Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  K výpovědi dirigenta Martina Doubravského

  K informacím v článku Změny v libereckém divadle redakce obdržela vyjádření právního zástupce Martina Doubravského:

  Linda Hejlová Keprtová, Martin Doubravský a Lívia Obručník Vénosová přebírají 20. dubna 2022 na jevišti libereckého divadla ceny „Libušky“ za festival OPERA. Foto Karel Kašák

  Dle v článku uveřejněném vyjádření ředitelky DFXŠ měla být panu Doubravskému nabídnuta pozice dirigenta, který nabídku údajně nepřijal, a proto mu byla zaslána výpověď.

  Uvedené tvrzení je nepravdivé. Pan Doubravský žádnou nabídku na pozici dirigenta neobdržel, a tedy ani neodmítl. Pan Doubravský má nadále platnou a účinnou pracovní smlouvu na pozici dirigent, šéfdirigent.

  Ve skutečnosti byl vyzván k podpisu dodatku k pracovní smlouvě se sníženým úvazkem o celou polovinu, neboť mu dle organizační změny slovy paní ředitelky DFXŠ měla odpadnout jedna z více jím vykonávaných prací. S ohledem na neurčitost organizační změny ve vztahu k jím vykonávané práci se pan Doubravský k návrhu dodatku pracovní smlouvy ani nevyjadřoval. Namísto očekávaného korektního vysvětlení organizační změny a jejích dopadů do jím vykonávané práce obdržel pan Doubravský výpověď pro nadbytečnost. Nadbytečným se stal ovšem překvapivě do té míry, že jej  zaměstnavatel pro jistotu ponechal na překážkách v práci až do uplynutí výpovědní doby, tj. do 31. 10. 2022, kdy jsou na programu představení a koncert, které by za normálního běhu událostí měl dirigovat. Proti krokům ze strany zaměstnavatele se bude pan Doubravský bránit soudní cestou.

  S pozdravem

  Mgr. Tomáš Haltuf, Advokátní kancelář BARTOŠKOVÁ

  22. srpna 2022

  ///

  Více na i-DN:

  Změny v libereckém divadle

  • Autor:
  • Publikováno: 22. srpna 2022

  Komentáře k článku: K výpovědi dirigenta Martina Doubravského

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Do redakce došel otevřený dopis ředitele Divadla J. K. Tyla v Plzni Martina Otavy primátorovi a Radě města Liberce:

   Vážený pane primátore, vážení členové Rady města, vážení zastupitelé města Liberce,

   obracím se na Vás formou otevřeného dopisu, abych upozornil na situaci v Divadle F.X. Šaldy, která si nyní, dle mého názoru zaslouží pozornost právě Vás politiků.

   V březnu jsem ve svém dopise radu města nabádal k tomu, aby nestandardní situaci vyvolanou rozhodnutím paní poslankyně ing. Jarmily Levko byla řešena dočasným pověřením vést divadlo zkušenému divadelnímu manažerovi, neboť způsob vypsání výběrového řízení na ředitele s dočasným mandátem sebou nesl riziko, že žádný kandidát nebude dostatečně kvalitní k výkonu své funkce, respektive, že je to hledání ředitele bez vlastní vize, což zní jako absurdita, ale je to tak. Protože jsem v Divadle F. X. Šaldy ve funkci ředitele poctivě pracoval pět let a protože mi na něm záleží i nadále, sleduji jeho osud i nyní, kdy již osm sezon řídím Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Protože se domnívám, že dochází v DFXŠ dle mého názoru k nestandardní situaci zásadního charakteru a patrně nikomu oprávněnému to nevadí, snažím se na ni upozornit touto formou. Hned první den ve své funkci nová paní ředitelka MgA. Linda Hejlová Keprtová vyhlásila organizační změnu, v jejímž důsledku byl 1.8 doslova vyhozen pro nadbytečnost dlouholetý šéf opery, vynikající dirigent na vrcholu svých uměleckých sil pan Martin Doubravský. Martina znám jako skvělého umělce a zároveň jako nebojácného manažera, který umí velmi dobře spojovat umělecká rozhodnutí s ekonomickým pohledem. Společně jsme dokázali během celospolečenské a ekonomické krize během mého ředitelského působení v Liberci odstartovat unikátní sbírku ocenění operního souboru. Toto rozhodnutí považuji za naprosto nemorální, dirigent vynikajících kvalit je vyhozen z divadla pro které pracuje desítky let a to pro nadbytečnost.

