Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jiní lidé

  Festival zakončila hiphopově rozevlátá inscenace jednoho z nejznámějších polských režisérů, Grzegorze Jarzyny. Ačkoli je ročník 1968, s domovským souborem TR Warszawa vytvořil teenagersky přidrzlou divočinu opírající se o undergroundovou básnickou skladbu nonkonformní polské prozaičky a dramatičky Doroty Masłowské. Hýří nejen ulítlými slovními spojeními, popkulturními odkazy a vulgarismy, ale také se provokativně strefuje do polských stereotypů, traumat a záští.

  Vizuál inscenace Jiní lidé je založen na obřích obrazovkách, které kombinují live cinema s předtočenými záběry a animacemi FOTO JAROSLAV PROKOP

  (Anti)hrdinou je varšavský budižkničemu a aspirující hiphoper Kamil (Yacine Zmit), který se bezprizorně potlouká životem vyplněným potyčkami s matkou alkoholičkou, setrvačným vztahem s prodavačkou z drogerie a dostaveníčky s vdanou milenkou. Na ně jsou zase napojeny další postavy, a tak vzniká barvitá mozaika nanicovatých osudů obyvatel velkoměsta protkaná soukromými sny, strachy a excesy. Takové polské příběhy obyčejného šílenství, obohacené o hiphopovou hudbu (na jevišti je také DJ, herci text povětšinou rapují) a groteskní videoart fungující na bázi 3D technologií (na scéně se tyčí tři velká projekční plátna, za každým je zelená plocha, což umožňuje akce herců snímané živě vkládat do předtočených kulis velkoměsta či bizarních komiksových malůvek). Pomocí těchto současných vizuálně-akustických prostředků Jarzyna vytváří barvitý divadelní videoklip, možná trochu zkratkovitý a banalizující, zato ale přitažlivý subversivním humorem, díky němuž lze upozornit na palčivé polské nešvary, aniž by tvůrci moralizovali. Herci přistupují ke svým postavám s nadhledem, odvrhují psychologickou drobnokresbu, ale zároveň se neomezují pouze na hrubé typy. A navíc dobře tančí a zpívají.

  Navzdory tomu inscenace ke konci poněkud ztrácí drive, protože v Jarzynově mozaice velkoměstských příhod není místo pro gradaci a vývoj. Jako bychom si na YouTube přehrávali pořád ten samý videoklip dokola. Ani všechna popíchnutí polských občanů nelze koneckonců v českém kontextu pochopit. I přesto šlo o zdařilé – a hlavně současné a hravé – rozloučení s letošním ročníkem.

  TR Warszawa, Polsko – Dorota Masłowska: Jiní lidé. Režie a scénografie Grzegorz Jarzyna, kostýmy Anna Axer-Fijałkowska, choreografie Paulina Przestrzelska, hudba Piotr Kurek a Krzysztof Kaliski. Premiéra 15. března 2019 (na festivalu 15. září).


  Komentáře k článku: Jiní lidé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,