Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2020

ročník 28
18. 2.–2. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ještě rok a dost…

  Umělecký šéf činohry režisér Martin Glaser Jihočeského divadla oznámil, že v závěru sezóny 2013/14 ukončí vedení souboru a předá po 16 letech angažmá a 8 šéfovských sezónách svůj post.

  Martin Glaser. FOTO archiv JDMartin Glaser. FOTO archiv JD

  Příští sezónu, jejíž dramaturgický plán zveřejnil, vnímá jako vyvrcholení svých snah o budování moderní a sebevědomé činohry. Akcent na autorskou tvorbu, současnou dramatiku, silné režijní osobnosti, které přes svůj zřetelný rukopis nepotlačují herecký základ divadla, jsou jako v minulých sezónách základními dramaturgickými východisky.

  Pilířem příští sezóny budou tři nové hry, které vznikají přímo pro soubor budějovické činohry.  Na podzim uvede divadlo hru, kterou na motivy z prózy Jarmily Glazarové Advent píše pro soubor Martin Františák, šéf ostravského Divadla Petra Bezruče, který bude inscenaci i režírovat. Tento projekt navazuje na linii českých venkovských dramat minulých let (Langovy Petrolejové lampy a Rychlíkův Rok na vsi), která se snaží najít moderní inscenační podobu jedné z nejsilnějších položek české literatury.

  Těsně po Novém roce 2014 uvede domácí autorský tandem – režisér Martin Glaser a dramaturgyně Olga Šubrtová – svou již sedmou hru napsanou pro budějovické herce. Groteskní thriller Blackout zkoumá, jak silná je slupka lidství a jak snadno se bez civilizačních vymožeností měníme zpátky ve zvířata.

  Na konci sezóny se do Jihočeského divadla vrátí po úspěšné inscenaci hry Fuk režisér Petr Zelenka, který svou novou hru píše přímo pro herce souboru.

  Martin Glaser s Petrem Zelenkou během příprav inscenace Zelenkovy hry Očištění v únoru 2010. FOTO archiv JD

  Martin Glaser s Petrem Zelenkou během příprav inscenace Zelenkovy hry Očištění v únoru 2010. FOTO archiv JD

  Výjímečnou událostí nejen budějovické kulturní sezóny bude jistě i činoherní debut režiséra Jiřího Heřmana, který pro svou první inscenaci zvolil poetický text Federica Garcii Lorcy o nenaplněné touze po mateřství Yerma.

  Další silnou režisérskou osobností, která bude s jihočeským souborem poprvé pracovat, je šéf ostravské Arény Ivan Krejčí, který nastuduje hořkou grotesku Davida Gieselmanna Louis a Louisa.

  Jako host se k souboru vrátí i režisérka Jana Kališová, která nastuduje komedii Je úchvatná!.

  Nový šéf činohry se svého úřadu ujme 1. září 2014. Bude vybrán ředitelem divadla v nejbližších týdnech.


  Komentáře k článku: Ještě rok a dost…

  1. Helena Klosová

   Profilový obrázek

   Velmi aktuální, skutečně!?!?
   Jana Kališová byla jako nový šéf činohry dávno vybrána. Tak si to pane autore opravte

   13.06.2013 (15.48), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  2. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Paní Klosová,
   máte pravdu. Po Martinu Glaserovi nastoupí jako umělecký šéf Jihočeského divadla režisérka Jana Kališová. Tuto informaci nám divadlo neposkytlo, a tak jsme o ní neinformovali. Čtenářům se omlouváme a Vám děkujeme za upozornění.
   Do angažmá nastoupí Jana Kališová nejpozději v červnu 2014. Již v listopadu 2013 v JD připraví komedii Je úchvatná a v únoru přístího roku operu Carmen.

   14.06.2013 (2.15), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,