   Při znalosti situace z Divadelních novin https://www.divadelni-noviny.cz/k-vypovedi-dirigenta-martina-doubravskeho si troufnu předpokládat, že výpověď provedená tímto způsobem bude úspěšně napadena u soudu, což vyvolá mnoho uměleckých, provozních a zejména ekonomických škod divadlu, potažmo zřizovateli. Velmi dobře vím, jak dlouho trvá vybudovat renomé operního souboru a jak rychle lze tuto prestiž ztratit a tak Vás prosím, abyste věnovali pozornost krokům nového vedení Divadla F. X. Šaldy.

   s pozdravem a úctou

   doc. MgA. Martin Otava, Ph.D.
   ředitel DJKT

   Divadlo Josefa Kajetána Tyla
   Palackého náměstí 30/2971
   301 00 Plzeň
   Telefon: +420 378 038 000
   Mobil: +420 603 342 266
   E- mail: [email protected]

   15.09.2022 (7.50), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Kamil

   Avatar

   Takže si to shrneme.
   1/ P. Otava v době svého působení snížil už tak nízké mzdy zaměstnanům o 10%
   2/ Za dobu jeho působení neprobíhaly žádné větší investice a vnitřní dluh divadla narůstal (To se ovšem netýkalo „jeho“ inscenací). To se podařilo zlomit až pí Levko.
   3/ Agentura p. Otavy resp. spřízněné agentury nakupovaly zejména operní představení u DFXŠ, čili město platí zaměstnance divadla prostřednictvím dotace, výpravu z rozpočtu divadla, agentura má zisk (vstupenky – platba za představení). Pokud se poničila dekorace nebo technika, šlo to samozřejmě z rozpočtu divadla. Takže takové klasické privatizování zisků a socializace ztrát :-). Abych mu nekřivdil, tohle je praxe všude, ale to neznamená, že to je dobře.
   4/ Do tohoto systému byl zřejmě zapojený i p. Doubravský (nebojácného manažera, který umí velmi dobře spojovat umělecká rozhodnutí s ekonomickým pohledem)
   5/ P. Doubravský je jistě svělý dirigent, ale jako člověk – bohužel to je něco fakt příšerného (na jaře na zájezdu do divadla v Jablonci n./N. ty jeho sviňárny někdo nevydržel a došlo dokonce k jeho fyzickému ataku po představení v šatně, od té doby sedí doma a schválně protahuje pracovní neschopnost)
   6/ Společně jsme dokázali během celospolečenské a ekonomické krize během mého ředitelského působení v Liberci odstartovat unikátní sbírku ocenění operního souboru. – Ano ocenění je jedna věc, ale taky by na to měli chodit lidi a ne že se hraje pro poloprázdné hlediště (to město nezajímá?).
   7/ p. Doubravského, díky jeho lidskému „renomé“ nikdo v žádném divadle nechce teď už vzít.
   8/ Když potřeboval p. Doubravský někoho vyhodit, dělal to úplně stejně, jako to teď udělali jemu. Ono u státních a příspěvkových organizací, pokud má člověk smlouvu na dobu neurčitou, tak je prakticky nevyhoditelný a jediná cesta je zrušení jeho pracovní pozice.
   9/ Pokud se někdo ptá proč až teď, po odchodu pí Levko do parlamentu, zřejmě tam někdo na někoho něco věděl, všichni aktéři se velice dobře znají (Levko, Doubravský, Keprtová, Otava) a odchodem pí Levko to šlo provést.
   10/ Když je p. Doubravský tak skvělý, proč si ho Otava nevezme k sobě do Plzně, když je tak skvělý 🙂
   11/ P. Otava nyní ztrácí svého „spojence“ v Liberci pro svoje kšefty a proto takové dopisy.
   12/ patrně nikomu oprávněnému to nevadí, – Ne, nevadí, všichni si oddychnou až bude pryč 🙂

   15.09.2022 (12.14), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Pane Kamile,
    váš příspěvek jsme zavěsili, neodporuje našemu kodexu, ale když jsem se vás snažil kontaktovat a požádat vás, abyste se pod tak závažná tvrzení podepsal, zjistil jsem, že jste nám komentář poslal z anonymní adresy. Asi víte, proč jste se tak zakuklil, zřejmě jste v nějakém pracovním vztahu k divadlu a máte obavy z důsledků, ale pro mě jsou názory a tvrzení relevantní jen tehdy, když vím, kdo je vyslovil. Buď mám odvahu něco tvrdit, nebo nemám…

