Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Jak naložit s divadly, která spravuje magistrát?

  Stanovit cíle Prahy v řízení divadel a harmonogram transformace scén zřizovaných hlavním městem má do poloviny března 2013 tým Institutu umění – Divadelního ústavu. Jeho šéf Ondřej Černý svolal ve středu 19. prosince do sálu Nové scény v Praze Veřejnou diskusi divadelníků, aby se na řešení dané situace spolupodíleli ti, jichž se to týká.

  Po roce se na piazzetu Nové scény vrací Vánoční sauna. Navštívit se dá od 16. 12. do 8. 1. Podobné divadelní představení – saunování uprostřed města – ve světě není!. Uvnitř Nové scény si svou saunou procházeli pražští divadelníci ve středu 19. prosince. FOTO archiv ND

  V hledišti Nové scény usedli divadelníci, kteří mohou nadále diskutovat také na webové stránce http://prazskadivadla2012.idu.cz.

  Radní Václav Novotný (TOP 09) uvedl, že Praha má na kulturu 1,25 miliardy korun, z čehož na financování divadel je 400 milionů. Z toho 280 milionů dostávají příspěvkové organizace, zbytek jde na granty. V roce 2013 bude podpora vyšší, jinak byl městský rozpočet snížen, řekl a upozornil, že občas se rozhodnutí grantové komise dostává do rozporu se sebehodnocením jednotlivých scén.
  Černý kritizoval, že nefunguje koncepční orgán, který by sledoval kulturu v Praze. Poradní sbor primátora se neschází, chybí to i grantové komisi. Městské příspěvkovky nemají povinnost zveřejňovat výroční zprávy. Dělá to jen Divadlo Na zábradlí, které skládá účty, řekl.

  V souvislosti s tím, že rada města vyhlásila výběrová řízení na ředitele Divadla Na zábradlí a Dovadla pod Palmovkou, vystoupil šéf libeňské scény Petr Kracik. V podobných případech byla respektována kontinuita, u Divadla pod Palmovkou téměř sedmdesátiletá. Najednou se dovídám, že u nás má vzniknout kulturní prostor s případnou komunitní funkcí. Můžeme polemizovat s uměleckou koncepcí, ale nic nezpochybňuje naši činnost, máme téměř stoprocentní návštěvnost, uvedl.
  Už před dvaceti lety jsme tvrdili, že by všechna divadla měla mít stejné startovní pole a možnosti. Na to hned reagovala spousta obranářů, řekl šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král. Je o tom prý přesvědčen i dnes. Páteřní síť pražských divadel by podle něj neměly tvořit soubory, ale budovy, které vlastní město.
  Ředitel Hudebního divadla Karlín Egon Kulhánek reagoval na diskuse, zda je jeho scéna hodna městské podpory příští rok ve výši 60 milionů korun. Města podporují hudební scény všude v Evropě, i v Brně mají větší subvenci. Muzikál je byznys – ale v Londýně či v New Yorku, kde je větší vstupné, upozornil.
  Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová si postěžovala, že město chce zrušit dotaci 12 milionů, což je likvidační. Cenu vstupného pro děti bychom museli zvýšit ze 110 korun více než čtyřikrát, uvedla.

  V současné chvíli jsme pouze zadali Divadelnímu ústavu zpracování analýzy, jejímž výsledkem by mělo být doporučení, jak naložit s divadly, která spravuje hlavní město. Proto považuji hysterické výroky paní Štáchové za zcela iracionální. V současné chvíli totiž vůbec nevíme, co nám ústav doporučí, reagoval den poté v tiskové zprávě magistrátní radní pro kulturu Václav Novotný.

  ///

  O webovém portálu Pražská divadla 2012 – optimalizace pražské divadelní sítě více na stránkách IU/DÚ: Otevřená diskuse na téma optimalizace prazské divadelní sítě

  Záznam diskuse na Nové scéně naleznete na: Záznam veřejné diskuse Pražská divadelní síť – téma k řešení

  /Z Divadlo.cz převzal a upravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 22. prosince 2012

  Komentáře k článku: Jak naložit s divadly, která spravuje magistrát?

  1. Vladimír Hulec

   Vladimír Hulec

   Těsně před Vánocemi
   vypsal pražský Magistrát konkurzy na šéfy Divadla Na zábradlí a Divadla pod Palmovkou:
   Termín odevzdání přihlášek: 14. 2. 2013.
   Složení komise, která má o obou ředitelích rozhodnout:
   předseda výboru pro kulturu pražského Magistrátu Ondřej Pecha (ODS),
   bývalý radní pro kulturu pražského Magistrátu Lukáš Kaucký (ČSSD)
   člen kulturního výboru pražského Magistrátu Albert Kubišta (TOP 09)
   ředitel DJKT Plzeň, šéf katedry činoherního divadla DAMU a režisér Jan Burian
   herečka ND a pedagog DAMU Eva Salzmannová
   scénograf a pedagog DAMU Jan Dušek
   produkční, člen vedení KC Zahrada a pedagog DAMU Jiří Sulženko

   12.01.2013 (3.28), Odpovědět, Trvalý odkaz komentáře,

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,