Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2019

ročník 28
14. 5.–27. 5. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Jakub Tichý

  (1984) Od září tohoto roku ředitel Komorní scény Aréna v Ostravě, dříve ředitel městských kulturních zařízení ve Frýdku-Místku, muzikant a principál amatérského Statického divadla.

  Co vás přivedlo k divadlu/umě

  Když nepočítám dvouvětou roli pátého trpaslíka ve Sněhurce na prvním stupni základní školy, dostával jsem se k divadlu dlouho a pomalu. Vlastně jsem do něj začal pořádně chodit až během studií v Praze. Od té doby se mu blížím a blížím – ať profesně, nebo ve svých dalších aktivitách.

  Největší divadelní/umělecký zážitek

  Silné zážitky pro mě představovala první kloudná setkání se současným divadlem – inscenace Davida Jařaba nebo Dušana D. Pařízka v Divadle Komedie.

  Osobnost minulosti nebo přítomnosti, se kterou byste rád zašel na kus řeči

  Stačí mi texty. Jak se znám, v přímém setkání bych prohrál boj s ostychem. Nevěděl bych, co mám říct. Z minulosti to je O. B. Petr (viz dále), ze současných osobností Martin C. Putna.

  Hra/námět, který vás přitahuje a který byste chtěl zpracovat

  Konkrétní titul nemám. Rád bych dělal autorské divadlo, které reaguje na soudobé dění a zároveň má nějakou univerzální platnost. Teď píšu hru, která by měla reflektovat lidské strachy. A jiné náměty? Kdybych měl zůstat v „Připoostraví“, tak příběh již zmíněného Ondřeje Boleslava Petra.

  Umělecké disciplíny, žánry či formy (výtvarné, literatura, film, divadlo, hudba…), které máte rád a kterým se naopak vyhýbáte a proč

  Baví mě všechny formy uměleckého vyjádření, ale nejraději mám knihy a divadlo a trochu cizí je mi tanec. A protože jsem dítě své doby – netrpělivé a nesoustředěné –, nemám rád příliš dlouhé filmy ani divadelní představení.

  Historická či současná osobnost, divadelní/filmová/literární či reálná postava, která je vám citově nejblíže a – naopak – která je vám vzdálená

  Neumím odpovědět, spojení není přímé. Asi Václav Havel, hlavně v raném období, všichni Topolové, Seifert. Zcela cizí je mi početné panoptikum postav současné české i světové politické scény. To je ale neoriginální a nudné téma – netřeba rozmazávat.

  Rostlina/zvíře/kámen/planeta, které máte v oblibě či obdivujete

  Mám moc rád přírodu a zvlášť rád chodím do hor. Poslední dobou mě zajímají kameny, jejich trvalost v čase, to, jak v sobě čas uzavírají. Hezky o tom píše Roger Caillois.

  Etické či jiné hranice, za které byste nešel

  To je snadné: všechno, co děláme, bychom měli dělat s respektem k lidské svobodě a důstojnosti.

  Umělecký/divadelní sen

  Vlastně mi úplně stačí být součástí tohoto dění. Kdo své sny konkretizuje, ten riskuje, že se mu splní. No a co pak?!

  Kým/čím byste byl, kdybyste se nevěnoval divadlu/umění

  Ty hranice jsou strašlivě tenké a většinou rozhodují (přinejmenším zdánlivé) náhody… Byl bych kýmkoli mezi kosmonautem a bezdomovcem.

  Plus: Zajímá vás umělecká kritika?

  Myslím, že zpětná vazba zajímá každého, a kdo tvrdí, že ne, toho zajímá nejvíc. Postmoderní teze o překonanosti umělecké kritiky už jsou snad pryč. Jiné pohledy bývají vždy obohacující – tedy pokud jsou provázeny pokorou a povědomím o věci. Poslední dobou se kdokoli vyjadřuje k čemukoli a to je pak občas utrpení číst.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. října 2018

  Komentáře k článku: Jakub Tichý

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,