Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…

  30. září se v jesenické Kapli uskutečnil další z komponovaných večerů hudby a laskavého slova, který v těchto prostorách již má svou tradici. A protože je to dobrá tradice, získává si tento typ pořadů stále více příznivců, což se projevilo i na vysoké návštěvnosti.

  jesenik-hovory-od-klaviru-poster

  Kapacita Kaple málem nestačila zájmu těch, kteří chtěli být „u toho“. Na tom má ovšem zásluhu i výběr hostů, které se pořadateli pro tento večer podařilo získat. Vzhledem k jejich pracovní vytíženosti je to malý zázrak, že si udělali čas a z „nedaleké“ Prahy přijeli do „dalekého“ Jeseníku. Obecenstvo je nadšeně uvítalo a všichni dohromady vytvořili hřejivou, srdečnou atmosféru tohoto večera.

  jesenik-2016-09-30-program-1

  Ale srdce v něm hrálo roli nejen jako symbol lásky a emocí. Ty jsou v životě moc důležité, ale úplně nejdůležitější je lidský život, a ten – jak známo – bez srdce v tom původním slova smyslu, jako tělesného orgánu, nemůže existovat. A ne každý má to štěstí, že má „srdce jako zvon“. Pak nastupují lékaři, v krajním případě chirurgové. A ten nejznámější, kardiochirurg MUDr. Jan Pirk, si našel čas přijet do Jeseníku pobesedovat navzdory tomu, že ještě v poledne operoval.

  jesenik-2016-09-30-program-2

  Na zajímavé, zvídavé a vhodně volené otázky, které kladl moderátor Českého rozhlasu Dvojky  Jiří Holoubek odpovídal Pirk s přehledem, srozumitelně, s šarmem sobě vlastním i s humorem. A netýkaly se jen lékařské problematiky – pan profesor se nevyhýbal žádnému tématu, o něž měli posluchači zájem. Byl otevřený a upřímný a všechny si tím získal. Ostatně o něm je známo, že miluje hory a běhání po nich, dokonce je propagátorem nového sportu, tzv. nordic runningu, tj. běhání s holemi, které jen připomínají ty běžecké, ale jsou specifické. Takže třeba po této návštěvě našeho kraje se pan profesor Pirk, kromě milovaných Krkonoš, vypráví někdy i do Jeseníků.

  Dalším překvapením večera, a tím se dostáváme k hudební složce pořadu, byl tzv.“utajený“host, kterého mělo obecenstvo poznat podle moderátorem zadaných indícií. Vítěz pak měl privilegium si se všemi hosty pobesedovat a blíže je poznat na společné večeři. Povedlo se. Někdejší ředitelka jesenické ZUŠ bezpečně poznala mediálně méně známého, ale mistrovskou hrou na violoncello proslaveného Petra Šporcla, bratra houslisty Pavla Šporcla.

  Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…, tímto zprostředkovaným pozdravem, který za klavírního doprovodu Jiřího Hrubého nazpívala tvář Lejskova hudebního cyklu Michaela Kapustová, vyjádřila pěvkyně úctu k osobnostem Věry a Vlastimila Lejskových. Stalo se tak na posledním koncertu, který 30. září uzavřel letošní cyklus. Nezaměnitelný mezzosoprán Michaely Kapustové bude však i nadále znít v připravovaném projektu Hvězdy a hvězdičky. Hvězdičkový projekt se poprvé „rozzáří“ ve foyer Sanatoria Priessnitz 9. srpna 2017 v Opeře s láskou. Zářit nepřestane ani 10. října 2017 v Hovorech od klavíru. Hvězdnou pouť završí 29. listopadu 2017 v jesenické Kapli večerem pod názvem S profesionály ruku v ruce.

  Závěr. FOTO archiv autorky

  Závěrečný snímek všech účinkujících v Kapli. FOTO archiv autorky

  Letošní Hovory od klavíru, které se uskutečnily v předvečer narozenin Věry Lejskové, a do jejichž atmosféry se můžete přenést prostřednictvím ilustrační fotografie, byly důstojným rozloučením s osobnostmi, které k našemu regionu patřily, patří a navždy budou jeho součástí.

  Zásluhou pořadatele je, že uvádí v život spojení profesionálů s žáky ZUŠ. Petr Šporcl už projevil přání zahrát si s orchestry ZUŠ Jeseník. Pro všechny příští koncerty se tato idea odrazí i v projektu Hvězdy a hvězdičky, nad kterým převzala patronát  přední mezzosopranistka a sólistka Národního divadla Michaela Kapustová. Tentokrát byli místními hvězdami večera členové Ukulelebandu pod vedením Václava Dvořáka ml., kteří měli tu čest hudebně provázet Hovory od klavíru.

  Závěrem mi dovolte, abych poděkovala všem, kteří  se podíleli nejen na  výše  citovaném dvouhodinovém  večeru, ale stáli za celým projektem. Za všechny uveďme generálního ředitele Fenix Group a.s.  Cyrila Svozila, bez jehož záštity by se nápad spojit hvězdy – známé osobnosti – a hvězdičky – teprve se klubající umělce – nemohl realizovat.


  Komentáře k článku: Jeseníky, Jeseníky, na shledanou…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,