Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  Jak to bude s Národním plánem obnovy?

  Národní plán obnovy (NPO) je nyní před schválením Radou Evropy. Přesto, že ho v polovině května schválila vláda, skutečně finální verzi dopracovalo až Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které ji následně odeslalo Evropské komisi. Z celkem 145 cílů NPO bylo označeno 12, které mají být hrazeny z národních zdrojů. Nejde tedy o změny čistě formální. Týká se to i tří ze sedmi cílů v komponentě Rozvoj kulturního a kreativního sektoru. O vysvětlení jsme proto požádali jménem iniciativy #zakreativnicesko ministra Karla Havlíčka a jeho náměstky již v srpnu. Opakovaně potom 9. září s tím, že jsme o řešení nejisté situace požádali i pana premiéra a paní ministryni financí. Na jakoukoli reakci stále čekáme.

  Karel Havlíček. Foto: archiv

  Ještě zkraje června jsme vyjádřili vládě uspokojení s naplněním naší výzvy. Vláda skutečně schválila, že 8,15 mld. Kč z Evropského fondu obnovy (RRF) bude určeno na reformní a investiční projekty v kultuře a kreativních odvětvích. Až později jsme se dozvěděli, že do Bruselu putovala verze jiná než ta prezentovaná po zasedání vlády. Web, který spravuje MPO, sdílí tabulky, ve kterých přibylo v přehledu nákladů rozdělení na „hrazeno z grantu“ a „hrazeno z národních zdrojů“. Tři ze sedmi cílů komponenty 4.5. pro kulturní a kreativní sektor byly MPO převedeny z RRF na bedra českého rozpočtu. Ptáme se, kdo toto financování ale zaručí a kdy, pokud stát stále nedává kultuře ani 1 % státního rozpočtu? Jak budou zajištěny finance v nejbližších letech na projekty, pro které ministr kultury Zaorálek vyjednal evropské zdroje v NPO? Výše popsané se odehrálo bez jasného zdůvodnění těchto vážných změn či mezirezortní diskuze. Proto jsme se jakožto zástupci výzvy, pod kterou se podepsalo přes 630 důležitých signatářů, obrátili s těmito otázkami na úředníky MPO. Čekáme rovněž na ujištění ministra Karla Havlíčka, premiéra Andreje Babiše či ministryně Aleny Schillerové, že vyjmutí cílů ze zdroje RRF neohrozí dodržení vládního konsenzu a naplnění cílů NPO.

  Nesouhlasíme s tím, aby netransparentní rozhodnutí MPO o převedení do národních zdrojů ohrozilo cíle Transformace Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize, Modernizace kulturních zařízení a Podpory výzkumu a vývoje v oblasti sociálních a humanitních věd. Prostřednictvím Ministerstva kultury potřebují čeští tvůrci na svůj rozvoj víc než jen sliby. Bude na bedrech nové vlády, aby zajistila financování těchto důležitých projektů, které jsou zdrojem kreativní ekonomiky a rozvoje regionů. Situace je pro nás o to víc alarmující, pokud k tomuto kroku došlo přes vládní konsenzus, přičemž ministr kultury musí dle našich informací apelovat na zachování dohody z původní verze NPO. Pokud o připravenosti absorbovat více podpory existují pochyby, ať už na straně úředníků či politiků, naše iniciativa nabízí argumenty i diskuzi, ať už současné či budoucí vládě. Kultura a kreativita představují efektivní investici.

  Lucie Ševčíková

  #zakreativnicesko

  • Autor:
  • Publikováno: 4. října 2021

  Komentáře k článku: Jak to bude s Národním plánem obnovy?

  1. Josef Herman

   Josef Herman

   Díky,
   že za těmi nesrovnalostmi jdete, nesmíte polevit!

   05.10.2021 (15.40), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,