Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Festivaly

  KAR na mezinárodním festivalu ve Francii

  Hudebně-divadelní skupina Fekete Seretlek po mnoha vystoupeních v Česku i v zahraničí míří na největší loutkářský festival na světě World Puppet Theatre Festival do francouzského Charleville. V šesti reprízách zde, tradičně v koprodukci se Studiem Damúza, uvede autorskou inscenaci KAR, se kterou v uplynulých dvou letech navštívila více než 20 evropských měst.

  Nepostradatená hudební složka v isncenace KAR. Foto Vojtěch Brtnický

  Jedinečný koncept autorských inscenací Fekete Seretlek za použití loutek, objektů i energického hudebního zpracování vzbuzuje zájem o tento soubor i za hranicemi České republiky. Soubor v posledních dvou letech vystoupil například v Německu, Finsku, Rakousku, Itálii, Chorvatsku, Slovinsku, Bulharsku, Maďarsku, Litvě, Srbsku nebo sousedním Slovensku. Jako kapela nedávno také pokřtili v pražském Paláci Akropolis své nejnovější album Free & Brave.

  Od úterý 24. do soboty 28. září odehrají hned 6 repríz na festivalu s šedesátiletou tradicí ve francouzském Charleville-Mézières. Na programu festivalu nebude samozřejmě chybět ani koncert Fekete Seretlek.

  Festival Mondial des Théâtres de Marionnettes (World Puppet Theatre Festival) je největším loutkovým festivalem na světě, který se letos už podvácáté uskuteční Charleville-Mézières v Ardenách (severovýchodní region Francie). Charleville-Mézières je sídlem Mezinárodní loutkářské unie (International Puppetry Union) s vlastní školou nabízející umělcům tříleté kurzy loutkářství. Každé dva roky město ožívá během festivalu, kterého se účastní stovky umělců z celého světa.

  Soubor navštíví festival s inscenací KAR na motivy Anny Kareniny v režii Matiji Solce, jednoho z předních světových loutkářů. Během smuteční večeře, během cinkání skleniček a klidného doprovodu smuteční kapely, se místo klidného rozloučení začnou odehrávat střípky ze života minulé osoby. Ta skrz náhodné pohyby číšníka, skrz nenápadné kombinace hudby, slov a předmětů, ožívá, tak jako ožívá i představivost hostů. Ti se opojení vínem začnou vžívat do minulosti, až se nakonec sami stanou postavami příběhu o Anně Karenině.

  Z inscenace KAR. Foto Vojtěch Brtnický

  Účast na festivalu v Charleville vnímáme jako obrovský úspěch jak pro Fekete Seretlek, tak pro Studio Damúza i české loutkářství obecně. Jde o určité vyvrcholení několikaletého zájmu o specifické inscenace Fekete Seretlek, který zaznamenáváme ze strany mezinárodních promotérů a organizátorů festivalů. Z několika zahraničních zájezdů se soubor vrátil i s diváckými cenami a společně s účastí na tomto mezinárodnímu festivalu je to pro nás signál, že české loutkářství má ve světě stále silnou pozici a my jsme moc rádi jeho součástí, doplňuje ředitelka Damúzy Barbora Kalinová.

  World Puppet Theatre Festival nebude posledním zahraničním výjezdem Fekete Seretlek. Už teď Studio Damúza chystá se souborem další zahraniční zájezdy na podzim letošního roku a začátkem roku 2020.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. září 2019

  Komentáře k článku: KAR na mezinárodním festivalu ve Francii

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,