    15.09.2022 (23.51), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    K některým vašim argumentům:
    ad 1-2: Nechápu, jak to souvisí s právním problémem kolem pana Doubravského.
    ad 3 – o problému jsme v DN psali, nikoho to nezajímalo, zjevně byli divadelníci rádi, že si přivydělají.
    ad 4 – čirá spekulace
    ad 5 – to už je na hranici nactiutrhání, pokud to tak je, je třeba to doložit
    ad 6 – návštěvnost je samozřejmě jeden z důležitých ukazatelů úspěšnosti divadla, ale musel byste takové tvrzení dokázat, v této podobě není relevantní
    ad 7 – čirá spekulace, to by slušný člověk psát neměl
    ad všechno ostatní totéž – to jsou, promiňte, nepodložené spekulace, a pokud byste je chtěl tvrdit, musíte je doložit.

    16.09.2022 (0.05), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  3. Světlana Jarošová

   Avatar

   Dobrý den,
   pokud se Divadelní noviny pustily přes zveřejnění dopisů právníka a M. Otavy do obhajoby M. Doubravského, měly by pro vyváženost zmínit také jeho dlouholeté vytváření toxického prostředí v libereckém divadle. Bývalý šéfdirigent a šéf opery v jednom se stal synonymem pro bossing a zjevnou šikanu na pracovišti, v orchestru i v souboru opery. Veřejným tajemstvím je jeho „velmi speciální“ vztah k ženám a alkoholu. V Liberci o tom ví každý z místní kulturní obce a v ostatních divadlech se to ví také. Dobrý novinář se takové pověsti M. Doubravského postaví čelem a zmíní to pro vyváženost informací. Mediální obraz oběti se na bývalého šéfdirigenta Doubravského opravdu nehodí, pane Hermane.

   12.10.2022 (10.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

   • Josef Herman

    Josef Herman

    Dobrý den,
    Divadelní noviny nikoho v této kauze neobhajují, jen daly prostor k vyjádření. Žádné materiály jsme si nevyžádali, vše je „zasláno“ a jde jen o to, jak kdo své názory zašle a vyargumentuje. Stejně jako předchozí anonym však jen konstatujete „veřejná tajemství“, což moc silná argumentace není. V podtextu mi podsouváte, že nejsem dobrý novinář, ale prostě jste nepochopila podstatu zveřejněných materiálů – pokud nejsou urážlivé, uveřejňujeme k diskusi všechny, i ten váš.

    12.10.2022 (13.30), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  4. Christian Schneider

   Avatar

   Guten Tag
   Ich wohne in Görlitz /Sachsen und es ist genau 10 Jahre her, daß ich zum ersten Mal im Divadlo Liberec gewesen bin. In diesen vergangenen zehn Jahren war ich etwa 60 mal in diesem wunderbaren Haus. Es ist zu meinem Besucher Stammhaus geworden. Ich habe hier wunderschöne Aufführungen mit einem hochklassigen Ensemble erlebt. Und darüber bin ich sehr glücklich und dankar.
   Ich bin überzeugt, das hohe künstlerische Niveau, ist ganz sicher auch ein Verdienst des langjährigen Chefdirigenten Martin Doubravsky. Ich schätze ihn als großartigen Künstler und habe ihn auch mehrmals persönlich als einen überaus freundlichen und sympathischen Menschen kennengelernt. Sein nun erzwungenes Ausscheiden bedaure ich ganz sehr.
   Schon jetzt, mit Beginn der neuen Spielzeit, stehen wichtige Opern wie Rigoletto, Il Trovatore, La Bohéme, nicht mehr auf dem Spielplan. Diese Opern waren unter der Leitung von Herrn Doubravsky ein Garant für ein immer sehr gut besuchtes Opernhaus. Ich vermute, daß das bisherige Niveau des Hauses nun leider nicht mehr gehalten werden wird. Die guten Zeiten sind wohl vorbei.
   Freundliche Grüße
   Christian Schneider

   07.11.2022 (18.37), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  5. Christian Schneider

   Avatar

   Guten Tag
   Ich war in vergangenen zehn Jahren etwa 60 mal als begeisterter und dankbarer Besucher in diesem wunderbaren Theater und habe hervorragende Aufführungen, meist unter der Leitung des großartigen Chefdirigenten Martin Doubravsky erlebt. Ich schätze Herrn Doubravsky nicht nur als hervorragenden Künstler, sondern ich habe ihn auch persönlich als einen sehr freundlichen und sympathischen Menschen kennengelernt. Seine überraschende Entlassung bedaure ich sehr und sehe diese für die Entwicklung des Hauses sehr negativ.
   Freundliche Grüße
   Christian Schneider

   07.11.2022 (19.31), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,