netopila. Zazní skladby Johannese Brahmse, Niccolò Paganiniho, Pabla de Sarataseho a Modesta Petroviče Musorgského.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. srpna 2021

  Komentáře k článku: Klasická hudba opanuje Kroměříž

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,